CESTOVÁNÍ PO USA KARAVANEM – OBYTNÝM VOZEM

Autor článku: Tomáš Man

Tento způsob cestování po USA je velmi oblíbený, ovšem má své klady i zápory. V následujícím článku bych se s Vámi chtěl podělit o moje zkušenosti s obytnými vozy neboli RV.

Jak cestovat karavanem po USA
Jak cestovat karavanem po USA

Firem nabízejících půjčení RV je mnoho. Základní parametr, na který je třeba brát zřetel, je pojištění. Já si vybral firmu
https://www.campertravelusa.com/ , která je asi největší. Pojištění by se mělo vztahovat na všechny možné události, ale i výše spoluúčasti by byla pro nás likvidační, tak jsme radši byli velmi opatrní. Cena pronájmu je velice proměnlivá. Platí ale, že čím dřív si RV rezervujete, tím levnější. Ceny v sezóně jsou i dvakrát větší než mimo sezónu. Dám příklad: 5 měsíců před cestou stojí karavan na den pro 7 osob 179 USD, 3 měsíce před cestou už to je 230 USD. (Mimo sezónu to může být kolem 100 USD).

Když znáte přesný termín a počet osob, můžete si RV rezervovat. Společnost uvádí, že 1 nebo 2 změny jsou zdarma (teď přesně nevím), ale když si po měsíci chcete například pronájem zkrátit o 2 noci, tak cena není „cena v rezervaci – 2 dny“, jak by si člověk myslel, ale rezervaci zruší a vypočítají podle nových cen o měsíc později. (náš případ: chtěli jsme o 2 noci méně – cena o 100 USD více). Takže rezervaci zadávejte, až si budete úplně jistí.

Cestování karavanem po USA
Cestování karavanem po USA

Po rezervaci RV je třeba zarezervovat všechny kempy. Zdá se to jako nemožnej úkol, protože člověk neví, jak jaká cesta nebo prohlídka zabere času, ale když si s tím dá člověk práci, tak se to dá naplánovat. Kempy v národních parcích bývají v sezóně dost plné, a to i 3 měsíce před termínem. Problém je třeba s Yosemitským kempem, kde byly všechny tři kempy plné, a tak jsme zvolili asi 20 mil vzdálený (kde jsme nakonec stejně nespali kvůli požáru). Kempy v národních parcích jsou krásné a každý je úplně jiný. Platí se kolem 20-40 USD za kempovací místo (u nás RV se sedmi lidmi), takže je to opravdu levné. Kempovací místa si předem vyberete, takže se nemůže stát, že přijedete a bude tam plno. Každé místo má gril a lavičku se stolem. A pokud není extrémní hrozba požáru, můžete grilovat, což je velmi příjemné, než se pařit v kuchyňce v RV. Rezervovat můžete zde
https://www.campertravelusa.com/.

Vyzvednutí RV probíhá tak, jako ostatně všechno v USA. Člověk zjistí, co ještě všechno v ceně není a nebo co potřebuje přikoupit, jako vybavení do kuchyně apod. V ceně za pronájem nejsou lůžkoviny a vybavení kuchyně. Lůžkoviny byly drahé, tak jsme to vyřešili prvním Walmartem a každý si koupil svoje i s polštářem, který na konci vyhodil. Vybavení kuchyně jsme si od nich vzali. Na konci se RV předává s prázdnými nádržemi na černou a šedivou vodu a plnou nádrží na čistou vodu a plnou propanbutanovou bombou (tu jsme si od nich taky zaplatili).

Vyzvednutí RV probíhá tak, jako ostatně všechno v USA. Člověk zjistí, co ještě všechno v ceně není a nebo co potřebuje přikoupit, jako vybavení do kuchyně apod. V ceně za pronájem nejsou lůžkoviny a vybavení kuchyně. Lůžkoviny byly drahé, tak jsme to vyřešili prvním Walmartem a každý si koupil svoje i s polštářem, který na konci vyhodil. Vybavení kuchyně jsme si od nich vzali. Na konci se RV předává s prázdnými nádržemi na černou a šedivou vodu a plnou nádrží na čistou vodu a plnou propanbutanovou bombou (tu jsme si od nich taky zaplatili).

Karavanem po USA
Karavanem po USA

Samotná jízda v karavanu není náročná. Řídí se to velmi pohodlně. Na řízení potřebujete mezinárodní řidičák, ale všichni raději viděli ten náš českej (s policií zkušenosti nemáme). Občas je v pouštích silný nárazový vítr, který je s RV velmi nepříjemný. Spotřeba je jiná, než na jakou jsme zvyklí, ale po rozpočítání mezi lidi se to dá přežít. S parkováním jsme nikde neměli problém. Měl jsem obavy s doplňováním a vyprazdňováním vod, ale nakonec to byl menší problém, než jsem si myslel. Na benzínkách za to chtěli kolem 20 USD, což jako nouze šlo.

Překvapilo mě, jak nádrže vydrželi málo. V sedmi lidech se velmi šetrně vysprchovalo a umylo po dvou jídlech, voda byla prázdná a všechny nádrže plné. Všechny kempy ale měly Dump station (stanice na vyprazdňování a doplnění vody) zdarma, a tak se to stalo naší každodenní činností, někdy i víckrát. Každe kempovací místo má ještě specifikaci: non/elektric nebo eletric nebo full hook up. Až na místě jsme zjistili, jaká je výhoda mít eletric nebo full hook up. Cenově se tyto místa až tolik neliší, ale komfort je nesrovnatelný.

RV disponuje generátorem elektřiny, který jsme museli nechat běžet pokaždé, když jsme se vraceli do vozu, nebo když se vařilo a někdy i za jízdy. Nejenom že v kempech jsou hodiny, kdy můžou generátory běžet, ale jak jsme později zjistili, je zde i velký příplatek za hodiny provozu generátoru. Takže jeli to možné, rezervujte elektrické místa. Full hook up mají většinou septik a někdy i kabelovou televizi. V soukromých kempech jsou většinou eletrická a full hook up místa a bezdrátový internet zdarma. Prádelny jsou většinou ve všech soukromých kempech, ale i ve městech.

Na závěr přidávám náš rozpočet na rok 2014:

Částka celkem v CZK (7 osob)

za 1 osobu / CZK

Karavan / RV

103049

14721

Letenky / Flight tickets

100490

20098

ESTA víza / Visa

1435

287

Las Vegas kemp / Camp

1265

180

Air BnB NY

10762

1793

Auto LA / Car

2994

427

Socha Svobody / Statue of liberty

2269

378

Národní Kempy / National parks

3275

467

Lake Powel loď

11522

1646

Ghost Town Kemp / Camp

811

115

Kemp LA / Camp

3247

463

Alcatraz

4220

602

Baseball

3626

453

Universal studio

21626

3618

Camp San Francisco

2928

418

Hotel NY

3786

757

Kempy Lake Powel

4501

643

Čtyřkolky Bryce Canyon

5921

845

Metro NY

3215

643

Empire State Building

3012

602

Agency Annual Pass

1667

238

Hotel LA

4554

650

Benzín + jiné drobné platby

36744

5249

Hotel NY

3786

757

V případě zájmu mohu zaslat zájemci detailní harmonogram cesty za poplatek 500 Kč. Je v tom víc než 14 dní práce a plánování. Plán cesty 28 dní:

NY-LA-SF-Yosemite, Zion, Bryce, Arches, Mesa Verde, Monument Valey, Antelope canyon, Powel Lake, Grand Canyon, Las Vegas, Calico ghost town, Los angeles- universal studios.

V plánu jsou adresy a názvy kempů, časový harmonogram dne s poznámkami, jak se to dá stihnout. V případě zájmu pište na

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa