Vermont

Vermont

Stát Vermont je šestým nejmenším státem Spojených států amerických a nachází se v jejich severovýchodní části. Oficiálním státem USA se Vermont stal v roce 1791 jako čtrnáctý stát v pořadí. Na severu sousedí Vermont s Kanadou a dále též se třemi americkými státy – na východě s New Hampshire, na západě se státem New York a na jihu pak s Massachusetts. Hlavním městem státu Vermont je město Montpelier.

Evropští kolonisté se poprvé objevili na území dnešního Vermontu již v první polovině 16. století. A byli to Francouzi, kteří na tomto území v 17. století vybudovali první stálé sídlo Fort Lamotte. Postupně do tohoto regionu pronikali i Britové a spory o nadvládu nad tímto územím vyřešila až sedmiletá válka, po níž se oblast dostala pod nadvládu Britů. Na území si činily nárok provincie Massachusetts, New Hampshire i New York, ale v průběhu americké války o nezávislost byl vytvořen nezávislý stát Vermont, jenž byl následně v roce 1791 přijat do Unie jako čtrnáctý stát v pořadí.

Vermont se nachází na severovýchodě USA v regionu zvaném New England. I přes velmi malou rozlohu je Vermont státem geograficky poměrně zajímavým – nachází se zde několik menších pohoří jako Green Mountains, Taconic Mountains či Granitic Mountains; nejvyšším bodem státu je Mount Mansfield s nadmořskou výškou 1339 metrů. Zajímavou geografickou dominantou je i Lake Champlain, šesté největší sladkovodní jezero celých Spojených států, které se nachází v severozápadní části Vermontu.

Ve státu Vermont panuje vlhké kontinentální klima s relativně krátkými a mírnými léty, kdy nejvyšší denní teploty dosahují v průměru okolo 27 stupňů a chladnými dlouhými zimami, kdy ani přes den teploty nevystoupají nad bod mrazu.

Vermont má většinu krajiny zalesněnou a vzhledem k malé velikosti státu tak zde není příliš prostoru pro pěstování plodin; ze zemědělství je tak dlouhodobě nejdůležitější výroba mléčných produktů. Z průmyslových odvětví se ve Vermontu daří zejména strojírenství či výrobě přesných přístrojů.

Největším městem státu Vermont je Burlington se zhruba 40 tisíci obyvteli; hlavním městem státu je však osmitisícový Montpelier.

Hlavní město Vermontu – Montpelier

Hlavním městem státu Vermont je město Montpelier, jež bylo poprvé osídleno v roce 1787 a dnes má zhruba deset tisíc obyvatel, což z něj činí nejmenší hlavní město ze všech států USA.

Oblast dnešního města Montpelier byla poprvé osídlena v roce 1787, díky osadníkům z Massachusetts. Jedním z nich byl Colonel Jacob Davis, jenž této osadě vybral název Montpelier podle stejnojmenného francouzského města. Osada se rozrůstala poměrně rychle a postupně ze proměnila v obchodní centrum, zvláště po výstavbě železnice v polovině 19. století. Od roku 1805 je pak Montpelier hlavním městem státu Vermont.

Počasí v Montpelier je charakteristické poměrně krátkými a mírnými léty, kdy nejvyšší teploty v průměru nepřekračují 25 stupňů. Naopak zimy jsou zde dlouhé a poměrně tuhé, když noční teploty klesají v průměru zpravidla až k -13 stupňům. Montpelier je obklopen horami a je z něj krásný výhled na nejvyšší bod státu Vermont – Mount Mansfield.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa