Ohio

Ohio

Stát Ohio se nachází ve východní části Spojených států v oblasti velkých jezer. Oficiálním státem USA se stal v roce 1803 jako sedmnáctý v pořadí. Sousedí s dalšími pěti americkými státy – na východě s Pensylvánií a Západní Virginií, na severu s Michiganem, na východě je jeho sousedem stát Indiana a na jihu pak Kentucky. Hlavním městem státu Ohio je město Columbus.

Původní obyvatelé se v oblasti dnešního Ohia vyskytovali tisíce let před příchodem Evropanů. Ten byl pro ně byl pohromou kvůli častým válkám a zejména epidemiím evropských nemocí, na které nebyli připraveni. Oblast kolonizovali Francouzi, ovšem sváděli o ni tvrdé boje s Británií; po sedmileté válce v roce 1754 pak Francie tento region Británii postoupila. Úspěšná americká válka o nezávislost však přinesla další změnu vlády a v roce 1783 se oblast Ohia stala součástí USA. Spojené státy zde založily tzv. Northwest Territory, jehož součástí byla řada dnešních států USA, včetně Ohia. V roce 1803 pak prezident Thomas Jefferson podepsal zákon schvalující hranice a ústavu státu Ohio, ovšem Kongres nikdy formálně neschválil vstup Ohia do Unie. Teprve zpětně v roce 1953 schválil prezident Eisenhower společné rozhodnutí obou komor amerického parlamentu o retroaktivní platnosti vzniku Ohia jako oficiálního státu USA v roce 1803.

Stát Ohio není geograficky nijak významně členitý; povrch je velmi plochý a pouze na jihovýchodě státu se postupně zvedá, když vede do pohoří v Západní Virginii. Nejvyšším bodem státu je Campbell Hill s nadmořskou výškou 472 metrů.

Podnebí v Ohiu je charakterizováno jako vlhké kontinentální – léto je typicky velmi teplé a vlhké v celém státě, průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. Zimy jsou chladné až studené s nejvyššími průměrnými teplotami lehce nad bodem mrazu. Dešťové srážky nejsou nijak výrazné a jsou relativně rovnoměrně rozloženy v celém roce.

Ekonomika Ohia je výrazně založena na průmyslu, jakkoli je důležitost v poslední desetiletích klesá. Významný je těžký průmysl jako výroba dopravních zařízení, zpracování kovů a strojírenství. Svůj význam si zachovává i zemědělství, zejména produkce kukuřice a obilí.

Hlavním a zároveň největším městem Ohia je město Columbus; k významným hospodářským centrům patří také Cleveland či Cincinnati.

Hlavní město Ohia – Columbus

Hlavním městem státu Ohio je město Columbus. Založeno bylo v roce 1812 s jediným cílem, aby se stalo hlavním městem státu. Nachází se v jeho centrální části a žije v něm téměř 800 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Ohia byla dlouhodobě obývána domorodými indiánskými kmeny. S příchodem Evropanů bylo v blízkosti dnešního Colmubusu založeno první stálé osídlení, a to na konci 18. století. V roce 1803 se Ohio stalo oficiálním státem USA a hlavní město se neustále měnilo z Chillicothe to Zanesville a zpět. Následně zákonodárci rozhodli o založení zcela nového města v samém centru státu Ohio a mezi několika kandidáty byl vybrán právě Columbus zejména díky dobré dostupnosti po řece. Před rozhodnutím zákonodárců Columbus jako takový neexistoval a začal tak vznikat s jasným úmyslem vybudovat nové hlavní město. Důležitými mezníky byly výstavba silničního spojení v roce 1831 a následně též železničního o devatenáct let později, které podpořily rozvoj města a růst populace.

Dnes je z Columbusu největší obchodní, dopravní a průmyslové centrum státu Ohio, sídlí zde několik univerzit. Mezi hlavní památky a objekty zájmu patří sídlo parlamentu.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa