Vermont

Vermont

Stát Vermont je šestým nejmenším státem Spojených států amerických a nachází se v jejich severovýchodní části. Oficiálním státem USA se Vermont stal v roce 1791 jako čtrnáctý stát v pořadí. Na severu sousedí Vermont s Kanadou a dále též se třemi americkými státy – na východě s New Hampshire, na západě se státem New York a na jihu pak s Massachusetts. Hlavním městem státu Vermont je město Montpelier.

Evropští kolonisté se poprvé objevili na území dnešního Vermontu již v první polovině 16. století. A byli to Francouzi, kteří na tomto území v 17. století vybudovali první stálé sídlo Fort Lamotte. Postupně do tohoto regionu pronikali i Britové a spory o nadvládu nad tímto územím vyřešila až sedmiletá válka, po níž se oblast dostala pod nadvládu Britů. Na území si činily nárok provincie Massachusetts, New Hampshire i New York, ale v průběhu americké války o nezávislost byl vytvořen nezávislý stát Vermont, jenž byl následně v roce 1791 přijat do Unie jako čtrnáctý stát v pořadí.

Vermont se nachází na severovýchodě USA v regionu zvaném New England. I přes velmi malou rozlohu je Vermont státem geograficky poměrně zajímavým – nachází se zde několik menších pohoří jako Green Mountains, Taconic Mountains či Granitic Mountains; nejvyšším bodem státu je Mount Mansfield s nadmořskou výškou 1339 metrů. Zajímavou geografickou dominantou je i Lake Champlain, šesté největší sladkovodní jezero celých Spojených států, které se nachází v severozápadní části Vermontu.

Ve státu Vermont panuje vlhké kontinentální klima s relativně krátkými a mírnými léty, kdy nejvyšší denní teploty dosahují v průměru okolo 27 stupňů a chladnými dlouhými zimami, kdy ani přes den teploty nevystoupají nad bod mrazu.

Vermont má většinu krajiny zalesněnou a vzhledem k malé velikosti státu tak zde není příliš prostoru pro pěstování plodin; ze zemědělství je tak dlouhodobě nejdůležitější výroba mléčných produktů. Z průmyslových odvětví se ve Vermontu daří zejména strojírenství či výrobě přesných přístrojů.

Největším městem státu Vermont je Burlington se zhruba 40 tisíci obyvteli; hlavním městem státu je však osmitisícový Montpelier.

Hlavní město Vermontu – Montpelier

Hlavním městem státu Vermont je město Montpelier, jež bylo poprvé osídleno v roce 1787 a dnes má zhruba deset tisíc obyvatel, což z něj činí nejmenší hlavní město ze všech států USA.

Oblast dnešního města Montpelier byla poprvé osídlena v roce 1787, díky osadníkům z Massachusetts. Jedním z nich byl Colonel Jacob Davis, jenž této osadě vybral název Montpelier podle stejnojmenného francouzského města. Osada se rozrůstala poměrně rychle a postupně ze proměnila v obchodní centrum, zvláště po výstavbě železnice v polovině 19. století. Od roku 1805 je pak Montpelier hlavním městem státu Vermont.

Počasí v Montpelier je charakteristické poměrně krátkými a mírnými léty, kdy nejvyšší teploty v průměru nepřekračují 25 stupňů. Naopak zimy jsou zde dlouhé a poměrně tuhé, když noční teploty klesají v průměru zpravidla až k -13 stupňům. Montpelier je obklopen horami a je z něj krásný výhled na nejvyšší bod státu Vermont – Mount Mansfield.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button