PŮJČENÍ AUTA V USA

Nejvýhodnější je zajistit si ještě před odletem do USA balíček kombinující letenku a půjčení auta. Podmínky ale takového pronájmu se můžou lišit dle aktuální nabídky, proto si vždy ověřte více variant půjčení auta v USA.

Pokud využijete některou z autopůjčoven, které mají pobočky v České republice, máte velkou výhodu v tom, že si podmínky pronájmu můžete přečíst v češtině. V případě, že si budete zařizovat půjčení auta až v USA, smlouvu dostanete pouze v angličtině a v anglickém textu se pro cizince schová ledajaká podmínka, která by vám mohla půjčení auta v USA značně prodražit.

Dávejte pozor na obsah smlouvy a ověřte si, co vše pokrývá a hlavně, zda vám nehrozí další výdaje při vracení auta do autopůjčovny. Jedná se zejména o:

 • sazba za nákup paliva
 • neomezené najeté míle
 • rozšíření pojistného
 • úhrada škody způsobené nehodou
 • tarify za dodání nebo vyzvednutí auta
 • daň z pronájmu auta
 • geografické omezení pohybu auta

PODMÍNKY PŮJČENÍ AUTA V USA

K půjčení auta v Americe musíte:

 • být řidič starší 25 let – řidičům mladším 25 let (příp. dle podmínek půjčovny aut) některé autopůjčovny také půjčí, ale je po nich vyžadován poplatek kolem 30 USD denně. Věk nesmí klesnout pod 21 let.
 • vlastnit národní a mezinárodní řidičský průkaz
 • mít kreditní kartu – některé autopůjčovny v USA pronajmou auto i za hotovost, ale v takovém případě dostanete vyšší sazbu a je nutné složit depozit

TIP PRO VÁS

Jízda do Mexika je možná pouze po předchozí domluvě s autopůjčovnou. V případě, že budete chtít vycestovat do Kanady, tak si rovněž ověřte, zda můžete s autem opustit území USA. Pozor si dejte na další geografické omezení pohybu auta. Některé autopůjčovny v USA nepouští svá auta do Nevady, Utahu apod.

Půjčené auto mohou řídit další řidiči, kteří jsou uvedeni ve smlouvě. Za druhého a dalšího řidiče je účtován poplatek. Některé autopůjčovny v USA neúčtují poplatek za dalšího řidiče v případě, že se jedná o manžela, manželku, životního partnera nebo partnerku osoby, která si auto půjčuje.

V případě, že budete z USA odlétat z jiného města než jste přiletěli, je možné využít tak zvaný jednosměrný pronájem auta, který ovšem autopůjčovna zpoplatňuje.

Téměř všechna auta v půjčovnách mají tzv. automatiku. Zde najdete rady, jak řídit s automatickou převodovkou.

POJISTNÁ SMLOUVA AUTOPŮJČOVNY

Důležité je si zjistit, co přesně obsahuje pojistná smlouva autopůjčovny. Je potřeba si uvědomit, že uzavření plné pojistky je velice rozumný krok.

Součástí pojistky by měla být tato dvě hlavní pojištění:

 • CDW – toto pojištění vás zbaví odpovědnosti za škody, které způsobíte na autě, a nebo pokud vám jej někdo ukradne
 • SLP – obdoba našeho povinného ručení, toto pojištění je obvykle v ceně půjčovného a má limit 10 000 USD, proto je v hodné i připojištění SLI, které vám rozšíří pojištění až do výše 1 milionu USD

Vysvětlení pár pojmů:

 • LDW (Loss Damage Waiver) – jedná se o základní pojištění auta. V Americe je toto pojištění nepovinné, ale doporučuje se jej mít.
 • CDW – základní pojištění pronajatého auta proti poškození nebo odcizení
 • CPP – zdravotní pojištění
 • SLI (Supplemental Liability Insurance)- připojištění zodpovědnosti za provoz auta do výše 1 milionu USD
 • UMP (Uninsured Motorist Protection) – připojištění pro případ, kdy jste zraněni nebo poškozeni nepojištěným řidičem jiného auta
 • PAI-PEC (Personal Accident and Effect Coverage) – zdravotní pojištění pro případ úrazu při autonehodě

7 TIPŮ NA PŮJČENÍ AUTA V USA

S půjčením auta nečekejte na poslední chvíli. Zde je několik tipů jak si auto v USA půjčit se slevou.

 • V případě, že si budete auto půjčovat až po příletu do USA, tak počítejte s tím, že autopůjčovna nemusí mít k dispozici auto, které požadujete a budete nuceni sáhnout po mnohdy dražším autu.
 • Na internetu se porozhlídněte po kódech na slevu. Do vyhledávače (seznam, google apod.) zadejte název autopůjčovny a text “promotional code” nebo “discount code”.
 • Autopůjčovny často nabízejí při půjčení auta přes internet speciální slevy.
 • Důsledně si zkontrolujte co cena za půjčení auta obsahuje. Autopůjčovny někdy na internetu automaticky “zaškrtnou” službu, kterou vůbec nepotřebujete (např. pronájem GPS navigace).
 • V případě, že cestuje více osob a budete půjčovat dvě a více aut, tak je objednejte najednou. Autopůjčovna vám může poskytnout slevu.
 • Půjčení auta přímo na letišti je obvykle dražší, proto se poohlédněte po autopůjčovně poblíž letiště. Do autopůjčovny vás pak dopraví autobus (tzv. shuttle bus) obvykle zdarma nebo taxi.

  V případě letiště Los Angeles využijte autobusy jednotlivých autopůjčoven, které vás zdarma dopraví až do autopůjčovny za letištěm.
 • Ceny za půjčení auta si porovnejte mezi několika autopůjčovnami, případně využijte tak zvané “vyhledávače”, které vám porovnají jednotlivé autopůjčovny a najdou nejnižší ceny.

Jakou půjčovnu vybrat?

Půjčení auta v Americe může být pro některé turisty, kteří míří do USA celkem oříšek. Na internetu najdete nabídky několika autopůjčoven, které na území USA působí – Avis, Hertz, Budget, Alamo, Fox a spousty dalších. Pro ty z vás, kteří nemáte čas ani chuť procházet jednotlivé půjčovny aut, zdlouhavě porovnávat ceny, velikost auta, různá omezení a louskat podmínky, tu máme vyhledávač, který vám ušetří spousty času.

Na každém větším letišti v USA najdete obvykle několik autopůjčoven. Výběr mezi jednotlivými půjčovnami aut není ale jednoduchý, a tak se nám osvědčil vyhledávač, který porovnává nabídky jednotlivých provozovatelů.

Jak jsme píchli pneumatiku

V klidu domova si můžete porovnat nejen jednotlivá auta a jejich vybavení, ale i cenu, pojištění apod. 

Našemu týmu se velmi osvědčila půjčovna ALAMO. Nikdy nebyl žádný problém jak s půjčením, tak i samotným servisem. A právě servis jsme ocenili. Při návštěvě San Fransicka, kde jsme píchli pneumatiku. Stačil jeden telefonát a už jsme s nasazenou rezervou jeli do nejbližší půjčovny aut, kde nám bez jakéhokoli vyptávání auto vyměnili. A co víc, dostali o třídu vyšší vůz. Tenkrát jsme ocenili, že vše šlo bez problémů a my mohli pokračovat v cestě.

Nehoda v San Francisku
Výměna píchlé pneumatiky v San Francisku.
San Francisco výměna auta v autopůjčovně
V půjčovně aut nám vyměnili auto bez jakýchkoli problémů a dostali jsme o třídu vyšší vůz.

Půjčení auta v USA bez kreditky? Ani ránu!

Nezapomeňtě, že při půjčení auta je nutné mít kreditní kartu. Pokud máte pouze debetní kartu a nechcete si kreditku zřizovat, tak tvrďte, že se jedná o kreditní kartu. Našemu týmu nám toto dvakrát prošlo 🙂 Tento postup je ale jen na vlastní nebezpečí. V každém případě se musí jednat o kartu embosovanou. Kartou, kterou budete provádět rezervaci, budete také předkládat u přepážky v autopůjčevně.

Další nutností je mezinárodní řidičský průkaz. Je dost možné, že jej nebudete vůbec potřebovat, ale může se stát, že ho po vás bude půjčovna aut požadovat. Navíc v případě nehody může dělat pojišťovna problémy, pokud mezinárodní řidičák mít nebudete. Jak si řidičák zřídit najdete zde.

Tipy pro Vás

Možná uvažujete, že během své cesty po USA budete v autě spát. Přečtěte si více o nástahách přespávání v autě. Další možností je koupě ojetého auta, ale i to má svá úskalí.

Vyrážíte na trip ve větší skupině? Koukněte na naše zkušenosti s půjčením minivanu pro 7 lidí.

V USA málokdy narazíte na auta s manuálním řazením, nemluvě o autopůjčovnách, které mají v nabídce pouze auta s automatem. Tady pár tipů, jak řídit s automatickou převodovkou.

Co radí ostatní? Dotaz na půjčení auta v USA na Facebooku

“Ahoj, plánujeme jet na konci září do USA a dost řešíme auto… Můžu se zeptat, jaké jste měli půjčené, když jste v něm i spali, a přes jakou stránku? “

Názory cestovatelů najdete zde na Facebooku https://www.facebook.com/cestovanipousa/posts/2487121371334118
Ti z vás, kteří nemáte přístup, tak přepis diskuze níže:


 • Naďa Benešová mame zarezervovane auto u Alama, kvuli depositu je udajne potreba pouze kreditni karta. Nevite, jestli lze bez problemu pouzit katu Revolut, samozrejme embosovanou? dekuji
 • Andy Pipkin Moje zkusenost je pouze s Alamo, první vypůjčení byl Dodge Grand Caravan (San Francisco – Seattle), další rok opět Dodge Grand Caravan (Seattle – Seattle), pak to byl Ford Mustang (Miami – Miami) a nakonec Jeep Grand Cherokee (LA – LA). Vše přes Alamo, první výpůjčka byla zprostředkována přes českou agentůru, zbytek přes Rentalcars. Vše jednoduché, objednání na pár kliků. Většinou jsme si připlatili jejich rozšířené pojištění pro případ odtahu či flat tire. Personál většinou ochotný, vše stylem: “vyberte si tamhle z řady”. Na Floridě tam měli Ford Mustang, Camaro a C200. Jediny problem byl v LA, měli jsme zaplacený Jeep GC ale ukázali nám na řadu s SUV, museli jsme se s nima trochu dohadovat že máme zaplacený Jeep GC or similar a né nějaká malá SUV. Jen si na to vzpomenu tak bych hned jel znovu 🙂
 • Daniel Pochop Musím potvrdit. Alamo super. Ukradli mi klíče. Přijeli, odtáhli a dali hned novou káru. “Vyberte si auto” mě také baví. 🙂
 • Lucie Mrkos Radová Naprostá spokojenost s Alamo. V San Franciscu nám první den vybili zadní sklo auta, auto jsme odvezli zpět do půjčovny, první dotaz byl jestli jsme v pořádku, pak už jen auto převzali a za půl hodiny jsme měli nové, bez žádných průtahů a placení. Bez ohledu na to že Alamo umožňuje vrátit auto v jiném státě bez poplatku👌👌
 • Lucie Jirásko Lucie Mrkos Radová bez poplatku jsem to nikde nenašla, zatím mají vsude částku $250…
 • Lucie Mrkos Radová Možná to byla loni nějaká akce, ale půjčovali jsme v SF a vraceli ve Vegas bez příplatku, i druhý řidič byl v ceně.
 • Peter Gažo Osobne som si niekoľkokrát požičiaval auto v Alamo v San Francisco. Vždy som ho odovzdával v inom meste. Top služby. Auto bolo 3 – 6 mesiacov staré. Aj mne sa páčilo “Vyberte si jedno auto z tohto radu”. Mal som objednané economy a v tom rade bol aj Grand Cherokee. Aj som uvažoval, že ho zoberiem. Len som sa bál, že mi ho naúčtujú. Alamo jednoznačne odporúčam! Neviem ako ostatní, ale ja si vždy rovno zaplatím všetky možné poistenia extra k cene. Proste chcem mať kľud, keby sa niečo stalo.
 • Deni Sirová Alamo, Dodge Caravan, naprostá bomba pro 2 osoby i na spaní ❤️👍🏻
 • Veronika Je My meli pres budget a bez problemu, vse fungovalo. Prodluzovali jsme pujceni dvakrat a vraceli jinde, jinak zadne drama.
 • Petr Lanc Dobrý den, také si dovolím jeden dotaz. Jak se v Americe platí za kauce na auto, všude uvádí jen kreditní kartou a že debetní ne
 • Jana Kolaříková My jsme byli ve Státech několikrát a vždy přes rentalcars a vždy jsme si vystacili s debetní kartou…až teď v květnu po nás poprvé chtěli kreditku-na Miami…minulý rok v srpnu jsme půjčovali auto v Los Angeles od Alama a měli tam ceduli, že debetní k…Zobrazit více
 • Naďa Benešová Jana Kolaříková a myslite, ze embosovana Revolut je v pohode? taky budeme pujcovat auto u Alama v Miami. Dekuji
 • Nela Beranová Ahoj, my jeli v září 2014 na 3 týdny, půjčení a vrácení v SF, taky od Alamo. Celkem jsme vystřídali 3 auta, protože první jsme trochu nabourali a u druhého nám rozbili okno zloději v SF. Pokaždé nám auto bez problému vyměnili. Jen to chce teda dobré pojištění… 🙂👍
 • Jan Ráček Dostal jsem zadarmo SUV misto Compactu, protoze v kategorii compact tam stala uz jen Toyota Aygo a do te jsem se jako 2m clovek fakt nevesel :)) Obrovsky chlapik v budce v garazi mi rekl, ze mi rozumi, at si vezmu jedno z tech SUV 😀
 • Jan Dohnálek Měl jsem půjčené auto od Alamo a naprosto bez problémů 🙂
 • Kamylka Voráčková My si půjčujeme auto vždy v alamo a přesně jak píšeš vybíráme v řadě z několika aut
 • Despina Kupiec Alamo ..dobrá zkušenost.. 🖒🖒🖒doporučuji
 • Lucie Lajka Prášková Meli jsme to stejne. Rentalcars a Alamo. Ford Escape. Nemuzeme si stezovat.
 • Petr Blaha My měli se stejnou společností podobnou zkušenost, v LA jsme si půjčili auto. Ve Vegas se nam rozsvitila kontrolka oleje, dojeli jsme ve Vegas do stejné půjčovny a během 10 minut odjížděli v autě o třídu vyšší, s plnou nádrží, navigací (v tom původním nebyla a ani v tom novém jsme za ni neplatili) a bez zbytečných otázek a bez papírování. Takže Alamo doporučuji. 🙂
 • Lucie Jirásko Petr Blaha super, díky 🙂
 • Lucie Jirásko Moc díky za zveřejnění dotazu a předem děkuju ta každý tip 🙂 Zatím mi také nejlíp vychází půjčovna Alamo, tak jste mi potvrdili můj výběr.
 • Kateřina Holubková My měli pujčený Ford Expedition, spousta místa na vyspání i na zavazadla. Před tím jsme měli také pujčený Dodge Gran caravan. V obou autech jdou pohodlně položit sedadla do rovna. (Například Toyote to nešlo – alespoň tedy tehdy 2013-2016)
 • Lucie Senylníková my meli pujceny ford edge od Alamo, nejvic spokojeni, na spani hodne mista a rizeni dlouhych vzdalenosti hracka, auto melo super vybavu, takze ridilo jak autopilot, hlidal si pruhy zatacel, zrychloval zpomaloval dle potreby sam a my si jen užívali krajinu kolem 😀
 • Lucie Jirásko Lucie Senylníková nevzpomenete si náhodou, s jakými auty byl Ford Edge ve stejné kategorii? Hodně nás zaujal a na stránkách Rental cars se mi neobjevuje… Asi to bude vyssi třída než Toyota Rav4?
 • Kristýna Legátová Já musím naprostou souhlasit, přes Rentalcars jsme si právě od Alama půjčili v Miami auto,pobavila nás i stejná hláška 😀 😀 a vše bylo naprosto TOP, náš let byl odložen kvůli hurikánu,přiletěli jsme déle a nebyl absolutně žádný problém,vrácení auta rychlé a bezproblémové! 😉
 • Zuzka Budilová Rentalcars dobra volba.. a cim drive,tim lepe.. doporucuju pres ne i extra pripojisteni.. hledali jsme podle typu auta,ale take nas pak postavili pred radu nahodnych aut podle kategorie a “ted si vyber co se ti libi” 😀 takze vybirat podle tridy auta a ceny..
  Pujcovna Dollar – nasledny support trosku horsi, ale to je o lidech.. hlavne si proctete predem nebo pred prevzetim vozidla info o mytu (“toll”).. nam se to o par stovaku kvuli nedorozumneni mirne prodrazilo..
  Jo a pozor na parkovani, moc se s pokutama neparou 😀
 • Lucie Jirásko Zuzka Budilová co přesně hlídat u toho mýta, prosím?
 • Zuzka Budilová Lucie Jirásko zalezi jak moc budete jezdit na zpoplatnenych usecich.. da se u pujcovny zaplatit naky balicek snad, tak je dobre vedet zda budete po zpoplatnenych silnicich jezdit vice.. pripadne pak doporucuji platbu primo na mytnych branach..
 • Lucie Jirásko Zuzka Budilová aha, diky 😉
 • Jana Kolaříková Lucie Jirásko U toho mýtného záleží i na půjčovně.My teď měli na východním pobřeží půjčeno auto od Alama a tam je denní sazba myslím USD3,95+mýto:platite jen dny,kdy využijete a je tam i maximální sazba za celou dobu půjčení, a to necelých USD 20…je to varianta placení mýta na značku,což na Floridě bylo ok…ale pak třeba někde mají jiné způsoby (krabičky ),ale tam jde většinou platit i v hotovosti, když krabičku nemate…
 • Jakub Špirk doporučuji levnaautopujcovna.cz a teď naposledy Budget, jen se s nimi napřepážce většinou “hádám”, že mám externí pojištění a nechci to jejich předražené na přepážce a ať mě klidně blokují na kartě dopozit, v USA nebývá tak velký, ale v Evropě se mi stalo, že byl i 1400 EUR!
 • Tereza Václavíková Tak ten tank bych si nechala líbit! Jinak my taky Rental Cars. Půjčili jsme v San Franciscu, objeli parky, Las Vegas, San Diego a vrátili jsme v Los Angeles. 👏🏻
 • John Pytt THRIFTY – máte někdo zkušenosti? Diky
 • Martina Prokešová John Pytt píšu nahoře, za mě super
 • Lucka Ponert Hladká My vybírali přes www.holidayautos.com a super zkušenost.
 • Martina Prokešová Dobrá zkušenost s Thrifty. Výběr auta probíhal přesně jak popsáno nahoře v příspěvku 🙂 vybrali jsme Chevrolet Pacifica, sedačky se složí do podlahy a vznikne rovina. Ve Walmartu jsme koupili nafukovací matraci a spali jsme jako králové 🙂 jinak letos horší zkušenost s Budget, neměli auto dle specifikace a museli jsme se trochu dohadovat. Jinak rezervuji vše přes německý server Check24.
 • Lucie Jirásko Martina Prokešová díky za tip, zkusím tam mrknout.
 • Jana Šoltová My také rezervovali přes rentalcars.com a máme dobrou zkušenost s Thrifty (auto v perfektním stavu a ani jednou nás nikde nezradilo). Měli jsme jedinou nepříjemnost – občas nám zlobila navigace, kterou jsme od nich měli – nicméně nám za to pak zpětně vyplatili celkem slušnou náhradu, i když jsme jim to prakticky neměli jak dokázat 🙂 ale na Alamo jsme taky četli jen samé dobré recenze 🙂
 • Veronika Bednářová Jana Šoltová Ja mam take dobrou zkusenost, Ale treba ted mi bylo nauctovano 80$ za tolls a bridge I pres tu skutecnost ze jsme nic takoveho neprojeli🤷🏽‍♀️
 • Pavla Hružíková Alamo v Kanadě. nejvyšší pojistka, vyplatila se. Zrušili jsme auto (tedy motor, jak spadly šutrátky na cestu a provalily vanu). Přijeli, vyměnili nám auto a pokračovali jsem dále. A ještě jsme dostali vyšší třídu, než jsme měli zaplacenou. Vrácení zcela bez potíží.
 • Pája Jonášová Když už jsme u toho půjčení, prosím připojišťujete se ještě? Přijde mi že např. Alamo má snad všechna pojištění v ceně.
 • Andy Pipkin Pája Jonášová nemá. Je tam ještě další možnost připojištění, když člověk píchne tak si musí poradit sám když si to nezaplatí.
 • Pája Jonášová Andy Pipkin a kupuje se to tam nebo pres net? Ja jsem si toho třeba přes rental cars nevšimla nikde
 • Joan Teskal Alamo přes rentalcars. Měli jsme fullsize ale na ploše neměli tak jsme si mohli vybrat z SUV, Stály tam i nějaké Dodge a GMC ale hlavně japonci tak jsme vybrali funglovku Nissan Rogue. Najeli jsme nějakých 18 tisic km a bez jediného problému.😁
 • Nour Martina My bookli Budget, potřebujeme tranzit pro větší skupinu, ale zeptám se, jaká auta v kategorii 8+ mají americké půjčovny k dispozici?
 • Pavel Kabíček Já bych se taky zeptal 🙂 při půjčování auta v USA se musí platit jen a pouze kreditkou? Já byl před dvěma roky v Irsku a paní mě na přepážce poslala s debitní kartou doháje (kreditku jsem neměl) … Čímž byly najednou všechny plány na deset dní k ničemu.
 • Daniel Birdýýtko Větrovský Pavel Kabíček U Alama jde platit I debetni kartou, vetsinou akorat chteji nejaky dukaz o dalsi ceste, napr. letenka zpatky domu po vraceni auta.
 • Jana Kolaříková Daniel Birdýýtko Větrovský V Miami u Alama debetní karty neakceptuji, pouze kreditní a číslo zpátečního letu jim nestačí (v Los Angeles jim k debetka postačí) ..bylo nám řečeno,že měli hodně podvodu,takže bud kreditka nebo nic a ze jinde je možné, že debetka ano, ale u nich ne…
 • Lucie Jirásko A vyplatí se půjčovné zaplatit už teď nebo třeba až měsíc před odjezdem? Máte zkušenost?
 • Zdeňka Newiaková My jsme si loni pujcovali na mesic auto v LA, vraceli jsme ho tamtez.
  Objednali jsme ho pres rentalcars tri mesice dopredu, zaplatili a bylo to prave u Alamo…cele ty tri mesice jsem sledovala ceny, jestli nejak vyrazne neklesnou, ze bych rezervaci zrusila a udelala znovu za nizsi cenu, ve finale jsme ale nechali tu puvodni jiz zaplacenou….skakalo to kolem te same ceny plus minus stovka nebo dve (za mesicni pujcovne vcetne komplet pojisteni a dvou ridicu jsme platili neco kolem 21000,-), takze jsme to uz neresili
 • Lucie Jirásko Zdeňka Newiaková diky moc, nám to zatím vychází za 3 týdny kolem 23000 czk, prodraží to právě vrácení v Denveru, ale s tím jsme počítali. Zatím máme vybraný typ auta Rav4 nebo podobný, tam by měla být v pohodě i spotřeba.
 • Petr Hanák Lucie Jirásko zrovna spotrebu při jejich cenách paliv nemá smysl moc řešit

Vyhledejte si nejnižší ceny půjčení auta v USA

Rentalcars největší online servis na půjčení auta
spolupracuje s 900 společnostmi ve 160 zemích

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa