ANTELOPE CANYON – PAGE

Anletope Canyon Page

Antelope Canyon je necelé dvě hodiny jízdy od Grand Canyonu a určitě zamiřte do dalších dvou parků, kterými jsou Zion a Bryce Canyon.

Antelope kaňon vás ohromí svou barevností a hrou světla. Příroda vyhloubila tento kaňon do červeného pískovce a jeho hloubka dosahuje až 10 metrů a mnohdy o šířce jen na roztažené paže.

Antelope Canyon jsou vlastně dva kaňony, Upper (horní) a Lower (dolní) Antelope Canyon. Kaňon je vyschlé řečiště, ale při prudkých srážkách se může kompletně zaplnit vodou, jenž pak proudí do jezera Lake Powell.

Horní kaňon je menší než dolní, ale dolní je lépe přístupný a velmi krásný. Horní kaňon také navštěvuje více turistů a zejména v letních měsících zde může být celkem dost lidí.

Antelope Canyon

Upper (horní) Antelope Canyon

Horní kaňon je známí z mnoha časopisů, novin i publikací. Auto musíte nechat na parkovišti, které najdete hned vedle silnice 98. Odtud vás dovezou jeepy (zhruba 4,5 km) k samotnému vchodu do kaňonu, do kterého se vstupuje celkem úzkým vchodem.

Autem do Antelope Canyon

Dno kaňonu je pokryto pískem a světla je uvnitř ve srovnání s okolím poměrně málo. Samotný Upper Antelope Canyon není moc dlouhý, jeho délka je zhruba 400 metrů.

Pokud se chcete zúčastnit “photo” prohlídky, tak je nutné, abyste měli zrcadlovku a stojan. Bez tohoto vybavení vás na tuto prohlídku nepustí.

Lower (dolní) Antelope Canyon

Po příjezdu na parkoviště, zaplatíte vstupné a dále už můžete vyrazit do kaňonu sami nebo se zúčastnit prohlídky s průvodcem. V dolním kaňonu můžete zůstat, jak dlouho chcete a dostatečně si vychutnat toto úžasné místo.

Antelope Canyon Lower

Dolní kaňon je delší než horní a jeho délka je přibližně 800 metrů. Dno kaňonu je místy hodně skalnaté a místy se musí použít žebříky, proto je tato část také méně navštěvována. Fyzicky ale není návštěva dolního kaňonu náročná, takže se tam můžete bez obav vypravit.

Na konci kaňonu najdete spirálovité schodiště, které vás dovede na povrch, odkud se pak můžete rychleji a jednodušeji vrátit k parkovišti. Samozřejmě se také můžete vrátit stejnou cestou, kterou jste přišli, což většina turistů dělá, protože nevědí o zpáteční cestě po povrchu.

Jelikož není dolní kaňon tak vyhlášený jako horní, tak zde nenarazíte na zástupy turistů. V kráse jsou oba kaňony, jak horní, tak i dolní, srovnatelné.

JAK SE DOSTANU DO ANTELOPE CANYONU?

Antelope Canyon leží necelých 7 km od městečka Page, což vám autem zabere 10 minut jízdy. Jako orientační bod vám může posloužit tepelná elektrárna a její tři nepřehlédnutelné komíny.

  • GPS souřadnice – parkoviště Lower Antelope Canyon: 36,90251, -111,41085
  • GPS souřadnice – parkoviště Upper Antelope Canyon: 36,896993, -111,407778

KOLIK SE PLATÍ VSTUPNÉ DO KAŇONU?

  • Lower – vstupné je 59 dolarů pro dospělého, děti ve věku 4 -12 let platí 35 dolarů.
  • Upper – vstupné 95 dolarů pro dospělého, dětu ve věku 6 – 11 let platí 90 dolarů.

Otevírací doba:

  • V letních měsících od března do října je kaňon otevřen od 8 do 17 hodin, 7 dní v týdnu.
  • V měsících listopad až únor je kaňon přístupný veřejnosti od 9 do 15 hodin po celý týden.

V případě, že se rozhodnete pro prohlídku s průvodcem, tak první vyráží v 8:30 hod. a další prohlídky jsou každou půl hodinu. Poslední skupina odchází do kaňonu v 16 hodin. Prohlídky s průvodcem jsou o něco dražší a pohybují se kolem 35 dolarů.

Při návštěvě kaňonu si nezapomeňte vzít s sebou vodu.

UBYTOVÁNÍ – MĚSTEČKO PAGE A OKOLÍ

Městečko Page leží v zajímavé oblasti, která je u Američanů a zahraničních turistů velmi oblíbená. Z tohoto důvodu bývají motely a hotely velmi často plně obsazené, a to zejména v letních měsících. Proto doporučujeme provést rezervaci s předstihem.

Booking.com

TIPY PRO FOTOGRAFY v Antelope Canyonu

Fotografování v Antelope kaňonu může být pro nezkušené trochu oříšek. Pokud si nejste jistí, tak pro focení použijte stativ, nastavte citlivost ISO na 400 nebo 800 a zvolte režim preference clony, kterou nastavíte na F8. Toto nastavení by vám mělo zajisti dobrý výsledek. Samozřejmě záleží na světelných podmínkách, takže zkuste experimentovat.

Horní kaňon je o něco tmavší než dolní, proto zde bude nutné použít delší expozice a stativ je tak podmínkou. Světlo pro dolní kaňon je lepší v ranních a dopoledních hodinách. Pro horní kaňon jsou světelné podmínky nejlepší mezi 10. a 14. hodinou.

Antelope Canyon

POZOR NA BLESK!

Jelikož se v obou Antelope kaňonech pohybují fotografové z celého světa a mnozí z nich používají dlouhou, až několika minutovou, expozici, tak se vyhněte fotografování s bleskem, kterým byste mohli zničit snímky jiného fotografa. Stěny kaňonu odráží dobře světlo, takže se záblesk může dostat až do míst, kam nevidíte. Navíc fotografie s bleskem ztrácí na barevnosti a plastičnosti.

Při návštěvě kaňonu mějte na paměťových kartách dost místa, protože budete velmi překvapeni jak je kaňon fotogenický. Málo kdo se udrží na uzdě. Věřte, že budete fotit vše z různých úhlů.

Vzhledem k tomu, že je v kaňonu prašno, tak neměňte objektivy velmi často. Prachové částice, které se vám usadí na snímacím čipu by vám tak mohli zničit fotky nejen z kaňonu, ale i ze zbytku cesty po USA.

Paprsek v Antelope Canyonu

Pokud budete chtít objektiv vyměnit, tak mějte u sebe igelitový sáček, do které fotoaparát vložíte a tam objektiv vyměníte. Tu a tam si očistěte přední čočku objektivu.

Pro kaňon se hodí zejména širokoúhlé objektivy.

Tajemství paprsku světla leží pod vašima nohama…je to písek. Pro zvýraznění kužele světla můžete trochu písku vhodit do vzduchu. Těžší písek ihned spadne, ale drobné částice zůstanou ve vzduchu déle a zvýrazní tak světlo. Při focení sloupu světla se jej snažte zachytit tak, aby byla vidět jeho spodní i horní část, vypadá to lépe.

Sluneční paprsky v kaňonu
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa