SEQUOIA NÁRODNÍ PARK USA

Obří stromy sekvoje

Obří stromy sekvoje
Obří stromy sekvoje

Sequoia národní park najdete ve státě Kalifornie a sousedí s národním parkem Yosemite. V Sequoia národním parku uvidíte největší žijící organismus naší planety, a tím jsou stromy sekvoje.

Největší z nich mají v obvod kmenu přes 30 metrů. Mezi nejznámější a nejvyšší patří General Sherman se svou výškou 84 metrůNejmohutnější strom sekvoje je General Grant, který v obvodu měří 35 metrů.

Sequoia národní park není jen o gigantických stromech sekvoja, ale i o dech beroucích panoramatech. Při své návštěvě parku byste neměli vynechat vyhlídku na Moro Rock.

Národní parky Sequoia a Kings Canyon se nacházejí ve střední části Kalifornie na jihozápadě USA. Jsou přirozeným domovem největších stromů na světě – sekvojovců obrovských, které jsou jednou z hlavních atrakcí parku.

Národní parky jsou otevřeny celoročně, jakkoliv hlavní sezona probíhá v létě. Díky velikému převýšení, kdy jihozápadní hranice parku leží v nadmořské výšce zhruba 500 metrů, zatímco vrcholky pohoří Sierra Nevada na východě parku se šplhají až do výše 4400 metrů, se různé oblasti parku vyznačují odlišnými klimatickými podmínkami a rozdílnými teplotami v jednotlivých ročních obdobích.

Obrovské sekvoje se nacházejí ve středních polohách parků, zhruba v nadmořské výšce okolo 2000 metrů. Zřejmě největším stromem na světě, co se objemu týče, je General Sherman, jenž se nachází v parku Sequoia; druhým největším pak General Grant nacházející se v parku Kings Canyon.

V národních parcích se nachází několik návštěvnických center, z nichž většina je otevřena celoročně. V parku jsou bohaté možnosti ubytování v kempech a taktéž omezené možnosti pro ubytování pod střechou. Každý rok navštíví park Sequoia více než milion návštěvníků; park Kings Canyon je o něco méně navštěvovaný s počtem cca 600 tisíc turistů ročně.

Obří stromy sekvoje, vedle kterých se budete cítit jako trpaslíci.

Stromy Sekvoje
Parker Group – skupina obřích sekvojí

Návštěvní doba a jednotlivá roční období

Národní parky bývají otevřeny po celých 365 dní v roce. Občas se však stává, že v zimních měsících jsou z důvodů zimních vánic některé cesty uzavřeny do doby odklizení sněhu. Vedlejší trasy bývají obvykle mimo hlavní sezónu uzavřeny.

Vzhledem ke značným rozdílům v nadmořské výšce v různých místech parku se i počasí v jednotlivých oblastech významně liší a přináší, a zvláště v horských oblastech, je doprovázeno častými změnami. Odlišné povětrnostní podmínky ovlivňují i dobu zahájení a ukončení provozu v daném národním parku.

V parcích se nachází pět hlavních oblastí, kde je možno kempovat, ubytovat se nebo využívat dalších služeb. Celoroční služby poskytují parky Grant Grove, Foothills a Giant Forest & Lodgepole. Areál parku Mineral King a Cedar Grove je otevřen pouze od jara do podzimu.

Léto v Sequoia

Většina návštěvníků parků přijíždí v létě. V sekvojových hájích dosahují teploty příjemných hodnot a umožňují oddechnout si od veder panujících v podhůří. Pokud se chystáte cestovat do tohoto parku, doporučujeme včasnou rezervaci ubytování nebo místa na kempování.

Sequoia a Kings národní park

Podzim v Sequoia

Počínaje zářím začínají teploty klesat zvláště v noci, i když přes den bývá stále poměrně teplo. Počasí se mění velmi rychle; horké dny střídají časté bouřky. První sníh, který brzy roztaje, se může objevit již koncem října. Provoz v jednotlivých parcích se postupně zkracuje a některé části se úplně zavírají. Počet programů provozovaných rangery se mimo hlavní sezónu omezuje. Některé oblasti např. Mineral King a Cedar Grove se v zimním období uzavírají.

Zima v Sequoia

S nástupem prvního sněhu sekvojové háje nabývají klidného a chladného vzhledu. Rangeři nabízejí některé aktivity zdarma. Sněhové podmínky se liší park od parku a lze je těžko předpovídat. Při cestě parkem počítejte s tím, že jsou v tuto dobu vyžadovány sněhové řetězy. V podhůří bývá poměrně chladno, což se hodí pro různé pěší túry. Některé svahy se však již v lednu zazelenají a pokryjí divokou krásou květů. Příroda se probouzí ze zimní samoty.

Jaro v Sequoia

V závislosti na nadmořské výšce trvá jaro v parcích zpravidla od dubna do poloviny června. Sekvojové háje bývají i nadále pokryty sněhem, i když na většině území již začíná jarní tání. Sněhové vánice bývají běžným jevem i v pozdním jaru, a je proto na místě sledovat předpověď počasí. Sněhové řetězy mohou být vyžadovány i na jaře. Řeky a potoky bývají touto dobou plné vody, chladné a prudké, a tím pádem i poměrně nebezpečné. S postupujícím jarem zavládne v podhůří teplé počasí a rozkvetou četné květy do divoké krásy.

DOPRAVA V NÁRODNÍM PARKU SEQUOIA

V parku můžete kromě auta také využít tzv. shuttle bus, který jezdí po parku zdarma.

UBYTOVÁNÍ V NÁRODNÍM PARKU SEQUOIA

V samotném parku najdete jen velmi drahé hotely. V parku jsou kempy, které jsou ale přes sezónu většinou obsazené, a proto je nutné je rezervovat. Motely najdete až za hranicemi parku.

Pokud plánujete navštívit národní parky Yosemite a Sequioa neuděláte chybu, pokud se ubytujete ve městě Fresno, které se nachází mezi těmito dvěma parky.

JAK SE DOSTAT DO NÁRODNÍHO PARKU SEQUOIA

Cesta do Sequioa národního parku

Do národního parku Sequoia se dostanete z města Fresno po dvou silnicích. Obě jsou stejně časově náročné, dvě hodiny jízdy:

  • silnice č. 99 a následně 198 – 158 km
  • silnice č. 180 – 131 km

Co dělat v národních parcích Sequoia a Kings Canyon

Národní parky Sequoia a Kings Canyon jsou doslova rájem pro milovníky pěší turistiky. V parcích se nabízí velké množství upravených stezek všech možných obtížností, takže spokojeni budou jak fyzicky zdatní turisté hledající náročné trasy, tak i návštěvníci, které uspokojí i kratší, nenáročné procházky.

Okolo největších sekvojovců – General Sherman a General Grant – jsou vybudovány udržované a nenáročné trasy v maximální délce několika kilometrů. Dále je k dispozici řada trailů k mnoha místním vodopádům a zejména túry v Kings Canyonu jsou velmi malebné a okouzlující.

Náročnější turisté hledající více dobrodružství mohou zavítat do nitra národních parků i na vícedenní túry. V parku je více než tisíc kilometrů zmapovaných stezek, z nichž ty nejoblíbenější, jako například High Sierra Trail, vedou od velkých sekvojí až na východní část parku na vrcholy pohoří Sierra Nevada.

K přenocování v divočině je potřeba získat povolení od správy parku; v letní sezoně jsou tato povolení omezena limitem pro jednotlivé stezky, a proto je dobré místa pro nejvyhledávanější trasy dopředu zarezervovat. Samozřejmě je v divočině třeba dbát na bezpečnost; v oblasti se vyskytuje hojně medvědů, a proto je třeba dodržovat bezpečnostní pokyny správy parku, zejména co se skladování a uchovávání jídla týče.

Co vidět v národních parcích Sequoia a Kings Canyon

Hlavním „tahákem“ národního parku Sequoia jsou, jak již název napovídá, sekvoje – přesněji sekvojovce obrovské. Stromy, které se dožívají několika tisíců let, se přirozeně v přírodě vyskytují pouze na západních svazích pohoří Sierra Nevada, právě v oblasti národních parků Sequoia a Kings Canyon.

Rozměry stromů sekvoje
A – průměr u základny stromu, B – průměr ve výšece 60 metrů, C – průměr největší větve

Mezi největší exempláře sekvojovců patří stromy, které byly pojmenovány po amerických generálech z občanské války – General Sherman, největší strom na planetě co se objemu kmene týče, a General Grant. Ten se nenachází v parku Sequoia, ale ve vedlejším národním parku Kings Canyon.

V národních parcích vede silnice, jež byla dobudována ve třicátých letech 20. století a která dostala název Generals Highway právě po dvou obrovských sekvojích, které se nacházejí v těsné blízkosti této silnice. Podél Generals Highway je řada vyhlídek, jak na východní tak i na západní části parku, a cesta po ní je zážitkem sama o sobě.

V národních parcích se nachází více než 240 zmapovaných jeskyní; mnohem více je jich zřejmě ještě neobjeveno. Návštěvníci parku mohou navštívit Crystal Cave, což je jediná organizovaně přístupná jeskyně v parku.

Strom General Sherman

Strom generála Shermana je co do objemu považován za největší strom na světě. Dosahuje výšky 83 m a objemu u kořene více než 11 m. Mohutný objem kmene se vypíná do úžasné výšky. I ve výšce cca 60 m dosahuje průměr stromu úctyhodných 4,2 m.

Největší sekvoj General Sherman
Největší sekvoj General Sherman

Prohlídka stromu General Sherman

Ke stromu General Sherman vedou v podstatě dvě trasy. Na hlavní trase lze zaparkovat poblíž Wolverton Road (mezi místy Sherman Tree a Lodgepole). Stačí sledovat ukazatele. Trasa vede cca 0,8 km přímo ke stromu. K pohodlí přispívají schody a upravené cesty. Ty vás zavedou do sekvojového háje Giant Forest (Lesa obrů). Na informačních tabulích podél trasy se dovíte více o historii těchto obřích stromů. Cestou zpět musíte absolvovat menší výstup.

Parkoviště u stromu General Sherman
Parkoviště u stromu General Sherman

Návštěvníci s parkovací kartou pro tělesně postižené mohou zaparkovat své auto na malém parkovišti podél dálnice. Odtud se lze po stezce dostat i na vozíčku. Pokud parkovací lístek nemáte a trasu byste nezvládli, můžete během hlavní sezóny využít kyvadlové dopravy autobusem (všechny busy umožňují přepravu vozíčku).

Další možností, která se nabízí – pokud zvládnete první fázi sestupu – je zaparkovat u hlavní trasy, sejít ke stromu General Sherman a pokračovat dále na zastávku autobusu podél dálnice. Autobusem se pak dostanete zpět na parkoviště, aniž byste museli absolvovat namáhavou zpáteční cestu do kopce.

General Sherman - největší sekvoj na světě
General Sherman – největší sekvoj na světě

Strom General Sherman v zimě

Jakmile napadne sníh, hlavní parkovací plocha u Wolverton Road se uzavře a návštěvníkům je zpřístupněna parkovací plocha na dálnici. Cesta vedoucí z parkoviště ke stromu sice není příkrá, ale může být pokryta silnou vrstvou sněhu nebo zledovatělá. Buďte proto opatrní a, pokud se rozhodnete jít pěšky, nevstupujte do vyježděných lyžařských stop.

Sněhová nadílka se v jednotlivých obdobích velmi liší a není snadné ji správně předpovědět. Obvykle padá sníh v období od října do června. Další informace naleznete v aktuálních podmínkách. Během zimních prázdnin a svátků  může dopravu z Lodgepole a Wuksachi ke stromu General Sherman zajišťovat zimní kyvadlová linka.

Na cestě po okolí

V Lese obrů rostou stovky obřích sekvojovců. Vydlážděná dvoumílová kruhová trasa, jež začíná poblíž General Sherman, nabízí skvělé příležitosti k shlédnutí nejzajímavějších gigantů. Na trasea Big Trees, dlouhé 1,6 km, která se klene kolem bujné louky, najdete v podobě informačních tabulí stručnou historii sekvojovců v přírodě. Pokud se chcete vydat na delší vycházku, zjistěte si předem další možnosti delších tras v této oblasti.

Za hranicemi Lesa obrů nás čekají další sekvojové háje. Navštivte druhý největší strom na světě, strom General Grant v oblasti Grant Grove v národním parku Kings Canyon. Háje jako Redwood Canyon a Muir Grove představují vzdálenější destinace, vhodné pro delší túry.

Několik statistických údajů o General Sherman

Výška stromu od paty kmene83,8 m
Obvod u země31,1 m
Maximální objem u paty kmene11,1 m
Průměr 18,3 m nad patou kmene5,3 m
Průměr 54,9 m nad patou kmene4,3 m
Průměr nejmohutnější větve2,1 m
Délka první mohutné větve nad patou kmene39,6 m
Průměrné rozpětí koruny32,5 m

Strom General Grant

Velikost a majestátnost stromu stejně jako jeho věk zaujmou každého návštěvníka zvláště při pohledu vzhůru, kdy sluneční paprsky ozařují celou scenérii.

Prohlídka stromu General Grant

Strom General Grant se nachází v oblasti Grant Grove v národním parku Kings Canyon. Ke stromu se dostanete po cca 0,5 km dlouhé upravené trase, která nabízí i další jmenované stromy a místa např. Gamlin Cabin, Fallen Monarch a Centennial Stump. Také další trasy v této oblasti umožňují shlédnout sekvoje a pestrou luční vegetaci a nabízejí překrásné výhledy na okolní přírodu.

General Grant jako národní vánoční strom USA

Strom General Grant inspiroval tisíce lidí včetně R.J. Seniora nebo již zesnulého Charlese E. Leea z Kalifornie. Roku 1924 tento park R.J. Senior navštívil se svojí malou dcerkou. Byl uchvácen obřími rozměry stromu. Jeho dcerka při pohledu na něj zvolala: “To by bylo krásné, kdyby se právě tento strom stal vánočním stromem!”

Myšlenka RJ Seniora inspirovala natolik, že s pomocí Ch. Leeho založil r. 1925 tradici pořádat vždy v poledne ve Svátek vánoční speciální vánoční program. R.J. Senior, president obchodní komory, a Ch. Lee, její tajemník, založili novou tradici pravidelné výroční oslavy. Ch. Lee oslovil presidenta C. Coolidge, který strom generála Granta dne 28. dubna 1926 oficiálně prohlásil Národním vánočním stromem USA.

Při jednom z prvních shromáždění vyjádřil pocity, jež přitahují do tohoto místa každoročně početné zástupy lidí plukovník John White, dlouholetý super-intendant parku, těmito slovy:”Scházíme se u tohoto stromu, který symbolizuje ducha Ameriky pravidelně v den Vánoc. Tento duch je nejlépe vyjádřen v prosté existenci života, lásce v kruhu svých nejbližších, prostotě pobytu v přírodě. Strom představuje pilíř, který je svědectvím, že věci duchovní přesahují věci materiální.”

Někteří lidé se do parku vydávají pravidelně každý rok, aby se zde v přítomnosti tohoto majestátného stromu oslavili ducha Vánoc.

V roce 1976 navštívila slavnostní akt u příležitosti 50. výročí i Elizabeth Gatesová, která si ještě pamatovala první okamžiky setkání s tímto stromem na výletě v parku se svým otcem R.J. Seniorem. Vzpomínala na dobrodružství, které tehdy výlet představoval. Cesta ke stromu trvala mnohem déle a počasí bylo velmi chladné a cesta plná nástrah. Také Peter Beier, kterému bylo v době vzniku vánoční tradice 27 let, patří k pravidelným návštěvníkům vánočních setkání. Vzpomínal zvláště na rok 1971, kdy sněhová vánice vedla k uzavření cesty a oslava musela proběhnout mimo prostor parku. Vypravil se tehdy ke stromu se skupinou otrlých zálesáků, aby sledoval rangery kladoucí na místo tradiční vánoční věnec.

Jedním z účastníků první oslavy byl (tehdy ještě jako dítě) i sangerský rodák Jasper G. Havens, sloužící později jako ministr ve státech Idaho a Utah, který pronesl v roce 1978 proslov. Vzpomínal v něm, jak se v mrazivý den roku 1926 vypravili na parku s celou rodinou ve stařičké fordce. Roku 1984 byl při příležitosti 58. výročí oslav poctěn – tehdy již 73letý Al Saroyan – jeden ze tří trumpetistů, který se účastnil jako zástupce střední školy v Sangeru prvních oslav v roce 1926.

Obchodní komora města Sanger nadále působí jako sponzor každoročních vánočních slavností poblíž stromu General Grant “Trek to the Tree”, které se konají vždy druhou neděli v prosinci ve 14:30 hod.

Na cestě po okolí

V oblasti Grant Grove naleznete překrásné exempláře obřích sekvojovců. Při cestách po okružních trasách Sunset a Dead Giant můžete pozorovat okrajové části háje, četné louky i menší vodopád. Okolní lesy nabízejí bohaté možnosti poznávání. Směrem na jih v oblasti Redwood Mountain Grove v kaňonu Redwood se můžete vydat na delší celodenní túry přes nejrozsáhlejší háj sekvojovců na světě v původním nedotčeném prostředí.

V národním parku Sequoia vás čekají i další sekvojové háje. Vydejte se přes Les obrů (Giant Forest) po trasách Big Trees Trail a Congress Trail a navštivte největší sekvojovec na světě, strom General Sherman.

Moro Rock

Při vstupu do národního parku Sequoia se vysoko nad dálnicí tyčí skalní úvar Moro Rock. Tato mohutná žulová kopule představuje úchvatný geologický útvar, který lze obdivovat při pohledu shora i zespodu.

Na samotný vrchol Moro Rock vede schodiště o 350 schodech z betonu a kamene. Již po pár krocích od parkoviště lze nad klenbou lesů spatřit vrcholy velké západní propasti (Great Western Divide). Při dalším výstupu se před vámi otevřou krásné výhledy z úpatí hory a údolí San Joaquin směrem na západ a do divoké přírody na východ.

Moro Rock Sequoia národní park
Vrchol Moro Rock v Sequoia národním parku

Bezpečí při výstupu napomáhá zábradlí táhnoucí se po celé trase. Přesto doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost zvláště pokud trasu absolvujete s dětmi z důvodů členitého terénu. Vzhledem k řidnoucímu vzduchu ve vyšších polohách může být cesta pro některé návštěvníky poměrně namáhavá. Proto nespěchejte, dobře se vždy vydýchejte a teprve potom pokračujte dál.

V létě jezdí od muzea k parkovišti bezplatná kyvadlová doprava. O víkendech se silnice uzavírá pro soukromá vozidla a kyvadlová doprava představuje jediný způsob, jak se lze na Moro Rock a Crescent Meadow dopravit. Ve všední dny zůstává silnice otevřená, nicméně poměrně malé parkoviště se může brzy zaplnit auty. V létě na hoře hnízdí sokoli a z důvodů jejich ochrany bývají proto stezky pro horolezce uzavřeny. Tyto uzávěry však neovlivňují turisty, kteří trasu absolvují pěšky po schodišti.

V zimě se silnice k Moro Rock a Crescent Meadow uzavírá kvůli sněhu. Ačkoli k parkovišti vedou lyžařské trasy, schodiště je uzavřeno z důvodů nebezpečí zledovatělých nebo zasněžených schodů.

Výstup na Moro Rock Sequoia národní park
Výstup na Moro Rock – Sequoia národní park
Cesta na Moro Rock v Sequoia národním parku
Cesta na Moro Rock v Sequoia národním parku
Moro Rock mapa
Moro Rock – klikněte pro zvětšení

Známý Tunnel Log v Sekvojovém národním parku

Stromem padlým v Sekvojovém parku a nacházejícím se na silnici Crescent Meadow Road v Lese obrů (Giant Forest) mohou návštěvníci parků Sequoia a Kings Canyon projet svým autem.

Tunnel Log - padlá sekvoj
Tunnel Log – padlá sekvoj

Tunel z národního parku Sequoia se zrodil poté, co neznámý obří sekvojovec padl v roce 1937 na Crescent Meadow Road v důsledku “přirozených příčin”. Následující léto byl do padlé klády vytesán tunel jako atrakce pro návštěvníky. V době pádu stromu dosahoval výšky 83,8 metrů a jeho průměr byl u paty 6,4 m. Věk stromu však určen nebyl, odhaduje se však, že přesáhl hranici 2 000 let.

Tunel, který se dodnes používá, je 5,2 široký a 2,4 metrů vysoký. Pro vyšší vozidla existuje objížďka. Mnozí z návštěvníků se ptají, zda-li by se nedal vytesat nový tunel, když zjistí, že tím původním se již nedá projet autem. K tomu však asi nedojde. Časy se mění, a ne vše, co vyhovovalo jedné generaci uspokojí generace příští.

Naše chápání národních parků se během uplynulého půlstoletí výrazně změnilo. Když se národní parky zakládaly, vytesávání tunelů do sekvojovců sloužilo k popularizaci parků a získávání podpory k jejich ochraně. V raných dobách byly národní parky obvykle koncipovány tak, aby poskytovaly ochranu jednotlivostem a nikoli celému životnímu prostředí jako celku. Dnes si uvědomujeme, že naše národní parky představují poslední zbytky původní krajiny, a naším cílem je umožnit jejich přirozený vývoj s minimálními zásahy člověka. Tunely vytesané do stromů mají své místo v historii. Dnes jsou však sekvojovce – živé a zdravé – mnohem cennější.

Návštěva Křišťálové jeskyně (Crystal Cave)

Sezóna začíná v květnu a končí v září. Křišťálová jeskyně je skvělým příkladem mramorové jeskyně. Uvnitř vede asi půl míle (0,8 km) dlouhá stezka a od vstupu do jeskyně směrem k parkovišti je nutné absolvovat stejně dlouhý poměrně strmý výstup. Vzhledem k množství křehkých krasových útvarů, které se v jeskyni nacházejí, je možno ji navštívit pouze v rámci prohlídky s průvodcem. Prohlídka je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pokud se ji rozhodnete uskutečnit, počítejte s tím, že přibližně půl dne vám zabere cesta. Samotná okružní prohlídka jeskyní trvá asi 45 minut.

Crystal Cave - jeskyně v Sequoia národním parku
Crystal Cave – jeskyně v Sequoia národním parku

Prohlídky Křišťálové jeskyně s průvodcem nabízí od jara do podzimu Sequoia Parks Conservancy. Lístky si může každý zájemce zakoupit přes internet ZDE nejméně s dvoudenním předstihem nebo dříve v případě různých víkendových a prázdninových cest. Jinak je lze pořídit v návštěvnickém centru parku. POZOR! Přímo v jeskyni se lístky neprodávají.

V den prohlídky si vyhraďte dostatek času na cestu, abyste se do jeskyně dostali včas. Někdy se totiž stává, že návštěvníci mají zpoždění v důsledku omezení v dopravě způsobené výstavbou silnice v úseku Crystal Cave a národní park Sequoia.

Upozorňujeme, že vozidla delší než 22 metrů a přívěsy nemají povolen přístup na úzkou  silnici s množstvím zatáček do Crystal Cave. Doporučujeme vzít si na výlet bundu; teplota uvnitř jeskyně se pohybuje okolo 10 °C. Před zakoupením lístků se informujte o všech důležitých věcech o cestě. 

Crystal Cave - jeskyně v Sequoia národním parku
Crystal Cave – jeskyně v Sequoia národním parku

Ubytování v národních parcích Sequoia a Kings Canyon

Národní parky Sequoia a Kings Canyon poskytují řadu možností ubytování, jak pro milovníky kempingu či méně náročné návštěvníky, tak i pro turisty vyžadující při cestách určitý komfort.

V parcích se nachází na čtrnáct kempů; ne všechny jsou však otevřeny celoročně. Ceny za noc a místo se pohybují od 12 do 20 USD; místo nelze ve většině kempů rezervovat dopředu a platí pravidlo „kdo dřív přijde“. Vzhledem k množství kempů však zpravidla lze sehnat ubytování i v průběhu hlavní sezony.

Ceny za ubytování v hotelech či chatkách se pohybují výrazně výše; noc v chatce přijde na cenu začínající na 90 USD, v hotelu ceny začínají ještě výše; v zimním období však ceny klesají až na polovinu.

Parky nejsou vzdáleny nijak daleko od „civilizace“, a proto je možno využít i ubytování v blízkých městech jako Visalia či Fresno, odkud je to do parků zhruba hodinu a půl jízdy. I v bezprostředním okolí parků se nachází řada ubytovacích kapacit hotelového typu, takže každý návštěvník si může vybrat dle svých preferencí a finančních možností.

logo
Booking.com

Ubytování v kempu v parcích Sequoia a Kings Canyon

Národní parky Sequoia a Kings Canyon nabízejí bohaté možnosti ubytování v kempech. Celkem je možno využít 14 kempů, z nichž však některé jsou otevřeny pouze v letní sezoně.

Největší nápor návštěvníků zažívají v červenci a srpnu, kdy zvláště o víkendech je nutno své místo dopředu rezervovat či přijet a ubytovat se brzy po poledni. Většina kempů v parcích je totiž obsazována na bázi „kdo dřív přijde“; rezervovat dopředu lze místa pouze v kempech Lodgepole a Dorst, které se nacházejí v oblasti sekvojových lesů.

Ceny v kempech se pohybují od 12 do 20 USD za jedno místo, které je zpravidla omezeno na jedno vozidlo a šest lidí. V nižších polohách v oblasti Foothills je celoročně otevřen kemp Potwisha se čtyřiceti místy. Největší kempy s kapacitou více než 200 míst jsou ve střední oblasti parku v Giant Forest, kde k nejnavštěvovanějším patří kemp Lodgepole; v letní sezoně se zejména o víkendech doporučuje včasná rezervace.

V oblasti Grant Grove je celoročně otevřen kemp Azalea se 110 místy. Dále směrem do Kings Canyonu je v zimních měsících silnice uzavřena, takže kempy v Cedar Grove jsou otevřeny pouze v letní sezoně, zpravidla od května do září či října.

V kempech je nutné vzhledem k častému výskytu medvědů umístit veškeré jídlo do připravených boxů.

Hotely v národních parcích Sequoia a Kings Canyon

Booking.com

V národních parcích Sequoia a Kings Canyon se nabízí několik možností přenocování v místních hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. Ubytování zde není právě levné, když nejlevnější pokoj, příp. chatka, se dá v letní sezoně sehnat za ceny začínající na 90 USD.

V národním parku Sequoia se dá přenocovat ve Wuksachi Lodge; tento hotel je umístěn jen několik kilometrů od Lodgepole v oblasti Giant Forest v blízkosti největší sekvoje General Sherman. V letních měsících se zde dá ubytovat za cenu zhruba 250 USD za pokoj a noc; mimo hlavní sezonu jsou ceny přibližně poloviční.

V Kings Canyon je možno vybírat z více nabídek – v oblast Grant Grove v blízkosti další obří známé sekvoje General Grant je možno spočinout hned ve dvou ubytovacích zařízeních – John Muir Lodge s 36 pokoji nabízí ubytování v letní sezoně okolo 150 USD na noc, mimo sezonu ceny opět klesají až na polovinu. Grant Grove Cabins nabízí levnější a skromnější ubytování v chatkách za ceny začínající okolo 80 USD za noc a chatku. V oblasti Cedar Grove je možno strávit noc v Cedar Grove Lodge, ale pouze v letní sezoně, neboť v zimě je oblast uzavřena. Ceny se zde pohybují okolo 130 USD za noc. Další možnosti ubytování nabízí bezprostřední okolí národních parku Sequoia a Kings Canyon.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa