Pensylvánie

Pensylvánie

Stát Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států amerických. Je jedním ze zakládajících států Unie; oficiálním státem USA se Pensylvánie stala v roce 1787 jako druhá v pořadí. Sousedí s šesti dalšími státy – na severu je to stát New York a na východě New Jersey, na jihu pak Delaware, Maryland a Západní Virginie a na západě stát Ohio. Hlavním městem státu Pensylvánie je město Harrisburg.

Evropští kolonisté se v oblasti dnešní Pensylvánie začali usazovat již na začátku 17. století; území se postupně nacházelo pod nadvládou Švédů, Holanďanů a Britů. V roce 1681 přenechal anglický král téměř celé území dnešní Pensylvánie Williamu Pennovi jako splátku dluhu, který král měl vůči otci Williama Penna. Ten založil kolonii s názvem Pensylvánie a zároveň uzavřel dohodu s místními indiánskými kmeny, která zajistila dlouhodobý mír mezi indiány a kolonisty. Západní hranice Pensylvánie byla bodem sporu mezi Francií a Británií a vyřešila ji až sedmiletá válka v polovině 18. století. V následujících letech pak byla Pensylvánie jednou ze třinácti kolonií rebelujících proti nadvládě Británie, v roce 1787 ratifikovala americkou ústavu a stala se tak druhým oficiálním státem Unie.

Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států; částečně zasahuje až do oblasti Velkých jezer, kdy má zhruba padesátikilometrový přístup k Lake Erie. Diagonálně se Pensylvánií táhne Apalačské pohoří; nejvyšším bodem státu je Mount Davis s nadmořskou výškou 979 metrů.

Klima ve většině Pensylvánie je charakterizováno jako vlhké kontinentální. Počasí se zde vyznačuje studenými zimami, jež jsou tužší zejména v hornatém vnitrozemí. Léta jsou pak obecně velmi teplá se značnou vlhkostí vzduchu; nejvyšší průměrné denní teploty atakují v létě 30 stupňů Celsia. Celá Pensylvánie je relativně bohatá na srážky, a to jak dešťové tak sněhové.

Pensylvánie je průmyslovým státem, dlouhodobě zaměřeným zejména na těžší průmysl. Pittsburgh a okolí je známý jako ocelářské centrum; významná jsou stále i další průmyslová odvětví jako výroba dopravních zařízení, strojírenství či chemický průmysl.

Pensylvánie má dvě velká centra ležící na opačných koncích státu – na východě je to metropolitní oblast okolo Philadelphie, na západě pak okolo Pittsburghu. Hlavním městem státu je však padesátitisícový Harrisburg.

Hlavní město Pensylvánie – Harrisburg

Hlavním městem Pensylvánie je město Harrisburg. Založeno bylo v roce 1791, jakkoli osídleno bylo již několik desítek let předtím. Hlavním městem Pensylvánie je od roku 1812 a dnes má zhruba padesát tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Harrisburgu byla dlouhodobě obývána domorodými indiány; první Evropané sem zavítali na začátku sedmnáctého století. V roce 1719 zde pak anglický obchodník John Harris založil první stálou osadu. Jeho následovníci se rozhodli zde založit město, které pojmenovali právě po Harrisovi. Oficiálním městem se Harrisburg stal v roce 1791 a o necelých dvacet let později se stal dokonce hlavním městem Pensylvánie.

Brzy se Harrisburg stal důležitým dopravním centrem, a to zejména díky výstavbě plavebního kanálu v roce 1827 a také s příchodem železnice o devět let později. Prosazovat se zde začalo zejména ocelářství, jež je však od druhé poloviny 20. století na ústupu.

Ze zajímavých pamětihodností se v Harrisburgu nachází Capitol z roku 1906, Státní muzeum Pensylvánie či National Civil War Museum.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button