Pensylvánie

Pensylvánie

Stát Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států amerických. Je jedním ze zakládajících států Unie; oficiálním státem USA se Pensylvánie stala v roce 1787 jako druhá v pořadí. Sousedí s šesti dalšími státy – na severu je to stát New York a na východě New Jersey, na jihu pak Delaware, Maryland a Západní Virginie a na západě stát Ohio. Hlavním městem státu Pensylvánie je město Harrisburg.

Evropští kolonisté se v oblasti dnešní Pensylvánie začali usazovat již na začátku 17. století; území se postupně nacházelo pod nadvládou Švédů, Holanďanů a Britů. V roce 1681 přenechal anglický král téměř celé území dnešní Pensylvánie Williamu Pennovi jako splátku dluhu, který král měl vůči otci Williama Penna. Ten založil kolonii s názvem Pensylvánie a zároveň uzavřel dohodu s místními indiánskými kmeny, která zajistila dlouhodobý mír mezi indiány a kolonisty. Západní hranice Pensylvánie byla bodem sporu mezi Francií a Británií a vyřešila ji až sedmiletá válka v polovině 18. století. V následujících letech pak byla Pensylvánie jednou ze třinácti kolonií rebelujících proti nadvládě Británie, v roce 1787 ratifikovala americkou ústavu a stala se tak druhým oficiálním státem Unie.

Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států; částečně zasahuje až do oblasti Velkých jezer, kdy má zhruba padesátikilometrový přístup k Lake Erie. Diagonálně se Pensylvánií táhne Apalačské pohoří; nejvyšším bodem státu je Mount Davis s nadmořskou výškou 979 metrů.

Klima ve většině Pensylvánie je charakterizováno jako vlhké kontinentální. Počasí se zde vyznačuje studenými zimami, jež jsou tužší zejména v hornatém vnitrozemí. Léta jsou pak obecně velmi teplá se značnou vlhkostí vzduchu; nejvyšší průměrné denní teploty atakují v létě 30 stupňů Celsia. Celá Pensylvánie je relativně bohatá na srážky, a to jak dešťové tak sněhové.

Pensylvánie je průmyslovým státem, dlouhodobě zaměřeným zejména na těžší průmysl. Pittsburgh a okolí je známý jako ocelářské centrum; významná jsou stále i další průmyslová odvětví jako výroba dopravních zařízení, strojírenství či chemický průmysl.

Pensylvánie má dvě velká centra ležící na opačných koncích státu – na východě je to metropolitní oblast okolo Philadelphie, na západě pak okolo Pittsburghu. Hlavním městem státu je však padesátitisícový Harrisburg.

Hlavní město Pensylvánie – Harrisburg

Hlavním městem Pensylvánie je město Harrisburg. Založeno bylo v roce 1791, jakkoli osídleno bylo již několik desítek let předtím. Hlavním městem Pensylvánie je od roku 1812 a dnes má zhruba padesát tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Harrisburgu byla dlouhodobě obývána domorodými indiány; první Evropané sem zavítali na začátku sedmnáctého století. V roce 1719 zde pak anglický obchodník John Harris založil první stálou osadu. Jeho následovníci se rozhodli zde založit město, které pojmenovali právě po Harrisovi. Oficiálním městem se Harrisburg stal v roce 1791 a o necelých dvacet let později se stal dokonce hlavním městem Pensylvánie.

Brzy se Harrisburg stal důležitým dopravním centrem, a to zejména díky výstavbě plavebního kanálu v roce 1827 a také s příchodem železnice o devět let později. Prosazovat se zde začalo zejména ocelářství, jež je však od druhé poloviny 20. století na ústupu.

Ze zajímavých pamětihodností se v Harrisburgu nachází Capitol z roku 1906, Státní muzeum Pensylvánie či National Civil War Museum.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa