Alabama

Alabama

Stát Alabama se nachází v jihovýchodní části USA a řadí se k typickým jižanským státům. Do Unie byla Alabama přijata v roce 1819 jako 22. stát v pořadí. V době americké občanské války z ní vystoupila a stala se součástí Konfederace; po válce byla opět přijata v roce 1868. Dříve výrazně zemědělský charakter státu postupně po druhé světové válce nahradil průmysl. Alabama má necelých pět milionů obyvatel a jejím hlavním městem je Montgomery.

Historie Alabamy je relativně bohatá – území dnešního státu bylo postupně pod nadvládou Španělů, Francouzů a Britů. Definitivně se stala součástí USA v roce 1819, kdy byla také přijata jako nový stát Unie. Úrodná půda dala v 19. století vzniknout mnoha bavlníkovým plantážím a také otroctví, které bylo zejména v jižanských státech velmi rozšířené. V roce 1861 Alabama z Unie vystoupila, aby následně bojovala v občanské válce v rámci Konfederace. Po válce se opět stala členem Unie, otroctví bylo zrušeno, leč rasové problémy Alabamu provázely ještě dlouho – až do 60. let 20. století se v Alabamě uplatňovaly segregační zákony.

Alabama sousedí se čtyřmi státy – MississippiTennesseeGeorgií a Floridou. Na severu stát zasahuje částečně Apalačské pohoří, ale nejvyšší bod má nadmořskou výšku pouhých 735 metrů. Směrem k jihu se nadmořská výška postupně snižuje až k pobřeží Mexického zálivu, ke kterému má Alabama přístup. Počasí v Alabamě je vlhké subtropické s velmi teplým létem a mírnou zimou. Průměrné nejvyšší denní teploty se od konce jara do začátku podzimu drží nad 30 stupni Celsia. Kvůli své poloze je v letním období Alabama častým terčem silných bouřek či dokonce hurikánů.

Historicky byla Alabama zejména zemědělský stát; díky úrodné půdě se zde velmi dařilo bavlně. Od konce druhé světové války se hospodářství Alabamy výrazněji diverzifikovalo a podíl zemědělství na celkovém produktu státu je již dnes zanedbatelný. Velký význam pro přechod od zemědělství měly státní investice a vybudování několika velkých základen amerických ozbrojených složek. Hlavními zaměstnavateli jsou tak dnes průmyslové podniky, armáda a státní zařízení. Desítky tisíc pracovních míst zajišťuje i cestovní ruch; do Alabamy ročně zavítá na 20 milionů turistů.

Hlavním městem je od roku 1846 Montgomery – zhruba dvousettisícové město v centrální části Alabamy. Největším městem je však severněji položený Birmingham, jenž i s okolními městy tvoří více než milionovou aglomeraci. Krásným historickým městem je pak Mobile ležící na pobřeží Mexického zálivu.

Hlavní město Alabamy

Hlavním městem Alabamy je zhruba dvousettisícové město Montgomery ležící v centrální části státu. Montgomery bylo založeno v roce 1819 a hlavním městem Alabamy se stalo v roce 1846. Kromě státních úřadů je město sídlem velké základny amerického letectva a několika univerzit.

V roce 1818 bylo na místě dnešního Montgomery založeno město New Philadelphia. V těsné blízkosti bylo o něco později založeno další sídlo s název East Alabama Town. Původně rivalská města dospěla k dohodě a po jejich sloučení vzniklo v roce 1819 město Montgomery. Nové město se rychle rozvíjelo, zejména díky obchodu s bavlnou a v roce 1846 se dokonce stalo hlavním městem Alabamy, když tento titul převzalo od Tuscaloosy.

Montgomery hrálo v historii podstatnou roli i z celonárodního hlediska. V době americké občanské války bylo několik měsíců hlavním městem Konfederace; později bylo hlavní město přesunuto do Richmondu. Celonárodní pozornost si Montgomery vysloužilo i v 60. letech 20. století, kdy se stalo centrem boje za lidská práva. V roce 1955 zde byla zadržena Rosa Parks za to, že nepřepustila své místo v autobuse bělochům, což vedlo k akci zvané Montgomery Bus Boycott, jež vedla k ukončení rasové segregace v městském dopravním systému. Ve městě působil i známý bojovník za práva Afroameričanů Martin Luther King.

Montgomery se nachází v centrální části státu Alabama a protéká jím řeka Alabama River. Panuje zde vlhké subtropické podnebí s krátkými, mírnými zimami a horkými léty s vysokou vlhkostí vzduchu. Průměrné nejvyšší letní teploty stoupají přes 33 stupňů a ve spojení s vlhkostí bývá letní počasí často těžko snesitelné.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa