KEMPY V USA

Při cestování po USA budete muset někde složit hlavu. Jednou z variant je ubytování v kempu, tzv. campground. Kempy v USA nabízí nejen neuvěřitelné přírodní scenérie a různorodá dobrodružství, ale také skvělou možnost odpočinout si od každodenního shonu a ponořit se do prostředí, kde se zdá, že čas plyne pomaleji.

Ať už plánujete rodinnou dovolenou, výlet s přáteli nebo samostatnou cestu, kempy v USA jsou ideálním místem pro vás. V tomto článku vám přinášíme tipy na nejlepší kempovací lokality po celé Americe, rady pro začínající kempaře, a doporučení na kempovací vybavení a technologii, která vám může ušetřit spoustu problémů na cestách. Připravte se na dobrodružství a objevte krásy přírody s námi!

V Americe je kempování velmi oblíbené a kempy najdete u hlavních turistických míst a státních a národních parků (Joshua Tree, Grand Canyon, Yosemite a další), kterých je v USA spousty. Doba pobytu je obvykle omezena maximálně na 7 až 14 dní.

Před samotnou cestou do USA si zkontrolujte, zda máte veškeré vybavení v pořádku, funkční zipy, kompletní stany, batohy bez děr, apod. Pokud vám něco chybí porozhlédněte se v kamenných a internetových obchodech.

Karimatky

Karimatka se silnější izolační vrstvou cca 4 cm a více zaručí pohodlný spánek, a to i na nepříliš rovném terénu. Velké plus je, pokud je karimatka opatřena na spodní straně protiskluzovou úpravou. Rychlý přehled karimatek a přikrývek zde.

Spacáky

Kvalitní spacák považujte za nutnost, a to zejména, pokud se chystáte kempovat v národních parcích ve vyšších polohách,kde bývá v nočních hodinách chladno (zejména národní parky Yosemite, Sequoia). Pro inspiraci spacáky zde. V článku jak vybrat spacák najdete rady a tipy.

Stany

Při cestách letadlem myslete na to, že máte k dispozici omezenou váhu zavazadel, a tudíž volte stany s duralovou konstrukcí stanu, která výrazně snižuje jeho hmotnost. Jelikož na komáry, mouchy a jiný hmyz narazíte po celém světě, tak uvítáte i síťovou moskytiéru, která zajistí cirkulaci uvnitř stanu. Porovnejte si stany zde.

Kempingové nádobí

Kempování je spojeno i s přípravou jídla, proto nezapomeňte přibalit nějaké to nádobí. Kvůli hmotnosti jsou vhodné hliníkové hrnce s vnitřkem potaženým teflonem. Velmi oblíbené jsou skládací sady, které jsou navrženy tak, aby zabrali minimální prostor. Pár tipů na kempingové nádobí zde.

Svítilny

Myslete na to, že si v nočních hodinách budete muset ve stanu posvítit, nezapomeňte tedy doma tzv. “baterku”. Vhodné jsou svítilny s LED diodou nebo čelovky, které mají nízkou hmotnost a vydrží dlouho svítit. Jedině dobře, pokud je svítilna voděodolná.

Batohy

Batoh je to co budete nosit na vlastních zádech, proto vybírejte pečlivě. Samotná váha batohu, nepromokavá úprava, praktické kapsy se snadným přístupem a anatomicky tvarovaný zádový systém je to co oceníte. Zde se nevyplatí za každou cenu šetřit. Kvalitní batohy a krosny nejsou za pár korun, ale jejich přednosti oceníte při delším nošení.

Plynová kartuše

Plynovou kartuši nesmíte v žádném případě brát do letadla. Kartuši si tedy musíte zakoupit v USA. Téměř v každém obchodě je k sehnání kartuše Coleman (vařič se dá pořídit na místě za cca 25 – 35 USD).

VYBAVENÍ KEMPU

Na kempovém místě můžou stát obvykle dva až tři strany. V parcích poskytují kempy dostatečné soukromí. Kempová místa mají mezi sebou dostatečnou vzdálenost a velmi často jsou od sebe oddělena keři nebo stromy.

Každé kempové místo je vybaveno stolem, lavicemi, ohništěm, případně roštem. K dispozici máte vodovodní kohoutek s pitnou vodu a zpravidla i elektrickou zásuvku. V kempech najdete chemické nebo suché záchody a umývárny. Kempy jsou někdy vybaveny i sprchou, do které se v některých případech dostanete až po zaplacení poplatku 25 centů.

Vybavení kempu v USA

CENA ZA UBYTOVÁNÍ V KEMPU V USA

Ceny za ubytování v kempu jsou různé místo od místa. Zhruba se pohybují v rozmezí 8 až 20 dolarů. Cena za ubytování v lépe vybavených kempech se může vyšplhat až na částku 30 dolarů. Cena se obvykle platí za kempové místo nikoli za počet osob a zahrnuje místo na stan, parkovací místo na auto, ohniště, příp. gril a stůl

JAK ZAPLATÍM V AMERICKÉM KEMPU?

Camping v národním parku

Pro zaplacení kempu mějte vždy připravené drobné bankovky. V mnoha kempech USA nenajdete nikoho komu byste poplatek předali. To ale neznamená, že se neplatí. U vjezdu do kempu narazíte na kovovou schránku, registrační kartu a obálku, do které vložíte příslušnou hotovost. Zároveň zde najdete i tabuli s ceníkem za ubytování.

Obálku si vyzvedněte rovnou při příjezdu. Vyplnit ji nemusíte hned, ale až když najdete volné kempové místo. Každé kempové místo je označeno číslem, které uvedete na obálku. Jakmile obálku vyplníte, vložte příslušný obnos a obálku vhoďte u vjezdu do schránky.

Brzo ráno si správce kempu (ranger) zkontroluje, jestli má každé obsazené kempové místo zaplaceno. Ano, hádáte správně, pozná to podle očíslovaných obálek ve schránce.

Komerční kempy někdy přijímají i platební karty.

V případě rezervace kempového místa je platební karta nutností.

KEMPY A DIVOKÁ ZVĚŘ

Kempy v USA nejsou nijak hlídané a ani obehnané plotem, proto se stává, že do kempu v horách zavítají divoká zvířata. Vždy se seznamte s pravidly parku, kde se chystáte nocovat a tyto pokyny bez výhrady DODRŽUJTE!

Zejména v parcích Yosemite, Sequioa, Grand Canyon nebo Yellowstone není žádnou výjimkou v kempu narazit na medvěda. Potraviny, zbytky jídla a předměty s vůní (mýdla, zubní pasty, různé spreje apod.) vždy přeneste ze stanu nebo z auta do speciálních plechových beden k tomu určených. Medvědy láká vše co voní a s jejich sílou jsou schopni rozpárat auto velmi snadno.

3 TIPY PRO UBYTOVÁNÍ V KEMPU

  • Při ubytování v kempech myslete na to v jaké nadmořské výšce budete přespávat. Ve vyšších nadmořských výškách (Yosemite, Sequoia, Grand Canyon atd.) může být v noci velmi chladno, a to už i během měsíce červen nebo naopak na konci léta v září. Nezapomeňte tedy na kvalitní spacák.
  • Nezapomeňte, že cena za kempy je velmi atraktivní a tudíž bývají, zejména během turistické sezóny, často obsazené. Platí zde pravidlo – “Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí”. Vhodná doba pro příjezd do kempu je mezi osmou až desátou hodinou dopoledne. Mnozí turisté v této době právě z kempu odjíždějí.
  • Při vjezdu do parku můžete narazit na velkou hnědou ceduli, která vás informuje o obsazenosti kempu. Během prázdnin a státních svátků se vám snadno může stát, že je uveden nápis FULL (obsazeno). Pokud tomu chcete předejít, můžete si kempové místo rezervovat, jak telefonicky, tak i on-line na internetu. V tomto případě budete potřebovat k ruce platební kartu, ze které vám strhnou zálohu, která propadne, pokud nedorazíte.
Kempování v USA

KDE NAJDU KEMPY?

Jako hotely a motely, tak i kempy mají v USA své řetězce. Mezi nejznámější patří KOA se svými 500 kempy. Kempy této společnosti jsou obvykle vybaveny sprchou, prádelnou, bazénem a najdete i přípojku k internetu.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa