Colorado

Colorado

Stát Colorado se stal oficiálním státem USA v roce 1876 jako 38. stát v pořadí. Nachází se ve středozápadní části Spojených států amerických a sousedí hned se sedmi státy – ArizonouKansasemNebraskouNovým MexikemOklahomouUtahem a Wyomingem. Jeho hlavním městem je největší metropole státu Denver.

Oblast dnešního Colorada byla dlouhodobě osídlena původními obyvateli. Pod správu Spojených států se východní část dnešního státu dostala po odkupu rozsáhlého území od Francie v roce 1803. Část tohoto území se v roce 1861 stala teritoriem Colorado a to již v hranicích pozdějšího státu. Tím se Colorado oficiálně stalo v roce 1876, sto let po založení samotných Spojených států amerických.

Geografie státu Colorado je velmi rozmanitá – nabízí vysoká pohoří, ale i pouštní oblasti či kaňony. V Coloradu se nachází přes pět set hor s vrcholy v nadmořské výšce nad 4000 metrů a zároveň je Colorado jediným státem USA, jenž je celý v nadmořské výšce nad 1000 metrů.

Do státu Colorado zasahuje vysoké pohoří Rocky Mountains (Skalisté hory), resp. jeho jižní část Southern Rocky Mountains, s nejvyšším vrcholem Mount Elbert s nadmořskou výškou 4401 metr. Dále značnou část území zabírá tzv. Great Plains, což je plochá země s typickými prériemi a stepmi. Jméno státu dala řeka Colorado, jež pramení právě v Rocky Mountains.

Počasí je v Coloradu velmi variabilní a může se rychle měnit. Colorado je na jednu stranu charakteristické značnými sněhovými srážkami, a to zejména ve vyšších polohách. Zároveň jsou zde, zejména na východních planinách, velmi horká a suchá léta. Teploty zde v létě pravidelně stoupají nad 30 stupňů Celsia. Dešťové srážky jsou průměrné a většinou se koncentrují do jarních měsíců.

Historicky bylo pro ekonomiku Colorada důležité zemědělství, zejména pak chov dobytka a produkce mléčných výrobků. Od padesátých let dvacátého století se však Colorado značně industrializovalo a průmysl dnes představuje nejdůležitější část ekonomiky státu; rozvíjí se zde zejména potravinářský průmysl či výroba zařízení pro dopravní průmysl a letectví. Miliony turistů pak navštěvují zejména horská střediska a cestovní ruch tak má taktéž nezastupitelné místo v hospodářství Colorada.

Centrem Colorada je hlavní město Denver; metropolitní oblast okolo tohoto města čítá zhruba 3 miliony obyvatel. Dalšími většími městy jsou Colorado Springs či Aurora.

Hlavní město Colorada – Denver

Hlavním městem státu Coloradu je město Denver. Jedná se o metropoli státu se zhruba 600 tisíci obyvateli, přičemž širší aglomerace okolo tohoto města zahrnuje až 3 miliony obyvatel. Denver byl založen v roce 1858 a spolu s uznáním Colorada za oficiální stát v roce 1876 se stal jeho hlavním městem.

Město bylo založeno v roce 1858 jako těžařské město v době zlaté horečky, tehdy ještě v Kansas Territory. V roce 1861 bylo oficiálně uznáno jako město a již o šest let později se stalo hlavním městem tehdejšího teritoria Colorado. Poté, co se z teritoria stal v roce 1876 oficiální stát, zůstal i Denver v pozici hlavního města nově vzniklého státu. Pro rozvoj města bylo důležité zejména napojení na železnici, jež do Denveru dorazila v roce 1870.

Denver se nachází v severocentrální části Colorada na úpatí pohoří Rocky Mountains. Nachází se v relativně vysoké nadmořské výšce (1608 metrů) a podnebí zde má kontinentální charakter. Léta bývají velmi teplá s nejvyššími denními teplotami vysoko nad 30 stupni, zima je pak charakteristická poměrně značnými sněhovými srážkami. Počasí je zpravidla příjemně slunečné; slunce v Denveru svítí přes 300 dní v roce.

Dnes je Denver a okolní aglomerace hlavním centrem státu. Je napojeno na mezistátní dálnice Interstate 25 vedoucí ze severu na jih a Interstate 70 spojující Colorado s Kansasem a Utahem. Hlavním letištěm je Denver International Airport, jež je jedním z nejvytíženějších letišť v USA – každoročně odbaví přes 50 milionů cestujících.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa