Arkansas

Arkansas

Stát Arkansas se nachází v jižní části Spojených států amerických, v jejich centrální oblasti. Sousedí hned se šesti státy a sice LouisianouMississippiMissouriOklahomouTexasem a Tennessee. Arkansas se stal oficiálním státem USA v roce 1836 a jeho hlavním městem je Little Rock.

V oblasti dnešního státu Arkansas měli z původních kolonizátorů vliv v 18. století Španělé i Francouzi. Napoleon Bonaparte pak prodal Francouzskou Louisianu (včetně Arkansasu) Spojeným státům v roce 1803. V roce 1819 bylo ustanoveno Teritorium Arkansas (Territory of Arkansas) a následně Arkansas zažádal o oficiální ustanovení státem USA. To bylo schváleno v roce 1836.

V americké občanské válce stál Arkansas po počátečním váhání na straně Konfederace a na území státu se uskutečnilo několik bitev; podpora Konfederaci mezi obyvateli Arkansasu však postupně slábla. I přes zrušení otroctví po občanské válce byla otázka postavení Afroameričanů, podobně jako v jiných jižanských státech, velmi ožehavá. Segregace na školách a v dopravních systémech fungovala v Arkansasu až do padesátých let 20. století.

Arkansas lze geograficky rozdělit na dvě poloviny – zatímco sever tvoří několik mírných pohoří s vyšší nadmořskou výškou, jih je nížinný. Panuje zde vlhké subtropické počasí; i když Arkansas neleží přímo při pobřeží Mexického zálivu, vlhkost od moře přesto pociťuje. Arkansas tak má horká, vlhká léta a mírné a spíše suché zimy. V létě pravidelně teplota stoupá nad 30 stupňů Celsia, zatímco nejvyšší denní teploty v zimě dosahují cca 10 stupňů s mírnými nočními mrazy.

Historicky je Arkansas považován za chudý stát. V minulosti se jednalo o zemědělskou oblast s velkou produkcí bavlny. Postupně se Arkansas snaží diverzifikovat svoji ekonomiku, ale zemědělství stále zůstává důležitou součástí hospodářství – Arkansas je největším americkým producentem rýže či drůbežího masa.

Největším a zároveň hlavním městem Arkansasu je Little Rock se zhruba 200 tisíci obyvateli. Mezi další větší města patří Fort Smith či Fayettville.

Hlavní město Arkansasu – Little Rock

Hlavním městem státu Arkansas je Little Rock, který získal toto označení v roce 1821. Little Rock je největším městem Arkansasu s počtem obyvatel zhruba dvě stě tisíc. Celá metropolitní oblast okolo města Little Rock pak má přibližně 900 tisíc obyvatel a je centrem státu Arkansas.

Jméno dal městu francouzský cestovatel Benard de la Harpe již v roce 1722, kdy připlul po Arkansas River k malé skalní formaci, již nazval Little Rock. V její blízkosti postupně vznikala sídla a v roce 1821 se stal Little Rock hlavním městem tehdejšího Arkansas Territory. Teprve v 1831 byl Little Rock oficiálně prohlášen za město.

Little Rock se nachází v centrální části státu na řece Arkansas River. V oblasti panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými a na srážky bohatými léty a mírnými zimami. Letní teploty stoupají v Little Rock pravidelně nad 30 stupňu Celsia s extrémy ještě o deset stupňů výše. Nejchladnějším měsícem je pak leden, kdy průměrná nejnižší teplota klesá pod bod mrazu.

Do Little Rock se sbíhá několik dálničních tahů – z těch nejvýznamnějších směřuje ze západu na východ Interstate 40 a do texaského Dallasu pak Interstat 30. Ve městě je mezinárodní letiště, kterým každoročně projde zhruba 2 miliony cestujících.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button