SPROPITNÉ V USA

Rozhodli jste se v Americe zajít do běžné restaurace nebo baru a nevíte si rady se spropitným? Je povinné nebo dobrovolné? A jaká je jeho výše? Dává se dýško u holiče nebo na benzínce? Na všechny tyto otázky vám nyní odpovíme.

MUSÍM SPROPITNÉ V USA PLATIT?

Spropitné je v USA prakticky povinnost. Číšníci a servírky, ale i další profese totiž často dostávají od svého zaměstnavatele jen symbolické minimum a velkou část jejich výplaty tvoří právě příjem ze spropitného. Jsou na něm životně závislí a bylo by od vás velmi neslušné, kdybyste spropitné (anglicky “tip”) nezaplatili.

KOLIK NECHÁVÁ SPROPITNÉ V USA?

Spropitné v USA

Zapomeňte na český zvyk symbolického zaokrouhlování na celé koruny. V Americe má spropitné svá přesná pravidla! Většinou činí 15% z vaší útraty. Ale to je výše, pokud považujete poskytnuté služby jen za průměrné. Pokud máte pocit, že služby byly na vysoké úrovni a byli jste velmi spokojení, pak je běžné nechat spropitné ve výši 20% z vaší útraty.

Ve velkých městech jako jsou New York, Washington D.C., Las Vegas, Los Angeles, San Francisco atd. je 20% už prakticky běžná výše. Za normu se tato výše považuje také v dalších turisticky atraktivních lokalitách USA.

KDE VŠUDE SE SPROPITNÉ PLATÍ?

Spropitné se v USA platí především v restauracích a barech. V některých vám dokonce jeho vypočítanou výši už předloží na účtence. Počítejte s tím, že spropitné se platí také v kadeřnictví nebo za jízdu taxíkem.

Pokud byste obsluze “dýško” nenechali, bude to znamenat, že jste byli se službami hrubě nespokojení. Může se proto stát, že se vás obsluha bude vyptávat, co udělala špatně a tím se dostanete do poměrně trapné situace.

MALÝ PŘEHLED: KDE A KOLIK PLATIT

Číšníci a servírky15% za průměrnou kvalitu obsluhy, 20% za velmi dobré služby, 10% je minimu, a to i v případě, že nejste spokojeni
Barman 15% až 20%, minimálně 50 centů za nealko, 1 dolar za alko nápoj
Poslíček v hotelu za pomoc se zavazadlem – 1 dolar za každé zavazadlo
Šatnářka 1 dolar za kabát
Řidič taxi Záleží na lokalitě. 15% je dostatečné, další 1 až 2 dolary za pomoc se zavazadly
Kadeřnictví 15 až 20%, minimálně 1 dolar, za mytí hlavy, holení nebo manikůru další 1 až 2 dolary
Masáže apod. 15% až 20%. Pokud službu prování majitel, tak se obvykle spropitné nedává
Fastfood Dýško není požadováno. Záleží na uvážení.
Obsluha benzínky Dýško se nedává

Sdílejte tento článek:

Autor článku

Standa Beran

zakladatel webu Cestování po USA

Do USA cestuje pravidelně od roku 1996. Křížem krážem projel západ USA, prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď.

Cesta do USA – cena a náklady

Při plánování cesty do USA všechny napadá kolik to asi tak bude stát, jaká je cena za dovolenou v USA. Takže pokud vás provázejí...

PENÍZE V USA – JAK SE V TOM VYZNAT?

Alespoň nějakou hotovost si před cestou do USA vyměňte už v Čechách. V USA na směnárnu jen tak nenarazíte, Američané totiž platí hlavně kartami. Jelikož...

PLATEBNÍ KARTY V USA

Při cestování po USA asi nejvíce užijete platební kartu. Na cesty ale mějte i nějakou hotovost, protože ne vždy jde platební kartou v USA...

Přidejte se k nám

10,004FanoušciTo se mi líbí
274NásledovníciNásledovat