Žádost ESTA USA: jak vyplnit formulář pro vycestování, aniž potřebujete vízum

Chystáte se na dovolenou do USA poznat New York, projít se po ulících Los Angeles, zatočit ruletou v Las Vegas nebo navštívit Golden Gate Bridge v San Franciscu? Před cestou do USA je důležité mít povolení k vstupu na území země. Jedním z nejdůležitějších dokumentů je takzvané ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Tento článek vám poskytne kroky a rady, jak správně vyplnit elektronickou registraci ESTA.

ESTA USA není turistické vízum do USA

Vízum do USA nepotřebujete, pokud cestujete do USA jako turisté na cestu kratší 90 dnů a vlastníte biometrický pas. V případě, že jsou splněny tyto dvě podmínky, tak vám stačí pouze elektronická registrace ESTA, kterou si můžete vyplnit na internetu.

POZOR! Schválená registrace ESTA neznamená automaticky povolení vstupu na území USA. Stále budete muset po příletu na letišti absolvovat pohovor u imigračního úředníka.

Česká republika je zahrnuta do do režimu Visa Waiver Program, což znamená, že občané už nemusí na turistické cesty do USA žádat o víza.

Warning

JEŠTĚ NEŽ ZAČNEME VYPLŇOVAT FORMULÁŘ ESTA

Vyplnění formuláře je jednoduché, takže se ničeho nebojte. Zabere to pár minut. Po otevření webové stránky si v pravém horním rohu zvolte jazyk ČEŠTINA.

Změna jazyka na ČEŠTINA

Při vyplňování žádosti ESTA dbejte pravidla – mluvte pravdu, pravdu a nic víc než pravdu. Lhaní do dotazníků či jiných úředních listin je v USA považováno za trestný čin a může se vám to hrubě vymstít.

PŘIPRAVTE SI K RUCE

Abyste vyplnili žádost ESTA bez zbytečného zdržování, tak si k ruce připravte následující:

 • Biometrický pas
 • Platební kartu, se kterou provede úhradu poplatku 14 dolarů. Pozor, platební karta musí mít povolené platby na internetu
 • Číslo letu
 • Adresu prvního ubytování
 • Jména obou rodičů osoby, která o povolení ESTA žádá
 • Údaje o vašem posledním zaměstnání, pokud je tato informace k dispozici.
 • Níže v tomto článku najdete další tipy a rady pro vyplnění žádosti.

Pokud ještě nemáte biometrický pas, tak si nejdříve zažádejte na příslušném pasovém oddělení o vystavení biometrického pasu. Stejně tak i při samotné cestě bez víz se občané České republiky MUSÍ prokázat biometrickým pasem.

Jak dlouho před cestou mám vyplnit žádost ESTA

Registraci ESTA si vyřiďte nejméně tři dny před cestou do USA. Doporučuje se ale o povolení zažádat alespoň měsíc před vycestováním, tak abyste měli v případě zamítnutí žádosti dost času kontaktovat ambasádu USA v Praze a projít standardní procedurou udělování víz. Elektronická žádost by měla být vyplněna co nejdříve, jakmile budete znát vaše cestovní plány.

Formulář ESTA do USA vyplňujte bez čárek a háčků

Jelikož anglická abeceda neobsahuje české znaky (á, é, í, ř, š atd.), tak formulář ESTA vyplňujte kompletně bez čárek a háčků. Jako vzor vám může posloužit i strojově čitelná část pasu, která se nachází na spodním kraji pasu mezi závorkami << >>

Při vyplňování registrace ESTA použijte strojově čitelnou část pasu
Při vyplňování registrace ESTA použijte strojově čitelnou část pasu

Jaká je cena za ESTA do USA?

Cena za vyřízení povolení ESTA je 21 dolarů a platíte při odeslání žádosti, tj. ihned po vyplnění žádosti se vám zobrazí platební brána. Nezapomeňte tedy mít po ruce platební kartu (kreditní/debetní) a ujistěte se u své banky, že máte povoleny platby přes internet. Toto lze dost často nastavit přímo v internetovém bankovnictví.

Jak dlouho platí registrace ESTA pro vstup do USA?

Registrace ESTA platí po dobu 2 let a je možné ji opakovaně použít, tzn. že během této dvouleté lhůty můžete do USA vycestovat například 3x. Pokud však vyprší doba platnosti, změní se váš pas, jméno, občanství nebo odpověď na otázky týkající se způsobilosti, budete potřebovat novou ESTA.

Kdy si vyřidit registraci ESTA USA

Formulář ESTA si vyřiďte nejméně tři dny před cestou do USA. Doporučuje se ale o povolení zažádat alespoň měsíc před vycestováním, tak abyste měli v případě zamítnutí žádosti dost času kontaktovat ambasádu USA v Praze a projít standardní procedurou udělování víz. Elektronická žádost by měla být vyplněna co nejdříve, jakmile budete znát vaše cestovní plány.

Jak dlouho trvá vyřízení registrace ESTA?

Schválení či zamítnutí žádosti se vám ukáže na obrazovce obratem nejpozději však do 72 hodin.

POZOR! Pokud vám není registrace schválena ihned, tak nepanikařte a vyčkejte. Někdy schválení může trvat několik minut i hodin.

POZOR! O schválení registrace vám do e-mailu nepřijde žádné info! Otevřete si webové stránky, kde jste žádost vyplňovali a klikněte na “Zkontrolovat stav registrace ESTA”.

Jak zkontrolovat stav registrace ESTA
Jak zkontrolovat stav registrace ESTA

Cestujete jako skupina?

Pro celou skupinu lidí je možné podat žádost o registraci ESTA najednou. Existuje možnost využít tzv. “Group ESTA” pro skupinové žádosti. Tento proces zjednodušuje a zrychluje podání žádostí pro skupiny, jako jsou například rodiny, turistické či obchodní delegace.

Pro podání skupinové žádosti o ESTA je třeba mít k dispozici informace o každém jednotlivém členovi skupiny.

Je důležité si uvědomit, že každý jednotlivý člen skupiny musí splňovat podmínky pro vstup do USA a odpovědět na všechny otázky v registračním formuláři ESTA. Proto je nutné pečlivě ověřit všechny informace uvedené v žádosti pro každého člena skupiny a odpovědět na otázky pravdivě a pečlivě.

Pokud se rozhodnete podat žádost o ESTA pro celou skupinu lidí najednou, ujistěte se, že máte všechny potřebné informace k dispozici, a postupujte podle instrukcí na webových stránkách oficiálního programu ESTA.

Pár tipů k žádosti ESTA

 • Při vyplňování registrace se snažte uvést co nejvíce údajů. Pokud některou informaci nemáte a není to povinná položka, tak uveďte UNKNOWN.
 • V části “Údaje o žadateli
  • Národní identifikační číslo – zde vypiště rodné číslo bez lomítka
  • Osobní identifikační číslo – tento údaj nevyplňujte
  • Název zaměstnavatele vypište toto:
   • pracující uvedou název zaměstnavatele
   • OSVČ – self-employed
   • důchodci – retired person
   • děti – child
   • žáci/studenti – student
   • u jiných skupin uveďte vystíhující výraz.
 • V části “Údaje o cestě
  • Informace o kontaktním bodu v USA – V případě, že máte v USA známé, kamarády, rodinu apod., tak zde uveďte jejich kontakt. Pokud nikoho takového nemáte, tak vespište UNKNOWN a nuly do telefonního čísla.
  • Adresa pobytu v USA – zde uveďte adresu prvního ubytování, např. adresu hotelu apod.
  • Nouzové kontaktní údaje v USA a mimo USA – tento údaj slouží pro případy (nouze, ohrožení atd.), kdy by bylo potřeba kontaktovat někoho z rodiny či přátel. Určitě vyplňte!

Malé shrnutí, jak správně vyplnit registraci ESTA pro cestu do USA?

1. Otevřete oficiální stránku

Oficiální stránka pro podání žádosti o ESTA je https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. Ujistěte se, že jste na této stránce, a ne na žádné jiné, neboť existují podvodné stránky.

2. Vyplňte osobní údaje

Na začátku formuláře budete požádáni o osobní údaje, jako je vaše jméno, adresa a informace o cestovním dokladu. Je důležité, aby byly všechny tyto údaje správně a přesně vyplněny.

3. Uveďte účel cesty a informace o pracovním místě

Další krok je uvést účel vaší cesty a informace o vašem pracovním místě. Pokud cestujete jako turista, uveďte účel jako „turistika“.

4. Vyplňte informace o předchozích cestách do USA

Pokud jste již dříve cestovali do USA, uveďte informace o předchozích cestách. Zahrňte informace o vašem pobytu, včetně data a místa pobytu.

5. Odpovězte na otázky týkající se vaší minulosti

Na další stránce budete požádáni o odpovědi na otázky týkající se vaší minulosti, jako například o předchozích trestních činech nebo zdravotním stavu. Odpovídejte upřímně a přesně, vězte, že nesprávné odpovědi mohou mít závažné důsledky.

6. Zkontrolujte a potvrďte údaje

Po vyplnění všech informací vám bude zobrazen shrnutí vaší žádosti. Pečlivě zkontrolujte všechny údaje a ujistěte se, že jsou správně vyplněny. Pokud je třeba, můžete údaje opravit.

7. Zaplaťte poplatek

Po ověření údajů budete vyzváni k zaplacení poplatku. Poplatek je 21 dolarů a lze ho zaplatit online debetní/kreditní kartou.

8. Vyčkejte na schválení

Po zaplacení poplatku budete vyzváni k potvrzení vaší žádosti. Po potvrzení budete muset vyčkat na schválení. Většinou to trvá pouhých několik minut, ale v některých případech může schválení trvat až 72 hodin.

9. Vytiskněte potvrzení

Pokud je vaše žádost schválena, vytiskněte si potvrzení o ESTA. Toto potvrzení je důležité mít s sebou při cestě do USA, protože může být požadováno na letišti.

Vyplnění elektronické registrace ESTA je relativně snadné, pokud budete postupovat podle těchto kroků a budete mít všechny potřebné informace k dispozici. Pamatujte si, že podání falešných informací může mít závažné důsledky a může vést k odmítnutí vstupu do USA. Proto odpovídejte upřímně a pečlivě si ověřujte všechny údaje, než potvrdíte svou žádost o ESTA.MiamiDalší článkyNew YorkLos Angeles

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa