Ohio

Ohio

Stát Ohio se nachází ve východní části Spojených států v oblasti velkých jezer. Oficiálním státem USA se stal v roce 1803 jako sedmnáctý v pořadí. Sousedí s dalšími pěti americkými státy – na východě s Pensylvánií a Západní Virginií, na severu s Michiganem, na východě je jeho sousedem stát Indiana a na jihu pak Kentucky. Hlavním městem státu Ohio je město Columbus.

Původní obyvatelé se v oblasti dnešního Ohia vyskytovali tisíce let před příchodem Evropanů. Ten byl pro ně byl pohromou kvůli častým válkám a zejména epidemiím evropských nemocí, na které nebyli připraveni. Oblast kolonizovali Francouzi, ovšem sváděli o ni tvrdé boje s Británií; po sedmileté válce v roce 1754 pak Francie tento region Británii postoupila. Úspěšná americká válka o nezávislost však přinesla další změnu vlády a v roce 1783 se oblast Ohia stala součástí USA. Spojené státy zde založily tzv. Northwest Territory, jehož součástí byla řada dnešních států USA, včetně Ohia. V roce 1803 pak prezident Thomas Jefferson podepsal zákon schvalující hranice a ústavu státu Ohio, ovšem Kongres nikdy formálně neschválil vstup Ohia do Unie. Teprve zpětně v roce 1953 schválil prezident Eisenhower společné rozhodnutí obou komor amerického parlamentu o retroaktivní platnosti vzniku Ohia jako oficiálního státu USA v roce 1803.

Stát Ohio není geograficky nijak významně členitý; povrch je velmi plochý a pouze na jihovýchodě státu se postupně zvedá, když vede do pohoří v Západní Virginii. Nejvyšším bodem státu je Campbell Hill s nadmořskou výškou 472 metrů.

Podnebí v Ohiu je charakterizováno jako vlhké kontinentální – léto je typicky velmi teplé a vlhké v celém státě, průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. Zimy jsou chladné až studené s nejvyššími průměrnými teplotami lehce nad bodem mrazu. Dešťové srážky nejsou nijak výrazné a jsou relativně rovnoměrně rozloženy v celém roce.

Ekonomika Ohia je výrazně založena na průmyslu, jakkoli je důležitost v poslední desetiletích klesá. Významný je těžký průmysl jako výroba dopravních zařízení, zpracování kovů a strojírenství. Svůj význam si zachovává i zemědělství, zejména produkce kukuřice a obilí.

Hlavním a zároveň největším městem Ohia je město Columbus; k významným hospodářským centrům patří také Cleveland či Cincinnati.

Hlavní město Ohia – Columbus

Hlavním městem státu Ohio je město Columbus. Založeno bylo v roce 1812 s jediným cílem, aby se stalo hlavním městem státu. Nachází se v jeho centrální části a žije v něm téměř 800 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Ohia byla dlouhodobě obývána domorodými indiánskými kmeny. S příchodem Evropanů bylo v blízkosti dnešního Colmubusu založeno první stálé osídlení, a to na konci 18. století. V roce 1803 se Ohio stalo oficiálním státem USA a hlavní město se neustále měnilo z Chillicothe to Zanesville a zpět. Následně zákonodárci rozhodli o založení zcela nového města v samém centru státu Ohio a mezi několika kandidáty byl vybrán právě Columbus zejména díky dobré dostupnosti po řece. Před rozhodnutím zákonodárců Columbus jako takový neexistoval a začal tak vznikat s jasným úmyslem vybudovat nové hlavní město. Důležitými mezníky byly výstavba silničního spojení v roce 1831 a následně též železničního o devatenáct let později, které podpořily rozvoj města a růst populace.

Dnes je z Columbusu největší obchodní, dopravní a průmyslové centrum státu Ohio, sídlí zde několik univerzit. Mezi hlavní památky a objekty zájmu patří sídlo parlamentu.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button