Jižní Dakota

Jižní Dakota

Jižní Dakota se stala oficiálním státem USA v roce 1889 jako 40. stát v pořadí. Nachází se v centrální části Spojených států a sousedí s šesti státy – Iowou, Minnesotou, Montanou, Nebraskou, Severní Dakotou a Wyomingem. Hlavním městem státu Jižní Dakota je Pierre.

Kromě původních indiánských kmenů se na území dnešní Jižní Dakoty z imperiálních mocností jako první začali pohybovat Francouzi. Pod nadvládu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803 a definitivně pak po dohodě s domorodými indiány v 50. letech 19. století. V roce 1861 vzniklo tzv. teritorium Dakota, jež zahrnovalo kromě dnešní Jižní Dakoty i Severní Dakotu a části Montany a Wyomingu. Oficiálním státem se Jižní Dakota stala v listopadu 1889 spolu se svou severní jmenovkyní; území teritoria bylo kvůli rostoucí populaci rozděleno na dvě části.

Východní část Jižní Dakoty má o něco nižší nadmořskou výšku než západní část a srážky jsou zde častější. V jihozápadní části státu se nachází menší pohoří Black Hills s nejvyšším vrcholem ve výšce 2207 metrů nad mořem, což je nejvyšší bod USA na východ od Rocky Mountains.

V Jižní Dakotě panuje kontinentální klima charakteristické velmi teplými léty a zároveň i tuhými zimami. V létě často stoupají denní teploty nad 30 stupňů Celsia, jakkoli zpravidla v noci dochází ke značnému poklesu. Zimy jsou velice chladné, když nejnižší průměrné teploty v zimních měsících klesají pod -10 stupňů.

Jižní Dakota je historicky považována za zejména zemědělský stát a pěstování obilí a chov dobytka nadále zůstává důležitou součástí ekonomiky státu. Jižní Dakota se v posledních dekádách snaží o větší diverzifikaci hospodářství a daří se tu zejména službám a finančnímu průmyslu.

Největším městem Jižní Dakoty je Sioux Falls se zhruba 150 tisíci obyvateli. Dalším významným městem je Rapid City; hlavním městem je pak Pierre, město s pouhými 14 tisíci obyvateli.

Hlavní město Jižní Dakoty – Pierre

Hlavním městem státu Jižní Dakota je město Pierre. Nachází se v centrální části státu a má pouhých čtrnáct tisíc obyvatel, což z něj tak činí hlavní město s druhým nejnižším počtem obyvatel v rámci jednotlivých států USA.

Město Pierre bylo založeno v roce 1880 na řece Missouri v těsné blízkosti tehdejší pevnosti Fort Pierre. Od založení státu Jižní Dakota v roce 1889 je Pierre hlavním městem; vybráno bylo hlavně z toho důvodu, že se nachází v naprostém centru státu Jižní Dakota.

Pierre se nachází v nadmořské výšce 442 metrů a panuje zde, stejně jako v celé Jižní Dakotě, kontinentální podnebí s velmi teplými léty a mrazivými zimami. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy průměrné nejvyšší teploty rostou nad 30 stupňů Celsia, zatímco v lednu klesají nejnižší průměrné teploty pod -12 stupňů s extrémy až k -35 stupňům.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se
v přípravách a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší nezapomenutelné cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikněte zde!
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se v přípravách
a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikni zde
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa