Alabama

Alabama

Stát Alabama se nachází v jihovýchodní části USA a řadí se k typickým jižanským státům. Do Unie byla Alabama přijata v roce 1819 jako 22. stát v pořadí. V době americké občanské války z ní vystoupila a stala se součástí Konfederace; po válce byla opět přijata v roce 1868. Dříve výrazně zemědělský charakter státu postupně po druhé světové válce nahradil průmysl. Alabama má necelých pět milionů obyvatel a jejím hlavním městem je Montgomery.

Historie Alabamy je relativně bohatá – území dnešního státu bylo postupně pod nadvládou Španělů, Francouzů a Britů. Definitivně se stala součástí USA v roce 1819, kdy byla také přijata jako nový stát Unie. Úrodná půda dala v 19. století vzniknout mnoha bavlníkovým plantážím a také otroctví, které bylo zejména v jižanských státech velmi rozšířené. V roce 1861 Alabama z Unie vystoupila, aby následně bojovala v občanské válce v rámci Konfederace. Po válce se opět stala členem Unie, otroctví bylo zrušeno, leč rasové problémy Alabamu provázely ještě dlouho – až do 60. let 20. století se v Alabamě uplatňovaly segregační zákony.

Alabama sousedí se čtyřmi státy – MississippiTennesseeGeorgií a Floridou. Na severu stát zasahuje částečně Apalačské pohoří, ale nejvyšší bod má nadmořskou výšku pouhých 735 metrů. Směrem k jihu se nadmořská výška postupně snižuje až k pobřeží Mexického zálivu, ke kterému má Alabama přístup. Počasí v Alabamě je vlhké subtropické s velmi teplým létem a mírnou zimou. Průměrné nejvyšší denní teploty se od konce jara do začátku podzimu drží nad 30 stupni Celsia. Kvůli své poloze je v letním období Alabama častým terčem silných bouřek či dokonce hurikánů.

Historicky byla Alabama zejména zemědělský stát; díky úrodné půdě se zde velmi dařilo bavlně. Od konce druhé světové války se hospodářství Alabamy výrazněji diverzifikovalo a podíl zemědělství na celkovém produktu státu je již dnes zanedbatelný. Velký význam pro přechod od zemědělství měly státní investice a vybudování několika velkých základen amerických ozbrojených složek. Hlavními zaměstnavateli jsou tak dnes průmyslové podniky, armáda a státní zařízení. Desítky tisíc pracovních míst zajišťuje i cestovní ruch; do Alabamy ročně zavítá na 20 milionů turistů.

Hlavním městem je od roku 1846 Montgomery – zhruba dvousettisícové město v centrální části Alabamy. Největším městem je však severněji položený Birmingham, jenž i s okolními městy tvoří více než milionovou aglomeraci. Krásným historickým městem je pak Mobile ležící na pobřeží Mexického zálivu.

Hlavní město Alabamy

Hlavním městem Alabamy je zhruba dvousettisícové město Montgomery ležící v centrální části státu. Montgomery bylo založeno v roce 1819 a hlavním městem Alabamy se stalo v roce 1846. Kromě státních úřadů je město sídlem velké základny amerického letectva a několika univerzit.

V roce 1818 bylo na místě dnešního Montgomery založeno město New Philadelphia. V těsné blízkosti bylo o něco později založeno další sídlo s název East Alabama Town. Původně rivalská města dospěla k dohodě a po jejich sloučení vzniklo v roce 1819 město Montgomery. Nové město se rychle rozvíjelo, zejména díky obchodu s bavlnou a v roce 1846 se dokonce stalo hlavním městem Alabamy, když tento titul převzalo od Tuscaloosy.

Montgomery hrálo v historii podstatnou roli i z celonárodního hlediska. V době americké občanské války bylo několik měsíců hlavním městem Konfederace; později bylo hlavní město přesunuto do Richmondu. Celonárodní pozornost si Montgomery vysloužilo i v 60. letech 20. století, kdy se stalo centrem boje za lidská práva. V roce 1955 zde byla zadržena Rosa Parks za to, že nepřepustila své místo v autobuse bělochům, což vedlo k akci zvané Montgomery Bus Boycott, jež vedla k ukončení rasové segregace v městském dopravním systému. Ve městě působil i známý bojovník za práva Afroameričanů Martin Luther King.

Montgomery se nachází v centrální části státu Alabama a protéká jím řeka Alabama River. Panuje zde vlhké subtropické podnebí s krátkými, mírnými zimami a horkými léty s vysokou vlhkostí vzduchu. Průměrné nejvyšší letní teploty stoupají přes 33 stupňů a ve spojení s vlhkostí bývá letní počasí často těžko snesitelné.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button