Joshua Tree národní park USA

V národním parku Joshua Tree se setkávají dvě pouště – Mohavská a Coloradská – a pouštní klima zde skutečně panuje. Zejména v letních měsících, kdy teploty stoupají nad 40 stupňů Celsia, se návštěva parku může stát vskutku extrémním zážitkem a zajímavou vzpomínkou. Nejčastěji však turisté dávají přednost návštěvě v jarních či podzimních měsících, kdy je klima mnohem přívětivější a je možnost užít všech krás parku.

Základní informace o národním parku Joshua Tree je možno nalézt v následujících kapitolách: Národní park Joshua Tree se nachází v USA, v jihovýchodní části státu Kalifornie. Jméno mu dal strom – juka krátkolistá – známá pod anglickým názvem Joshua Tree, který se v parku hojně vyskytuje a je jedním z jeho největších lákadel.

Každý rok zavítá do tého pouštní oblasti více než jeden milion návštěvníků, kteří se kromě pohledu na nezvyklé stromy charakteristické pro místní park mohou kochat i krásnými výhledy do údolí Coachella či zkusit pokořit jednu z mnoha skalnatých formací, které z národního parku Joshua Tree učinily vyhledávanou destinaci pro řady horolezců.

Stromy Joshua Tree v národním parku
Stromy Joshua Tree

Národní park Joshua Tree

Národní park Joshua Tree se nachází v jihovýchodní části státu Kalifornie v USA. Prohlášen za národní park byl v roce 1994, ale již od roku 1936 byl národní přírodní památkou. Jedná se o pouštní oblast o rozloze zhruba 3200 km2, ve které se střetávají dvě pouště – Mohavská a Coloradská.

Hlavní atrakcí parku je strom – juka krátkolistá – známá pod anglickým názvem Joshua Tree. Výskyt tohoto stromu z podčeledi agávovité je charakteristický pouze pro oblast Mohavské pouště a hlavně pro národní park Joshua Tree, kterému dal své jméno.

Oblast se vyznačuje pouštním klimatem – velmi malý úhrn srážek a v letních měsících obrovské vedro; v zimních naopak často noční teploty klesají až pod nulu. Hlavní sezona probíhá v parku od podzimu do jara; letní měsíce jsou co do počtu návštěvníků nejslabší z důvodu nesnesitelného horka, kdy teploty ve dne šplhají pravidelně nad 40 stupňů ve stínu. Ročně si najde cestu do národního parku Joshua Tree více než jeden milion návštěvníků. Ti zde kromě obdivování krásných stromů najdou dostatečné množství možností pro pěší turistiku; oblíbené jsou zejména stezky k palmovým oázám. Oblast je také vyhledávána horolezci pro své nezaměnitelné skalní formace.

Národní park Joshua Tree
Národní park Joshua Tree

Jak se dostat do národního parku Joshua Tree

Národní park Joshua Tree se nachází v jižní části Kalifornie, v relativní blízkosti ke hranicím státu Arizona a Nevada. Z nejbližších větších měst lze jmenovat Los Angeles (220 km) na západ od parku, San Diego (280 km2) na jihozápad od parku a opačným směrem na severozápad je pak vzdáleno nevadské Las Vegas zhruba 340 kilometrů.

Cesta autem je zřejmě nejpravděpodobnější pro většinu návštěvníků, neboť žádná pravidelná veřejná doprava až do národního parku není zavedena. Směrem od Los Angeles vede mezistátní silnice číslo 10, po které je možno se dostat přes Palm Springs a Indio až téměř k jižnímu vjezdu do parku.

Cesta v národním parku
Cesta v národním parku Joshu Tree

Další možností je odbočit ještě před Palm Springs (ve směru od Los Angeles) na silnici číslo 62, po které se dá dostat jak k západnímu vjezdu do parku u Joshua Tree Village, tak i k severnímu u městečka Oasis of Mara. Ze San Diega je možno zvolit několik různých tras – severní po mezistátní silnici číslo 15 s pozdějším napojením opět na silnici číslo 10, případně zajímavější cestu směrem na západ po mezistátní silnici číslo 8 a následně odbočení na silnici číslo 78, jež vede přes poušť Anza Borrego a následně k Salton Sea, známému jezeru s nadmořskou výškou 69 metrů pod úrovní hladiny moře.

Pouštní křižovatka

V národním parku Joshua Tree spolu sousedí dva rozdílné typy pouští – Coloradská poušť (Colorado Desert) a poušť Mohave (Mojave Desert). Každá je charakteristická vlastním ekosystémem, který je determinován zejména rozdílnou nadmořskou výškou.

Východní části parku je součástí Colorado Desert (ta je součástí Sonorské pouště – Sonora Desert). Nadmořská výška se v této části parku pohybuje do 3000 stop (tj. cca 910 metrů) nad mořem. Je přirozeným domovem pro keře creosote a kaktusy Cholla, jejichž výskyt je na některých místech východní části parku velmi značný. Zároveň se zde nacházejí některé oblíbené palmové oázy.

Západní část parku má vyšší nadmořskou výšku a zasahuje do něj Mohavská poušť. Prostředí je zde trochu chladnější a zároveň i vlhčí. V této části parku se vyskytuje juka krátkolistá, jejíž anglický název zní Joshua Tree, který dal parku své jméno.

Pouští klima je zejména v letních měsících pro člověka nesnesitelné až brutální. Dešťové srážky jsou velmi zřídkavé a těžko odhadnutelné. V suchém a parném létě se příroda může zdát zcela bez života.

Počasí v národním parku Joshua Tree

Národní park Joshua Tree je otevřen návštěvníkům celoročně a záleží tedy pouze na turistech, jakou roční dobu pro svou návštěvu zvolí. Hlavním aspektem pro rozhodování bude zřejmě počasí, neboť pouštní klima s sebou přináší extrémní letní teploty.

Během jarních měsíců od března do května teplota postupně roste, ovšem již v březnu se nejvyšší průměrné teploty dostávají k 25 stupňům Celsia. Na konci května pak nejsou žádnou výjimkou téměř čtyřicetistupňová vedra. Duben a květen jsou spolu s červnem zároveň nejsuššími měsíci v roce, když srážky v tomto období v podstatě neexistují.

JOSHUA TREELEDÚNOBŘEDUBKVĚČERČNCSRPZÁŘŘÍJLISPRO
PRŮMĚRNÁ NEJVYŠŠÍ TEPLOTA172023283238413936302117
PRŮMĚRNÁ NEJNIŽŠÍ TEPLOTA036101418212117115-1
OBJEM SRÁŽEK (CM)1,00,90,80,30,20,11,61,70,80,80,71,2
Teploty v národním parku Joshua Tree

Léto přináší extrémní horka; ve dne rtuť teploměru šplhá pravidelně vysoko nad 40 stupňů a ohřátý povrch se nestihne zchladit ani během noci, neboť i během ní často teplota nepoklesne pod 25 stupňů Celsia. Červenec a srpen jsou srážkově nejbohatší měsíce, když v nich naprší v průměru 2 centimetry…

Podzimní počasí je podobné jarnímu, pouze objem srážek je vyšší, a sice na zhruba poloviční úrovni oproti červenci a srpnu. Teploty již více klesají během listopadu, kdy se však průměrná nejvyšší teplota pohybuje stále okolo dvaceti stupňů. Nejchladnější měsíce jsou tak prosinec a leden s nejnižšími nočními průměrnými teplotami okolo 2 stupňů pod bodem mrazu.

Kdy navštívit národní park Joshua Tree

Národní park Joshua Tree je otevřen návštěvníkům celoročně a záleží tedy pouze na turistech, jakou roční dobu pro svou návštěvu zvolí. Hlavním aspektem pro rozhodování bude zřejmě, neboť pouštní klima s sebou přináší extrémní letní teploty.

Většina návštěvníků tak volí pro návštěvu zejména jarní a podzimní měsíce, kdy jsou teploty snesitelné a je možno podniknout v parku i fyzicky náročnější aktivity jako turistické výlety, horolezectví či cyklistické túry. Průměrné nejvyšší denní teploty se na jaře a na podzim (tj. duben až květen, konec září až začátek listopadu) pohybují mezi 25-30 stupni Celsia.

PRUM. POČET NÁVŠTĚVNÍKŮLEDÚNOBŘEDUBKVĚČERČNCSRPZÁŘŘÍJLISPRO
2003-2012 (tis.)10511719218511771636674109131107
Průměrný počet návštěvníků v parku Joshua Park

V létě je návštěvnost parku nejnižší a toto období volí pro návštěvu zejména milovníci extrémů, neboť průměrná nejvyšší teplota se pohybuje nad 40 stupni Celsia a ani v noci často teplota neklesá pod 25 stupňů.

Zima přináší studenější dny okolo 15 stupňů, přičemž noci bývají mrazivé a neboť teplota klesá v průměru dva stupně pod nulu. Ve vyšších polohách parku pak není výjimkou ani sníh.

Praktické informace

Již v roce 1936 byla oblast dnešního národního parku Joshua Tree vyhlášena americkou přírodní památkou. Národním parkem se stala v roce 1994 a každoročně ho navštěvuje více než jeden milionů turistů. Park, jenž má rozlohu 3200 km2, je z větší části tvořen divočinou, tj. oblastí, kde jsou žádné nebo jen minimální lidské zásahy.

Park Joshua Tree při západu slunce
Park Joshua Tree při západu slunce

Národní park Joshua Tree je otevřen po celý rok. Do parku existují tři vjezdy – jižní u Cottonwood Spring, severní u Twentynine Palms a západní u Joshua Tree Village. Parkem vede upravená síť silnic; od severní k jižnímu vjezdu činí vzdálenost zhruba 45 mil. Vstupné do parku činí 15 USD na vozidlo (platí pro všechny pasažéry) a platí po dobu sedmi dnů. Je možné zakoupit i roční vstupenku za 30 USD a pro turisty, kteří se hodlají vydat i do dalších národních parků v USA, bude patrně nejvhodnější roční vstupenka (annual pass) za 80 USD, která je platná ve všech parcích spravovaných federální vládou.

Z relativně blízkých národních parků lze jmenovat například Death Valley vzdálené 330 mil, Zion National Park (375 mil) či podobně vzdálený Grand Canyon (390 mil). V dosahu je možné navštívit i národní park Sequoia.

V parku se nachází devět kempů, kde lze za velmi nízký poplatek strávit noc. Přenocovat lze i v divočině mimo kempy. K tomu je zapotřebí pouze zastavit se v některém z návštěvních center a požádat o zvláštní povolení, jež se vydává zdarma.

Návštěvnická centra

Národní park Joshua Tree disponuje hned třemi návštěvnickými centry, kde mohou turisté jednak zakoupit vstupenky do parku, ale hlavně získat mnoho informací o oblasti, případně se zúčastnit pravidelných akcí a edukativních výletů pořádaných místními rangery, kteří oblast i národní park detailně znají.

  • Oasis Visitor Center – mapa zde
    Všechna návštěvnická centra se nacházejí u třech vjezdů do parku, takže minimálně jedno z nich nelze minout… Oasis Visitor Center se nachází poblíž severního vjezdu do parku a je otevřeno po celý rok od 8 do 17 hodin. V centru je ke zhlédnutí několik výstavních expozic o národním parku Joshua Tree a na přání lze shlédnout i videopořad o parku. Návštěvníci zde mohou zakoupit i suvenýry, knihy a občerstvení.
  • Joshua Tree Visitor Center – mapa zde
    Další z návštěvních center se nachází u východního vjezdu do praku a jmenuje se Joshua Tree Visitor Center. Otevřeno je taktéž po celý rok od 8 do 17 hodin a nabízí podobné služby jako předchozí návštěvní centrum. V blízkosti jsou k dispozici i sprchy, které zejména v létě návštěvníci jistě ocení, neboť v místních kempech zpravidla nejsou k dispozici.
  • Cottonwood Visitor Center – mapa zde
    U jižního vjezdu do parku se nachází Cottonwood Visitor Center, jež je taktéž otevřeno po celý rok a to od 9 do 16 hod (o víkendech pak již od 8 hod.). I zde je možno shlédnout výstavní expozice; v blízkosti se nachází kemp a taktéž začátek jedné z nejhezčích stezek k Oáze ztracených palem (Lost Palms Oasis).
Autem po parku
Autem po parku Joshua Tree

Co vidět v národním parku Joshua Tree

Národní park Joshua Tree dostal své jméno právě po stromu, jehož výskyt je možno lokalizovat téměř výhradně na Mohavskou poušť, jež zasahuje do národního parku. Strom Joshua tree, jenž se v parku hojně vyskytuje, je tak zřejmě největším lákadlem pro návštěvníky. Největší exempláře Joshua Tree, v češtině juky krátkolisté, jsou téměř 12 metrů vysoké a zřejmě více než 100 let staré.

Stromy Jushua v národním parku Joshua Tree
Stromy Joshua v parku

Park však nabízí výrazně více než pouze tyto krásné stromy. Velmi vyhledávaným místem je mezi návštěvníky vyhlídka Keys View. Je umístěna zhruba dvacet minut jízdy od západního vstupu do parku a tato odbočka z hlavní silnice parku se turistům jistě vyplatí. Z Keys View je dechberoucí pohled od údolí, za nímž se ční vysoké vrcholy okolních hor či naopak jezero Salton Sea s nadmořskou výškou pod úrovní hladiny moře.

V parku, který se vyznačuje pouštním a suchým klimatem, se nachází několik oáz s prameny vody. Vzhledem k velkému horku nejsou schopny tyto prameny vytvořit potoky či řeky, ale u jejich ústí vznikly oázy, kolem kterých často roste bujná vegetace. V několika z nich k nebi ční palmy a tyto oázy jsou častým cílem návštěvníků. Ne vždy jsou umístěny v dosahu automobilu, často je třeba k nim podniknout několikakilometrovou procházku.

Proč se strom jmenuje Joshua?

Český název zní juka krátkolistá (Yucca brevifolia) a rostlina je řazena do čeledi chřestovitých, podčeledi agávovité. Má nezaměnitelnou siluetu a největší exempláře dorůstají až do výše 12 metrů. V národním parku se nacházejí zejména v jeho západní části v rámci poušti Mojave, zatímco ve východní části, do níž zasahuje Coloradská poušť, zastoupen není.

Legenda praví, že anglické jméno Joshua mu bylo dáno mormonskými kolonizátory Kalifornie v 19. století po biblické postavě Joshuovi (Jozue), který převedl izraelský lid přes řeku Jordán.

Životní cyklus stromu začíná zakořeněním semene, jehož přežití záleží zejména na tom, zda ve vhodnou chvíli přijde dostatek srážek. V prvních několika letech rostou výhonky relativně rychle, zhruba několik desítek centimetrů v prvních pěti letech; poté se růst zpomaluje na průměrně 1-2 centimetry ročně. Nejvyšší stromy v parku jsou vysoké dvanáct metrů a jejich stáří je odhadováno na více než 100 let. Strom nemá letokruhy, a proto je stáří poněkud obtížněji odhadnutelné než u jiných stromů.

Palmové oázy v národním parku Joshua Tree

V národním parku Joshua Tree panuje pouštní klima a velká většina povrchu je tvořena kameny a pískem. Přesto se v parku nachází prameny vody, kolem nichž existuje několik oáz s vegetací a často se u nich zdržuje i divoká zvěř.

V těchto oázách taktéž často rostou palmy a jsou jedněmi z nejčastějších návštěvnických cílů turistických stezek. Jedna z největších oáz se nachází v severozápadní části parku nedaleko západního vjezdu. Oáza je pojmenována 49 Palms Oasis, kde číslovka v názvu samozřejmě značí počet palem. K palmám vede relativně náročná několikakilometrová stezka se značným převýšením, ale rozhodně se vyplatí podniknout.

Další z palmových oáz se nachází na opačné straně parku, v blízkosti jeho jižního vstupu. Oáza se nazývá Lost Palms Oasis a vede k ní zhruba šestikilometrová upravená stezka začínající v kempu Cottowood.

Vyhlídka Keys View v národním parku Joshua Tree

Zcela vlevo je pak možno v dálce spatřit Salton Sea; velké jezero s nadmořskou výškou 67 metrů pod úrovní hladiny moře. Ve zcela jasný den je někdy možno vidět i Signal Mountain v Mexiku.

360° pohled na vyhlídce Keys View – myší přejeďte po obrázku

Co dělat v národním parku Joshua Tree

Národní park Joshua Tree se vyznačuje pouštním klimatem, které zejména v letních měsících často omezuje možnosti aktivit v parku. Většina návštěvníků tak proto dává přednost návštěvě v jarních či podzimních, případně i zimních měsících.

Park je jako stvořený pro krásné procházky po upravených stezkách; těch nejznámějších je na výběr několik, často vedou například k palmovým oázám. Je samozřejmě možné i sejít z vyznačených tras, ale k tomu je bezpochyby potřeba schopnost orientace a dobrá mapa. Existuje i možnost přenocování v divočině, ke kterému je potřeba speciální povolení. V noci je tak možno například pozorovat hvězdy, které jsou v této oblasti výrazně jasnější než v městských aglomeracích, kde jejich pozorování ztěžují světla měst.

Národní park Joshua Tree je velmi vyhledávaným místem mezi horolezci nebo spíše lezci po skalách. V parku nejsou velehory ale spíše menší skály, kterých je pro lezce v nabídce více než 400 a umožňují tak vyzkoušet své schopnosti jak začátečníkům, tak i pokročilým lezcům.

Na své si v parku přijdou i příznivci cyklistiky; jezdit je možno po silnicích vedoucích parkem, které nejsou nijak zásadně frekventované, ale i po řadě upravených nezpevněných stezek.

Turistika v národním parku Joshua Tree

Pěší turistika je asi hlavní možností aktivit v národním parku Joshua Tree. Nachází se v něm několik upravených stezek různé délky a obtížnosti. Při procházkách je vždy nutné myslet na dostatek vody a to zejména v létě, kdy v parku panuje obrovské vedro a během túry není zpravidla možnost se před sluncem nikam schovat.

Turistika v parku
Procházky mezi stromy Joshua Tree

Pro denní výlety lez doporučit například dvě stezky za palmovými oázami. 49 Palms Oasis Trail je pětikilometrová trasa nacházející se v severní části parku. Její start je zhruba pět kilometrů od návštěvnického centra Oasis. Dobře upravená stezka vede do skalnatého kaňonu, ve kterém se nachází oáza s několika desítkami palem; trasa je náročná svým převýšením.

Další vycházkou za palmami je stezka Lost Palms Oasis nacházející se v jižní části parku. Stezka začíná u kempu Cottonwood a okruh měří zhruba 12 kilometrů. Návštěvníkům, kteří tento výlet podstoupí, bude odměnou pohled na kaňon s několika palmami.

Lezení po skalách v národním parku Joshua Tree

Národní park Joshua Tree je doslova rájem pro lezce. Více než 400 různých tvarů skalních formací a na 8000 lezeckých tras představují ideální prostředí pro lezce různých schopností a stylů.

Pro lepší orientaci o možnostech lezení po skalách v národním parku lze získat návštěvnických centrech přesný popis možností, které se lezcům nabízejí. Stejně tak je nutné nejdříve se seznámit s místními pravidly pro lezení, zejména pak používání fixních pomůcek; tato pravidla jsou poměrně složitá a každý lezec by je měl znát.

Důležité je samozřejmě za všech okolností zachovávat bezpečnost a dbát na co nejšetrnější přístup k parku, jeho obyvatelům a pokladům, které nabízí. Národní park Joshua Tree má dlouholetou historii osídlení, a proto je zde k nalezení řada artefaktů dob dávno minulých.

Ubytování v národním parku Joshua Tree

Na rozdíl od ostatních národních parků na jihozápadě USA, jako je například Grand Caynon či Death Valley, není v národním parku Joshua Tree možno přenocovat uvnitř parku v zařízení hotelového typu.

Návštěvníci hledající větší míru pohodlí než nabízejí kempy, tak musí hledat mimo národní park. V blízkém Palm Springs je k dispozici řada kvalitních či dokonce luxusních hotelů, podobně je tomu i v blízkém Indiu. Návštěvníci hledající levnější ubytování pod střechou pak zřejmě dají přednost některému z motelů podél silnic, jejichž kvalita může být různá.

Méně nároční turisté či milovníci kempování nepohrdnou přenocování v některém z devíti udržovaných kempů v rámci parku. Dva z nich jsou vybaveny i vodou a splachovacími toaletami, v ostatních voda k dispozici není.

Noc v národním parku Joshua Tree
Noc v národním parku Joshua Tree

Další možností jak přenocovat uvnitř parku je mimo vyhrazené kempy v divočině. K tomu je zapotřebí získat v návštěvnických centrech povolení, které se vydává zdarma. Při přenocování mimo kempy je nutno dodržovat určitá omezení.

Camping v národním parku Joshua Tree

V národním parku Joshua Tree je návštěvníkům k dispozici hned devět udržovaných kempů. Všechny jsou otevřeny po celý rok, ale vzhledem k podmínkám nabízí většina z nich pouze základní vybavení. Poplatek za ubytování se pohybuje od 10 do 15 USD za jedno místo, které je limitováno maximálním počtem šesti osob, třech stanů a dvou vozidel.

Nejlépe vybaveny jsou kempy Black Rock v severozápadní části parku a Cottonwood v jeho jižní části, kde jsou návštěvníkům k dispozici i splachovací toalety a voda. V ostatních kempech se musí návštěvníci obejít bez vody a vystačit se suchou toaletou.

Místa v kempech Black Rock a Indian Cove lze zarezervovat dopředu, ostatní kempy jsou návštěvníkům k dispozici na bázi, kdo dřív přijde. V kempech Cottonwood, Indian Cove a Sheep Pass jsou k dispozici i místa pro skupiny až o třiceti lidech.

Hotely u národního parku Joshua Tree

V národním parku Joshua Tree existuje řada možností ubytování ale pouze kempingového typu. Uvnitř parků není k návštěvníkům k dispozici žádný hotel, a proto turisté hledající určitou míru komfortu musí hledat ubytování za hranicemi národního parku.

V blízkosti národního parku Joshua Tree, na mezistátní silnici číslo 10, je v dojezdové vzdálenosti několika desítek minut město Palm Springs, kde je možno najít ubytování v hotelu v různé kvalitě. Existuje zde i možnost ubytování v golfových resortech, takže golfový nadšenci mohou spojit návštěvu národního parku se svým koníčkem. Ještě blíže k parku je pak městečko Twentynine Palms, kde najdete celou řadu motelů a hotelů.

Podél hlavních tahů, tj. zejména mezistátní silnice číslo 10, se nabízí ubytování v motelech řady řetězců (např. Best Western, Travelodge, Motel 6), kde lze očekávat standardní kvalitu ubytování za vcelku přijatelné ceny, které začínají na ceně okolo 70 USD. Další z možností jsou rodinné motely, jež nejsou součástí žádných řetězců, a zde je možno získat nocleh za ceny ještě nižší; zpravidla však nikoliv níže než 50 USD. Kvalita těchto ubytovacích zařízení bývá rozličná.

Booking.com
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa