Arkansas

Arkansas

Stát Arkansas se nachází v jižní části Spojených států amerických, v jejich centrální oblasti. Sousedí hned se šesti státy a sice LouisianouMississippiMissouriOklahomouTexasem a Tennessee. Arkansas se stal oficiálním státem USA v roce 1836 a jeho hlavním městem je Little Rock.

V oblasti dnešního státu Arkansas měli z původních kolonizátorů vliv v 18. století Španělé i Francouzi. Napoleon Bonaparte pak prodal Francouzskou Louisianu (včetně Arkansasu) Spojeným státům v roce 1803. V roce 1819 bylo ustanoveno Teritorium Arkansas (Territory of Arkansas) a následně Arkansas zažádal o oficiální ustanovení státem USA. To bylo schváleno v roce 1836.

V americké občanské válce stál Arkansas po počátečním váhání na straně Konfederace a na území státu se uskutečnilo několik bitev; podpora Konfederaci mezi obyvateli Arkansasu však postupně slábla. I přes zrušení otroctví po občanské válce byla otázka postavení Afroameričanů, podobně jako v jiných jižanských státech, velmi ožehavá. Segregace na školách a v dopravních systémech fungovala v Arkansasu až do padesátých let 20. století.

Arkansas lze geograficky rozdělit na dvě poloviny – zatímco sever tvoří několik mírných pohoří s vyšší nadmořskou výškou, jih je nížinný. Panuje zde vlhké subtropické počasí; i když Arkansas neleží přímo při pobřeží Mexického zálivu, vlhkost od moře přesto pociťuje. Arkansas tak má horká, vlhká léta a mírné a spíše suché zimy. V létě pravidelně teplota stoupá nad 30 stupňů Celsia, zatímco nejvyšší denní teploty v zimě dosahují cca 10 stupňů s mírnými nočními mrazy.

Historicky je Arkansas považován za chudý stát. V minulosti se jednalo o zemědělskou oblast s velkou produkcí bavlny. Postupně se Arkansas snaží diverzifikovat svoji ekonomiku, ale zemědělství stále zůstává důležitou součástí hospodářství – Arkansas je největším americkým producentem rýže či drůbežího masa.

Největším a zároveň hlavním městem Arkansasu je Little Rock se zhruba 200 tisíci obyvateli. Mezi další větší města patří Fort Smith či Fayettville.

Hlavní město Arkansasu – Little Rock

Hlavním městem státu Arkansas je Little Rock, který získal toto označení v roce 1821. Little Rock je největším městem Arkansasu s počtem obyvatel zhruba dvě stě tisíc. Celá metropolitní oblast okolo města Little Rock pak má přibližně 900 tisíc obyvatel a je centrem státu Arkansas.

Jméno dal městu francouzský cestovatel Benard de la Harpe již v roce 1722, kdy připlul po Arkansas River k malé skalní formaci, již nazval Little Rock. V její blízkosti postupně vznikala sídla a v roce 1821 se stal Little Rock hlavním městem tehdejšího Arkansas Territory. Teprve v 1831 byl Little Rock oficiálně prohlášen za město.

Little Rock se nachází v centrální části státu na řece Arkansas River. V oblasti panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými a na srážky bohatými léty a mírnými zimami. Letní teploty stoupají v Little Rock pravidelně nad 30 stupňu Celsia s extrémy ještě o deset stupňů výše. Nejchladnějším měsícem je pak leden, kdy průměrná nejnižší teplota klesá pod bod mrazu.

Do Little Rock se sbíhá několik dálničních tahů – z těch nejvýznamnějších směřuje ze západu na východ Interstate 40 a do texaského Dallasu pak Interstat 30. Ve městě je mezinárodní letiště, kterým každoročně projde zhruba 2 miliony cestujících.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Get our best healthy recipes and nutrition tips straight to your inbox!
Get Healthy Now! Extra Health Updates
Sign Up
Your privacy is important to us