One Vanderbilt – prosklená vyhlídka na New York

New York je plný mrakodrapů nabízejících úchvatné pohledy na jeho rušné ulice. Nově, konkrétně koncem roku 2020, se k těmto mrakodrapům přidal i ten nesoucí název One Vanderbilt (mapa zde) tyčící se až do výšky 427 metrů, což z něj dělá po One World Trade Center, Central Park Tower a 111 West 57th Street čtvrtou nejvyšší budovu ve městě. Jeho hlavním turistickým lákadlem je bezesporu výšková plošina Summit One Vanderbilt nacházející se v prostorech mezi 91. až 93. patrem. Odtud uvidíte v dálce i ikonu New York City, kterou je Socha Svobody. V čem je tato vyhlídka unikátní?

Sklo a zrcadla jsou na vyhlídce všude

Na první pohled zaujme především množství použitého skla na této vyhlídce, prakticky vše je tu prosklené. Stavitelé mysleli i na lidi, kteří trpí na závratě. Pro ně tu přichystali i jednu vyhlídku s neprosklenou podlahu. Avšak pokud si toto místo chcete vychutnat skutečně naplno, a z výšek se vám nedělá nevolno, tak rozhodně navštivte některé z plně prosklených pater či venkovní prosklené boxy. Odtud totiž budete mít New York a jeho nejznámější dominanty jako na dlani. Při jasné viditelnosti je pak dokonce vidět skoro až na 100 kilometrů.

Tipy než na vyhlídku vyrazíte

  • Vezměte si sluneční brýle. V celém prostoru architekt použil reflexní materiály od skla až po zrcadla, což během dne vytváří hodně světlý prostor.
  • Obujte si pohodlné boty. Bohužel nejsou povolené jehlové podpatky, boty s ocelovou špičkou, různé sportovní kopačky nebo jiná obuv, která může poškodit podlahu.
  • Oblečte si kalhoty, šortky a nebo nezapomeňte na punčocháče. Zrcadel je všude hodně, včetně podlahy, a to je pak vskutku vidět i na místa běžně skrytá 🙂

Vstupenky na vyhlídku

Vstupenky koupíte on-line na této adrese https://summitov.com/tickets/

Výhled z One Vanderbilt je nefalšovaným uměleckým zážitkem

Avšak prosklených vyhlídek je v New Yorku hned několik, tak proč navštívit zrovna One Vanderbilt? Důvodem je, že ve vyhlídkových prostorech jsou instalována i zrcadla, které vytvářejí dokonalé optické iluze a doslova tak ve vás probudí pocit, že se vznášíte stovky metrů nad zemí. Tento pocit je tedy něčím, čím se tato vyhlídka liší od podobných destinací (nejen) v New Yorku. Zkrátka půjde o umělecký zážitek, jenž na plné obrátky rozproudí vaši představivost o tomto velkoměstě.

Krom úžasné architektury a nádherných výhledů je tato budova i příkladem moderního mrakodrapu 21. století prošpikovaného technologiemi. Vše od dveří až po výtah tu funguje na bezkontaktní bázi, a supermoderní výtah vás zas až na vrchol mrakodrapu vyveze za 40 vteřin. Můžete se tu samozřejmě i občerstvit, součástí vyhlídek jsou občerstvení prostory a bar. Bohužel nejedná se o nikterak levnou záležitost, vstup na One Vanderbilt pro 1 osobu vás vyjde minimálně na 33 dolarů (cca 700 Kč). Při komplexnější prohlídce je pak potřeba počítat s částkou přesahující tisíc korun.


Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button