Jižní Dakota

Jižní Dakota

Jižní Dakota se stala oficiálním státem USA v roce 1889 jako 40. stát v pořadí. Nachází se v centrální části Spojených států a sousedí s šesti státy – Iowou, Minnesotou, Montanou, Nebraskou, Severní Dakotou a Wyomingem. Hlavním městem státu Jižní Dakota je Pierre.

Kromě původních indiánských kmenů se na území dnešní Jižní Dakoty z imperiálních mocností jako první začali pohybovat Francouzi. Pod nadvládu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803 a definitivně pak po dohodě s domorodými indiány v 50. letech 19. století. V roce 1861 vzniklo tzv. teritorium Dakota, jež zahrnovalo kromě dnešní Jižní Dakoty i Severní Dakotu a části Montany a Wyomingu. Oficiálním státem se Jižní Dakota stala v listopadu 1889 spolu se svou severní jmenovkyní; území teritoria bylo kvůli rostoucí populaci rozděleno na dvě části.

Východní část Jižní Dakoty má o něco nižší nadmořskou výšku než západní část a srážky jsou zde častější. V jihozápadní části státu se nachází menší pohoří Black Hills s nejvyšším vrcholem ve výšce 2207 metrů nad mořem, což je nejvyšší bod USA na východ od Rocky Mountains.

V Jižní Dakotě panuje kontinentální klima charakteristické velmi teplými léty a zároveň i tuhými zimami. V létě často stoupají denní teploty nad 30 stupňů Celsia, jakkoli zpravidla v noci dochází ke značnému poklesu. Zimy jsou velice chladné, když nejnižší průměrné teploty v zimních měsících klesají pod -10 stupňů.

Jižní Dakota je historicky považována za zejména zemědělský stát a pěstování obilí a chov dobytka nadále zůstává důležitou součástí ekonomiky státu. Jižní Dakota se v posledních dekádách snaží o větší diverzifikaci hospodářství a daří se tu zejména službám a finančnímu průmyslu.

Největším městem Jižní Dakoty je Sioux Falls se zhruba 150 tisíci obyvateli. Dalším významným městem je Rapid City; hlavním městem je pak Pierre, město s pouhými 14 tisíci obyvateli.

Hlavní město Jižní Dakoty – Pierre

Hlavním městem státu Jižní Dakota je město Pierre. Nachází se v centrální části státu a má pouhých čtrnáct tisíc obyvatel, což z něj tak činí hlavní město s druhým nejnižším počtem obyvatel v rámci jednotlivých států USA.

Město Pierre bylo založeno v roce 1880 na řece Missouri v těsné blízkosti tehdejší pevnosti Fort Pierre. Od založení státu Jižní Dakota v roce 1889 je Pierre hlavním městem; vybráno bylo hlavně z toho důvodu, že se nachází v naprostém centru státu Jižní Dakota.

Pierre se nachází v nadmořské výšce 442 metrů a panuje zde, stejně jako v celé Jižní Dakotě, kontinentální podnebí s velmi teplými léty a mrazivými zimami. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy průměrné nejvyšší teploty rostou nad 30 stupňů Celsia, zatímco v lednu klesají nejnižší průměrné teploty pod -12 stupňů s extrémy až k -35 stupňům.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button