SPROPITNÉ V USA

Rozhodli jste se v Americe zajít do běžné restaurace nebo baru a nevíte si rady se spropitným? Je povinné nebo dobrovolné? A jaká je jeho výše? Dává se dýško u holiče nebo na benzínce? Na všechny tyto otázky vám nyní odpovíme.

MUSÍM SPROPITNÉ V USA PLATIT?

Spropitné je v USA prakticky povinnost. Číšníci a servírky, ale i další profese totiž často dostávají od svého zaměstnavatele jen symbolické minimum a velkou část jejich výplaty tvoří právě příjem ze spropitného. Jsou na něm životně závislí a bylo by od vás velmi neslušné, kdybyste spropitné (anglicky “tip”) nezaplatili.

KOLIK SE NECHÁVÁ SPROPITNÉ V USA?

Spropitné v USA

Zapomeňte na český zvyk symbolického zaokrouhlování na celé koruny. V Americe má spropitné svá přesná pravidla! Většinou činí 15% z vaší útraty. Ale to je výše, pokud považujete poskytnuté služby jen za průměrné. Pokud máte pocit, že služby byly na vysoké úrovni a byli jste velmi spokojení, pak je běžné nechat spropitné ve výši 20% z vaší útraty.

Ve velkých městech jako jsou New York, Washington D.C., Las Vegas, Los Angeles, San Francisco atd. je 20% už prakticky běžná výše. Za normu se tato výše považuje také v dalších turisticky atraktivních lokalitách USA.

KDE VŠUDE SE SPROPITNÉ PLATÍ?

Spropitné se v USA platí především v restauracích a barech. V některých vám dokonce jeho vypočítanou výši už předloží na účtence. Počítejte s tím, že spropitné se platí také v kadeřnictví nebo za jízdu taxíkem.

Pokud byste obsluze “dýško” nenechali, bude to znamenat, že jste byli se službami hrubě nespokojení. Může se proto stát, že se vás obsluha bude vyptávat, co udělala špatně a tím se dostanete do poměrně trapné situace.

MALÝ PŘEHLED: KDE A KOLIK PLATIT

Číšníci a servírky15% za průměrnou kvalitu obsluhy, 20% za velmi dobré služby, 10% je minimu, a to i v případě, že nejste spokojeni
Barman 15% až 20%, minimálně 50 centů za nealko, 1 dolar za alko nápoj
Poslíček v hotelu za pomoc se zavazadlem – 1 dolar za každé zavazadlo
Šatnářka 1 dolar za kabát
Řidič taxi Záleží na lokalitě. 15% je dostatečné, další 1 až 2 dolary za pomoc se zavazadly
Kadeřnictví 15 až 20%, minimálně 1 dolar, za mytí hlavy, holení nebo manikůru další 1 až 2 dolary
Masáže apod. 15% až 20%. Pokud službu prování majitel, tak se obvykle spropitné nedává
Fastfood Dýško není požadováno. Záleží na uvážení. Tip: Jak správně objednat ve fast foodu.
Obsluha benzínky Dýško se nedává

Když už mluvíme o jídle, tak koukněte na článek týkající se dovozu potravin do USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa