ESTA do USA – jak jednoduše vyplnit

Víza do USA nepotřebujete, pokud cestujete do USA jako turisté na cestu kratší 90 dnů a vlastníte biometrický pas. V případě, že jsou splněny tyto dvě podmínky, tak vám stačí pouze elektronická registrace ESTA, kterou si můžete vyplnit na internetu.

Česká republika je zahrnuta do do režimu Visa Waiver Program, což znamená, že občané už nemusí na cesty do USA žádat o vízum.

Formulář ESTA do USA – základní informace o povolení

  • formulář ESTA si vyřiďte nejméně tři dny před cestou do USA. Doporučuje se ale o povolení zažádat alespoň měsíc před vycestováním, tak abyste měli v případě zamítnutí žádosti dost času kontaktovat ambasádu USA v Praze a projít standardní procedurou udělování víz. Elektronická žádost by měla být vyplněna co nejdříve, jakmile budete znát vaše cestovní plány.
  • povolení ESTA je platné dva roky nebo po dobu platnosti vašeho pasu, pokud ten má platnost kratší než dva roky. Povolení není nadále platné, změníte-li jméno nebo občanství či pokud se změní Vaše odpověď na některou z „ano“ nebo „ne“ otázek v žádosti.
  • schválení či zamítnutí žádosti se vám ukáže na obrazovce obratem nejpozději však do 72 hodin
Warning

JEŠTĚ NEŽ ZAČNEME VYPLŇOVAT FORMULÁŘ

Vyplnění formuláře je jednoduché, takže se ničeho nebojte. Zabere to pár minut a je to zdarma (ke dni uveřejnění tohoto článku).

Při vyplňování formuláře ESTA dbejte pravidla – mluvte pravdu, pravdu a nic víc než pravdu. Lhaní do dotazníků či jiných úředních listin je v USA považováno za trestný čin a může se vám to hrubě vymstít.

PŘIPRAVTE SI K RUCE

Abyste vyplnili žádost ESTA bez zbytečného zdržování, tak si k ruce připravte následující:

  • Biometrický pas.
  • Platební kartu, se kterou provede úhradu poplatku 14 dolarů. Pozor, platební karta musí mít povolené platby na internetu.
  • Číslo letu.
  • Adresu ubytování.
  • Jména obou rodičů osoby, která o povolení ESTA žádá.
  • Údaje o vašem posledním zamestnání, pokud je tato informace k dispozici.

Pokud ještě nemáte biometrický pas, tak si nejdříve zažádejte na příslušném pasovém oddělení o vystavení biometrického pasu. Stejně tak i při samotné cestě bez víz se občané České republiky MUSÍ prokázat biometrickým pasem.

ESTA do USA vyplňujte bez čárek a háčků

Jelikož anglická abeceda neobsahuje české znaky (á, é, í, ř, š atd.), tak estu vyplňujte kompletně bez čárek a háčků. Jako vzor vám může posloužit i strojově čitelná část pasu, která se nachází na spodním kraji pasu mezi závorkami << >>

Jaká je cena za ESTA do USA?

Cena za vyřízení povolení ESTA je 14 dolarů a platíte při odeslání žádosti. Nezapomeňte tedy mít po ruce platební kartu a ujistěte se, že máte povoleny platby přes internet.






Další články



Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button