GRAND CANYON – NÁRODNÍ PARK USA

Národní park Grand Canyon je jednou z perel západu USA, kterou by si neměl nechat ujít snad žádný z návštěvníků USA. Má severní a jižní okraj, který turisté i hojnějí navštěvují. Grand Canyon patří mezi nejznámější národní parky USA.

Grand Canyon (někdy vyhledávaný pod názvem Grand kaňon) je strmý kaňon vytesaný řekou Colorado v Arizoně, Spojené státy. Pokud na tento přírodní zázrak vyrazíte z Las Vegas, tak počítejte s cestou, která trvá něco kolem 4,5 hodiny. Základní údaje:

 • 446 km dlouhý
 • až 29 km široký
 • dosahuje hloubky 1 857 metrů
Grand Canyon
Grand Canyon

Návštěva parku

Ještě než se vydáte na cestu do Grand Canyonu, tak tu máme pro vás dva tipy:

Grand Canyon - národní park USA

Kdy navštívit Grand Canyonu

 • Turistická sezóna je v letních měsících červenec a srpen. Pokud máte možnost, tak se tomuto období vyhněte, a to zejména kvůli návalu turistů.
 • Vhodná doba a i počasí je v jarních měsících květen a červen, a pak na podzim v září a říjnu. Tyto podzimní měsíce ze zkušenosti doporučujeme.
 • Jak dlouho v Grand Canoynu zůstat? Pokud nebudete podnikat velké túry, tak 1 až 2 dny jsou dostačující.

Odpověď na otázku, kdy je nejlepší doba pro návštěvu Grand Canyonu, není jednouchá. Vždy záleží na tom, co návštěvník od svého pobytu očekává a co hledá.

Zima

Vzhledem k relativně vysoké nadmořské výšce v oblasti parku (přes 2000 metrů nad mořem na vrcholu kaňonu) jsou zimní teploty pro běžné turisty často nepříliš komfortní. Na druhou stranu vidět tuto oblast z části pokrytou sněhem může být nezapomenutelným zážitkem.

Léto

V letních měsících pak kaňon navštěvuje nejvíce turistů a i přes jeho rozlehlost může být velké množství ostatních návštěvníků pro někoho obtěžující. Léto, které na vrcholu kaňonu trvá od června do srpna (na jeho dně pak vzhledem k vyšším teplotám lze uvažovat s intervalem na každé jeho straně o měsíc delším, tedy od května do září), se vyznačuje velmi teplými, ale snesitelnými teplotami na vrcholu Grand Canyonu, a sužujícím žárem na jeho dně.

V případě túry do nitra kaňonu je potřeba, aby turisté v létě mysleli na dostatek vody a dalších zásob. V pozdním létě (srpen a září) jsou pravidlem prudké bouřky doprovázené silným větrem a hustými monzunovými srážkami.

Grand Canyon
Turistické cesty s úchvatnými pohledy

Podzim a jaro

Začátek podzimu či konec jara může být ideální dobou k návštěvě parku. Počet návštěvníků již není tak vysoký a počasí bývá často velmi příjemné. Květen a říjen jsou typicky relativně suché měsíce, ale občasné dokonce i sněhové přeháňky nejsou ničím výjimečným.

Přelom dubna a května je pak často charakteristický silnými větry na obou stranách kaňonu. Průměrná denní teplota se na vrcholu kaňonu v tuto dobu pohybuje okolo 20 stupňů, nejnižší noční teploty klesají v dubnu a říjnu již k bodu mrazu. Teploty na dně kaňonu se pohybují od 15 do 30 stupňů Celsia.

Jak z Las Vegas do Grand Canyonu

 • Vzdálenost je 450 km
 • Doba jízdy bez zastávky zhruba 4:30 hod.
 • Na přestávky (jídlo, toaleta, protažení těla) během cesty si přidejte ještě minimálně 1 hodinu
 • Doporučujeme vyrazit z Las Vegas v pozdním odpoledne a večer dorazit do města Williams (mapa jízdy zde). Přenocovat ve Williams a druhý den za čerstva vyrazit do Grand Canyonu.
 • Z města Williams do Grand Canyonu je to hodinka jízdy.
Trasa z Las Vegas do Grand Canyonu
Trasa z Las Vegas do Grand Canyonu – klikněte pro zvětšení

Co vidět v Grand Canyonu

Orientace v kaňonu:

 • jížní okraj (south rim) – míříte do Grand Canyonu z Las Vegas? Tak jižní okraj je místo, odkud budete obdivovat krásy kaňonu
 • severní okraj (north rim) – trochu z ruky, méně turistů, ale i tak krásné výhledy
 • západní okraj (west rim) – tuto část kaňyonu navštěvíte, pokud využijete některý letů helikoptérou

Jaké vyhlídky navštívit v Grand Canyonu?

Na jižním okraji kaňonu narazíte na desítky vyhlídek. Každé z těchto míst nabízí nádherné výhledy, ale některá jsou prostě lepší než jiná. Některé nabízejí panoramatické výhledy, jiné jsou méně přeplněné lidmi a jiné jsou skvělé při východu a západu slunce.

Na jižním okraji jsou tři úseky:

Seznam nejlepších míst na jižní okraji

Poblíž Grand Canyon Village
Chcete-li se dostat mezi tyto pohledy, můžete projít Rim Trail nebo jet kyvadlovou dopravou (Kaibab Rim Route, oranžová čára).

 • 1 Yavapai Point – panoramatické výhledy s menším počtem turistů než na Mather Point
 • 2 Mather Point – nejoblíbenější vyhlídka na jižním okraji; je zde spoustu turistů a krásné výhledy
 • 3 – Yaki Point – ohromující výhled na Grand Canyon a můžete odtud vidět stezku South Kaibab Trail, která se táhne až k řece Colorado. Pozor, sem se dostanete pouze shuttle busem (oranžovou linkou)
 • 4 – Ooh Aah Point – nachází se na stezce South Kaibab Trail a je jedním z našich oblíbených pohledů na Grand Canyon. Opět zde platí doprava pouze oranžovou linkou shuttle busem.
Nejlepší vyhlídky v Grand Canyonu
Nejlepší vyhlídky v Grand Canyonu – kliknutím zvětšíte

Bright Angel Trail

Hermit Road

Mapa Hermit Road v Grand Canyonu
Mapa Hermit Road v Grand Canyonu – kliknutím zvětšíte

Největším zážitkem pro návštěvníky bude bezpochyby vyhlídka do rozlehlého kaňonu; zejména v prvním okamžiku bývá řada turistů doslova ohromena tím, co se před nimi z ničeho nic otevře. Po obou stranách národního parku – jižní i severní – je vybudována řada vyhlídkových míst, z nichž je vždy jedinečný pohled do nitra kaňonu; z některých je pak vidět až na dno, kde se vlní divoká řeka Colorado.

Zejména jižní strana, která je pro návštěvníky přístupnější, nabízí bezpočet vybudovaných vyhlídkových míst, z nichž každé má svůj název. Podél hrany kaňonu je vybudována zhruba padesátikilometrová vyhlídková silnice, kolem níž je řada odpočívadel s vyhlídkovými body. Cesta vedoucí z Grand Canyon Village směrem na západ, jež měří zhruba jedenáct kilometrů, se nazývá Hermit Road. Pro automobily je přístupná pouze v zimních měsících, v ostatních částech roku je pro pohyb po silnici možno využít bezplatnou autobusovou přepravu. Kolem silnice je vybudována i stezka pro pěší a cyklisty. Na jedenáctikilometrové stezce je celkem devět vyhlídkových míst.

Od návštěvnického centra směrem k východnímu vjezdu do parku vede čtyřicetikilometrová silnice, jež je také lemována řadou vyhlídek. Cesta se nazývá Desert View Drive a je pojmenována podle svého cíle – Desert View; nachází se ve východní části parku a jeho součástí je kromě návštěvnického centra i oblíbená vyhlídková věž – Desert View Wachtower.

Nejnovější atrakcí je Skywalk – prosklená vyhlídka, která je upevněna do skály a ční do dvacetimetrové dálky nad kaňonem. Skywalk není součástí národního parku, ale provozují ho příslučníci kmene Hualapai.

Perla mezi parky USA

Kaňon a přilehlý okraj jsou součástí

 • národního parku Grand Canyon
 • národního lesa Kaibab
 • národního památníku Grand Canyon – Parashant
 • indiánské rezervace Havasupai a
 • národa Navajo.

Prezident Theodore Roosevelt byl hlavním zastáncem zachování oblasti Grand Canyon a při mnoha příležitostech ji navštívil, aby zde lovil a užíval si scenérii.

Po jižní části okraje jezdí zdarma autobus, který vás doveze na jednotlivé vyhlídky. Okraj lemují také turistické stezky, takže trasu můžete absolvovat i pěšky.

DOPRAVA V NÁRODNÍM PARKU GRAND CANYON

Do parku (jižní okraj) se dostanete autem po silnici č. 64 (viz mapa níže). V případě, že se rozhodnete o výlet do kaňonu z Las Vegas autem, počítejte s dobou jízdy jedním směrem zhruba 5 hodin.

UBYTOVÁNÍ V NÁRODNÍM PARKU

Ubytování v Motelu 6 najdete ve městech Williams nebo Flagstaff, která leží zhruba 1,5 hodiny jízdy od Grand Canyonu. Další pak najdete ve městě Page. Odtud to pak máte 2,5 hodiny jízdy.

V případě, že dáváte přednost ubytování v hotelu, jenž jsou některé situovány velmi blízko kaňonu, můžete vybírat z aktuální nabídky.

Myší mapu posunujte i zoomujte.

Booking.com

Pokud se rozhodnete pro ubytování ve městě Page, tak do motelu přijeďte včas za denního světla nebo si udělejte rezervaci předem. Motely v této oblasti bývají dost obsazené.

Pokud dáváte přednost spaní pod stanem, tak v parku Grand Canyon najdete tyto oficiální kempy.

MAPA DOPRAVY DO GRAND CANYONU

Pro detailnější informace si stáhněte mapu v PDF zde:

Grand Canyon
Grand Canyon

SESTUP DO GRAND CANYONU

Park nabízí velkolepou a hlavně dech beroucí podívanou nejen z helikoptéry, z vyhlídek podél jeho okrajů, ale i ze samostného dna kaňonu. Tato možnost láká spousty příznivců pěších túr a mnohým se výlet může zdát jako výborný nápad, jak strávit den v této mimořádné krajině.

Ubytování Grand Canyon

Ale pozor! Ačkoliv samotná trasa není až tak extrémně dlouhá, tak samotné nebezpečí čeká v teplotě vzduchu, která náročnost túry nesmírně stěžuje. Čím níže tím větší teplo.

Turisté se mohou dostat na dno po stezce Bright Angel nebo South Kaibab Trail. Sestup na dno Grand Canyonu je považován za náročný a je potřeba nejméně dvou dnů. Jednodenní sestup a výstup zpět je velmi vyčerpávající a rozhodně se nedoporučuje. Cestou můžete narazit na značky, které před tímto varují.

Jediným místem pro ubytování (kromě tábořišť) je Phantom Ranche Lodge. Je velmi populární u turistů, kteří sem příjdou ze stezky Bright Angel nebo Kaibab Trails. Je tak populární, že je nutné dělat rezervaci až několik měsíců dopředu!!!

Při sestupech je nutné vzít v potaz, že během pár hodin projdete několika podnebnými pásmy a na dně kaňonu vás mohou překvapit velmi vysoké teploty.

Průměrné teploty


LED ÚNO BŘE DUB KVĚ ČER ČEC SRP ZÁŘ ŘÍJ LIS PRO
Denní tepl. (°C) 13 17 22 28 33 38 41 39 36 29 20 14
Noční tepl. (°C) 2 6 9 13 17 22 26 24 21 14 8 2

GRAND CANYON Z HELIKOPTÉRY – ZÁŽITEK NA CELÝ ŽIVOT

Park si můžete prohlédnout i ze vzduchu. Let helikoptérou nebo letadlem nad parkem patří mezi zážitky, na které budete vzpomínat celý život.

Pár dechberoucích záběrů na kaňon z ptačí perspektivy můžete ochutnat už teď.

V článku Vyhlídkové lety helikoptérou nad Grand Canyonem najdete bližší informace, odkazy, ceny a se seznam společností, které lety pořádají.

Všem doporučuji investovat do letu helikoptérou nad parkem – nádherné, fantastické, neopakovatelné! Jsou to opravdu dobře vynaložené peníze.

8 zajímavostí o Grand Canyonu, o kterých jste netušili

Nevíme, jak je kaňon opravdu starý

Dlouho se věřilo, že řeka Colorado začala vyřezávat kaňon asi před 6 miliony let, ale studie z roku 2012 přišla s překvapujícími závěry, a to že tento proces mohl začít již před 70 miliony let. S největší pravděpodobností vznikl kaňon, jak jej známe dnes, jako řada menších kaňonů před 70 miliony let.

Grand Canyon si vytváří své vlastní počasí

Ze všech faktů o kaňonu je toto hodně zajímavé. Náhlé změny nadmořské výšky mají obrovský dopad na teplotu a srážky, takže počasí, které můžete zažít, se často drasticky liší v závislosti na tom, kde se v kaňonu nacházíte.

Nejchladnější a nejmokřejší meteorologická stanice v regionu je Bright Angel Ranger Station na severním okraji, zatímco nejteplejší (a jedna z nejsušších) je ve Phantom Ranch vzdálených pouhých 13 km.

Není to nejhlubší kaňon na světě

Velký kaňon Yarlung Tsangpo v Tibetu klesá do hloubky 5 354 metrů, což je o více než 3,2 kilometry hlouběji než 1 857 metrů hluboký Grand Canyon. Tibetský kaňon je také asi o 48 km delší než ten americký.

V Grand Canyonu nejsou žádné kosti dinosaurů

Kaňon může vypadat jako ideální místo, kam jít hledat kosti dinosaurů, ale nikdy tam nikdo žádné nenalezl, a to z dobrého důvodu. Skála, která tvoří stěny kaňonu, je mnohem starší než dinosauři – v některých případech asi o miliardu let – ale samotný kaňon se pravděpodobně vytvořil až poté, co dinosauři byli dávno pryč.

Fosílie tu přesto jsou

Zatímco dinosauři příšli o příležitost mít ostastky v kaňonu, tak spousty jiných tvorů tu možnost měli. Našli se jejich pozůstatky. Jsou to fosilie mořských tvorů z doby před 1,2 miliardami let až po poměrně nedávné suchozemské savce, kteří zanechali své kosti v jeskyních v kaňonu asi před 10 000 lety.

Ryby jsou v Grand Canyonu vzácné

Ještě než byla postavena na řece Colorado protipovodňová opatření, tak řeka byla pro ryby celkem obtížné místo, kde přežít. Bahno, častné povodně, extrémní horka v létě, zamrzání vody v zimě. Výsledkem je, že v kaňonu pochází pouze osm druhů ryb, z nichž šest se nikde mimo řeku Colorado nenachází.

V kaňonu je město

Fakta často neobsahují informaci, že tu žijí lidé. Vesnice Supai se nachází na úpatí kaňonu v indické rezervaci Havasupai. Je nepřístupná po silnici a má jen 208 obyvatel. Pošta je zde stále doručována mezky.

Chybí nám 950 miliónů let

Grand Canyon nabízí jeden z nejviditelnějších příkladů celosvětového geologického fenoménu známého jako “Velká neshoda”, ve kterém 250 milionů let staré skalní vrstvy leží na skalách starých 1,2 miliardy let. Co se stalo během stovek milionů let mezi nimi, zůstává do značné míry záhadou.

FOTO Z NÁRODNÍHO PARKU GRAND CANYON

Grand Canyon
Vyhlídka na kaňon

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa