Idaho

Idaho

Idaho se stalo oficiálním státem USA v roce 1890 jako 43. stát v pořadí. Nachází se v severozápadní části USA a má společnou hranici s šesti státy: 

Stát Idaho

V roce 1863 vzniklo v oblasti dnešního státu Idaho tzv. Idaho Territory, které zahrnovalo nejen dnešní Idaho ale i státy Wyoming a Montana. Postupně se z teritoria vyčlenily další oblasti, které tvořily právě dnešní státy Wyoming a Montana a zbylé Idaho se v roce 1890 stalo oficiálním státem USA.

Idaho je velmi bohaté na přírodní scenérie; prochází jím pohoří Rocky Mountain s vysokými vrcholy hor a je zde řada řek, potoků, kaňonů a krásných údolí.

Počasí v Idahu je velmi variabilní; i přes relativně velkou vzdálenost má oceán vliv na místní podnebí, zejména co se vlhkosti týče a zmírnění extrémních teplot, zejména pak v zimě. V létě dokáže být v Idahu velmi teplo – v červenci a srpnu dosahuje průměrná nejvyšší teplota třicetistupňových hodnot. Noční teploty jsou však nižší a s příchodem podzimu teploty rychle klesají. Zimy dokáží být zejména ve vyšších polohách chladné.

Historicky mělo Idaho zemědělský charakter a dodnes je zemědělství významnou součástí hospodářství tohoto státu – Idaho je významným pěstitelem brambor a obilí. Zároveň je díky přírodnímu bohatství častým cílem turistů a cestovní ruch tak hraje důležitou roli v ekonomice státu. V uplynulých dekádách se Idaho otvírá průmyslu a vědě.

Největším městem je hlavní město Idaha Boise, k dalším důležitým sídlům patří Idaho Falls, Nampa či Pocatello.

Hlavní město Idaha – Boise

Hlavním městem státu Idaho je město Boise, které je zároveň největším městem a metropolitní oblastí tohoto státu. Boise se nachází v jihozápadní části státu, má zhruba dvě stě tisíc obyvatel a spolu s okolními municipalitami tvoří třetí největší metropolitní oblast na severozápadě USA s počtem zhruba 600 set tisíc rezidentů.

Ve 30. letech 19. století byla v oblasti dnešního Idaha postavena pevnost Fort Boise, jež se nacházela několik desítek kilometrů od dnešního města Boise. Pevnost byla zničena, ale během americké občanské války bylo znovu postavena na novém místě dnešního města. V roce 1863 tak bylo založeno město Boise a již o tři roky později sem bylo převedeno hlavní město z původního Lewistonu.

Boise leží v nadmořské výšce zhruba 820 metrů. Počasí se vyznačuje poměrně extrémními teplotami jak v létě tak i v zimě. Léta bývají horká a suchá s denními teplotami převyšujícími 30 stupňů Celsia; zároveň zde existuje velká variace v denních a nočních teplotách, kdy noci bývají i v létě poměrně chladné. Zimy bývají chladné a v prosinci dosahuje průměrná nejvyšší denní teplota -1 stupeň Celsia.

Město je sídlem poměrně velké university – Boise State University – kde studuje zhruba 25 tisíc studentů.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Rhode Island

Rhode Island Stát Rhode Island je nejmenším ze všech států USA; nachází se v jejich severovýchodní části a oficiálním státem Spojených států amerických se stal...

Texas

Texas Stát Texas je druhým největším státem USA a nachází se v jižní části Spojených států. Oficiálním státem USA se Texas stal v roce 1845...

Vermont

Vermont Stát Vermont je šestým nejmenším státem Spojených států amerických a nachází se v jejich severovýchodní části. Oficiálním státem USA se Vermont stal v roce...

Přidejte se k nám

9,975FanoušciTo se mi líbí
274NásledovníciNásledovat

Další články

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: