Delaware

Delaware

Delaware je jedním z třinácti původních kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Jako první z těchto států přijal v roce 1787 ústavu Spojených států, a tak je považován za první stát USA. Delaware se nachází v severovýchodní části Spojených států a sousedí se třemi dalšími státy – MarylandemNew Jersey a Pensylvánií. Hlavním městem Delaware je třicetitisícové město Dover.

Z evropských kolonizátorů dorazili do oblasti dnešního státu Delaware jako první Holanďané. Dalšími kolonizátory byli i Švédové a Finové, ale postupně v regionu získali převahu přistěhovalci z Velké Británie. V roce 1776 byl Delaware jednou ze třinácti kolonií, jež vyhlásily nezávislost Velké Británii. Delaware jako první schválil v prosinci 1787 ústavu Spojených států a je tak považován za první stát, jenž se stal oficiálním státem Unie.

Delaware je po Rhode Island druhým nejmenším státem USA. Nachází se v severovýchodní části Spojených států a je státem přímořským, když velká část hranice státu je omývána Atlantickým oceánem v zátoce Delaware. Stát není vertikálně členitý a Delaware je tak státem s nejnižší průměrnou nadmořskou výškou ze všech států USA.

Oceán výrazně ovlivňuje klima, které je vlhké subtropické, a to zejména na jihu, až kontinentální na severu státu. I když jde velikostí o velmi malý stát, rozdíly v počasí na severu a na jihu jsou relativně velké. Nejvyšší průměrné letní teploty se pohybují okolo třiceti stupňů Celsia, v zimě pak teploty v noci klesají v průměru lehce pod nulu.

Pro ekonomika státu je významný finanční a pojišťovací průmysl; řada velkých korporací má v Delaware svá velká zastoupení, a to zejména kvůli příznivému regulačnímu a daňovému prostředí. Důležitou součástí hospodářství Delaware je i průmysl a částečně i zemědělství, zejména produkce drůbežího masa, sojových bobů či kukuřice.

Hlavním městem státu Delaware je Dover, který má zhruba 36 tisíc obyvatel. Největším městem státu je však Wilmington se zhruba dvojnásobným počtem rezidentů.

Hlavní město Delaware – Dover

Hlavním městem státu Delaware je Dover, který se nachází v centrální části státu nedaleko zátoky Delaware. Dover byl založen již v roce 1683 a je tak jedním z nejstarších měst v USA. Dover má 36 tisíc obyvatel a je hlavním městem státu od roku 1777.

Město bylo založeno v roce 1683 a pojmenováno bylo po městě Dover ve Velké Británii. Oficiálně byl Dover uznán za město v roce 1717 a v roce 1777 se stal hlavním městem Delaware poté, co tento titul získal od města Newcastle zejména díky své poloze v centrální části státu.

Podnebí je zde ovlivněno blízkostí oceánu a zátoky Delaware, což počasí výrazně zmírňuje. Zimy jsou proto mírné a sníh je zde k vidění pouze sporadicky; přesto Dover zažívá několik celodenních mrazivých dní každou zimu. Léta bývají velmi teplá a vlhká a teploty pravidelně stoupají nad třicet stupňů Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa