HORNÍ YOSEMITSKÝ VODOPÁD (UPPER YOSEMITE FALLS)

Proč se vydat na vrchol Yosemitských vodopádů? Jedná se o pořádnou dřinu, nicméně ta se opravdu vyplatí, jelikož na vás bude čekat úžasný výhled na Yosemitské údolí. Vrchol Yosemitských vodopádů je jediným místem mimo Sentinel Dome, ze kterého jsou vidět celé Yosemitské vodopády. Kromě toho budete mít šanci na to, se projít pod sprškou jemných kapiček z Horního Yosemitského vodopádu, vyfotit si najednou Yosemitské vodopády a mít výhled na Half Dome, který může trumfnout už jen výstup na North Dome.

Vzdálenost: 12 km tam i zpět od začátku stezky Dolního Yosemitského vodopádu. 15 km včetně cesty na skalní útes Yosemite Point.

Horní Yosemitský vodopád

Časová náročnost: 6-10 hodin. Na daný den si už nerezervujte žádnou jinou túru.

Nadmořská výška na začátku stezky: 1347 metrů.

Nadmořská výška na vrcholku Yosemitských vodopádů: 1989 metrů.

Nadmořská výška na skalním útesu Yosemite Point: 2114 metrů.

Převýšení: 790 metrů na vrcholek Yosemitských vodopádů, 890 metrů na skalní útes Yosemite Point.

Horní Yosemitský vodopád
Cesta k hornímu Yosemitskému vodopádu
Horní Yosemitský vodopád
Horní Yosemite Fall

Ideální doba návštěvy: Na jaře či na začátku léta, kdy vodopády doslova řvou. V srpnu už se vodopády zmenšují a koncem léta už často úplně vyschnou.

Množství návštěvníků: Stejně jako na každé stezce, která začíná v Yosemitském údolí, i zde naleznete velké množství dalších turistů. Kvůli namáhavosti tohoto výšlapu, ale na trase vládne přátelštější nálada 🙂

Obtížnost: Vysoká. Jedná se o dlouhé a příkré stoupání ze dna údolí až na jeho okraj. Na stupnici obtížnosti 1-10 solidní osmička. Zvažte tuto otázku: Dokázali byste vyjít všechny schody v Empire State Building? Při túře na Horní Yosemitský vodopád vylezete ekvivalent více než dvou těchto budov.

Parkování: Kdekoliv poblíž Yosemite Lodge nebo Yosemite Village, vsadit můžete třeba na parkoviště jižně od Yosemite Village. Pokud nenajdete volné místo poblíž začátku stezky, zaparkujte kdekoliv ve východní části Yosemitského údolí a nasedněte na bezplatný autobus, který zastavuje na začátku stezky.

Nejbližší toalety: Na začátku stezky (v tomto případě začátku stezky Dolního Yosemitského vodopádu). Podél samotné stezky žádné toalety nenajdete.

Nejbližší občerstvení: V Yosemite Village, zhruba 800 metrů na východ.

Rizika: Podél této trasy jsou komáři. Dále zde je několik míst (zejména vyhlídek), která nemají zábradlí, takže sebou neberte žádné osoby, které by si pod vlivem léků mohli myslet, že umí létat 🙂 A za žádných okolností se nejděte koupat do řeky nad vodopády. Jedná se o náročnou túru. Nezvládnete ji, pokud nejste ve slušné fyzické kondici. Rozhodně byste si sebou měli vzít dostatek jídla a tekutin.

Zde si můžete stáhnout mapu autobusové dopravy po parku, která je zdarma. Zde najdete další informace o dopravě v parku.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se
v přípravách a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší nezapomenutelné cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikněte zde!
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se v přípravách
a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikni zde
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa