Stát Florida

Slunečný stát

Florida je jedním z nejlidnatějších států USA. Do Unie byla přijata v roce 1845 jako 27. stát v pořadí. Florida se nachází v jihovýchodním cípu Spojených států a jejími sousedy jsou Georgia a Alabama. Hlavním městem Floridy je dvousettisícové město Tallahassee.

Florida byla historicky pod nadvládou několika evropských koloniálních mocností od Španělska, přes Francii až k Velké Británii. Součástí USA se stala v roce 1819, kdy toto teritorium přepustilo Spojeným státům Španělsko. Oficiálním státem USA se pak Florida stala v roce 1845. V době americké občanské války se Florida přidala k dalším jižanským státům na stranu Konfederace, aby se po skončení války vrátila do Unie.

Florida je z větší části tvořena poloostrovem vybíhajícím do vod Atlantického oceánu; její severozápadní část se pak nazývá Panhandle a nachází se zde hlavní město státu Tallahassee.

Blízkost moře určuje i počasí na Floridě – v severní části poloostrova panuje vlhké subtropické podnebí, zatímco v jižní čisté tropické. Florida je nejteplejším státem USA – léta jsou tu horká a vlhká a teploty stoupají výrazně nad 30 stupňů Celsia; vlhkost, která je vyšší zejména na jihu Floridy teplotu ještě výrazně umocňuje. Zimy bývají velmi mírné, zejména na jihu státu. V létě a při začátku podzimu jsou velmi časté letní bouřky, které občas přerůstají až v hurikány.

Velmi významným je pro hospodářství Floridy cestovní ruch; tento krásný stát navštíví každoročně na 60 milionu turistů. Dalším významným sektorem ekonomiky státu je zemědělství, zejména produkce citrusů.

Hlavním městem Floridy je Tallahassee, ale největším městem je Jacksonville, jež je následováno Miami a Tampou. Největší aglomerací je však jednoznačně Miami, které i s okolními municipalitami představuje oblast s více než 5 miliony obyvateli.

Hlavní město – Tallahassee

Hlavním městem Floridy je Tallahassee, zhruba stodevadesátitisícové město ležící v severozápadní části státu. Tallahassee se stalo hlavním městem Floridy v roce 1824 a dnes se jedná o studentské město; sídlo zde mají dvě velké univerzity – Florida State a Florida A&M.

Tallahassee leží v severozápadní části státu Floridy v oblasti zvané Panhandle několik desítek kilometrů od pobřeží Mexického zálivu. Panuje zde vlhké subtropické podnebí s dlouhými a horkými léty a krátkými mírnými zimami. Teploty jsou zde v létě vyšší než v jižní části státu a výjimkami nejsou nejvyšší denní teploty překračující 35 stupňů Celsia. Naopak zimy jsou tu trochu chladnější oproti jihu Floridy a v extrémech klesají pod nulu. Velkou výjimkou není ani sníh; v historii Tallahassee zažilo několik sněhových bouří.

Město má výrazně studentský charakter, neboť obě velké univerzity navštěvuje dohromady zhruba 60 tisíc studentů. Univerzity mají “na svědomí” i jednu z největších atrakcí Tallahassee, kterou je univerzitní fotbal, jenž je v tomto městě velmi oblíbený a hlavní zábavou místních obyvatel.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa