Jednotlivé státy USA

Informace o státech USA

Americké státy jsou velmi různorodé – každý z nich má svou vlastní historii a charakter, některé jsou rozlohou či významem nepatrné, jiné by velikostí své ekonomiky patřily k nejvýznamnějším státům světa.

Spojené státy americké, běžně známé jako USA, nebo Amerika, je země, která má většinu svých států umístěných v Severní Americe:

 • 50 států
 • federálního okresu Washington, D.C.
 • pěti hlavních samosprávných území
  • Americká Samoa (mapa zde) – Americká Samoa je území USA pokrývající 7 ostrovů a atolů jižního Pacifiku. Tutuila, největší ostrov, je domovem hlavního města Pago Pago, jehož přírodní přístav je ohraničen sopečnými vrcholy, včetně hory Rainmaker vysoké 160 metrů. Národní park Americká Samoa, rozdělený mezi ostrovy Tutuila, Ofu a Ta’ū, zdůrazňuje tropickou scenérii území s deštnými pralesy, plážemi a útesy.
  • Guam (mapa zde) – Guam je ostrovní území USA v Mikronésii v západním Pacifiku. Vyznačuje se tropickými plážemi, vesnicemi Chamorro a starými latte-kamennými sloupy. Význam Guamu za 2. světové války je patrný z Národního historického parku Válka v Pacifiku, jehož místa zahrnují Asan Beach, bývalé bojiště. Španělské koloniální dědictví ostrova je patrné ve Fort Nuestra Señora de la Soledad, na vrcholu útesu v Umatacu.
  • Severní Mariany (mapa zde) – Severní Mariany jsou americkým společenstvím v Tichém oceánu. Saipan, největší ostrov, je známý svými písečnými břehy a hornatou krajinou. V čistých vodách u jeho západního pobřeží je malý ostrůvek Mañagaha s korálovými okraji. Na severovýchodním pobřeží Saipanu želvy obývají jeskyni, jeskynní potápěčskou lokalitu. Nedaleko jsou památníky označeny jako Banzai Cliff a Suicide Cliff, místa z bitvy o Saipan z druhé světové války.
  • Portoriko (mapa zde) – Portoriko je karibský ostrov a neregistrované území USA s krajinou hor, vodopádů a tropického deštného pralesa El Yunque. V hlavním a největším městě San Juan je oblast Isla Verde známá svými hotely, plážovými bary a kasiny. V jeho čtvrti Old San Juan najdete barevné španělské koloniální budovy a El Morro a La Fortaleza, mohutné, staletí staré pevnosti.
  • Panenské ostrovy (mapa zde) – Americké Panenské ostrovy jsou skupina karibských ostrovů a ostrůvků. Území USA je známé plážemi s bílým pískem, útesy a zelenými kopci. Ostrov St. Thomas je domovem hlavního města Charlotte Amalie. Na východě je ostrov St. John, jehož většinu tvoří národní park Panenské ostrovy. Ostrov St. Croix a jeho historická města, Christiansted a Frederiksted, jsou na jihu.
 • 9,8 milionu čtverečních kilometrů je podle celkové rozlohy třetí nebo čtvrtou největší zemí na světě
 • s populací téměř 328 000 000 lidí je třetí nejlidnatější zemí na světě
 • hlavní město státu je Washington, D.C.
 • nejlidnatějším městem je New York City.

Mapa států USA

Jednotlivé státy USA
Mapa jednotlivých států USA

Zde informace o historii jednotlivých států USA, turistických cílech, národních parcích a mnoho dalších zajímavostí.

Jednotlivé státy USA


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button