Maryland

Maryland

Stát Maryland se stal oficiálním státem USA v roce 1788 jako sedmý v pořadí. Nachází se v severovýchodní části Spojených států při pobřeží Atlantického oceánu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy – na severu s Pensylvánií, na východě se státem Delaware, a na západě s Virginií a Západní Virginií. Hlavním městem státu Maryland je čtyřicetitisícové město Annapolis.

Evropští kolonizátoři začali objevovat území dnešního Marylandu v průběhu 16. století. V roce 1632 zde oficiálně vznikla britská kolonie Maryland a brzy se stala jednou z mála převážně katolických regionů mezi britskými koloniemi v Americe. V rámci boje o nezávislost se následně Maryland stal jednou ze zakládajících kolonií nově vzniklých Spojených států a v roce 1788 po ratifikaci ústavy byl přijat jako sedmý v pořadí za oficiální stát USA.

Maryland je rozlohou jedním z nejmenších amerických států, ale zároveň má jednu z nejvyšších hustot osídlení. I přes relativně malou velikost je Maryland po geografické stránce velmi zajímavý – od přímořských písečných dun na východě, přes bažinatá území až po zvlněnou vrchovinu dále na západ až k téměř horskému prostředí. Nejvyšším bodem státu je Hoye-Crest s nadmořskou výškou 1024 metrů.

Podobně různorodé je i podnebí Marylandu, jež je ovlivněnou jak nadmořskou výškou, tak i vzdáleností od oceánu. Ve východní části blíže oceánu panuje vlhké subtropické podnebí s horkými a vlhkými léty a krátkými, mírnými zimami. Průměrné nejvyšší letní teploty zde stoupají nad 30 stupňů Celsia, v zimě pak nejvyšší denní teploty dosahují zhruba pěti stupňů; v noci pak klesají pod nulu. Na západě státu se klima mění na vlhké kontinentální, což s sebou nese poměrně výrazně nižší zimní teploty.

Průmysl je hlavním ekonomickým tahounem ekonomiky Marylandu; stále významné je i rybářství, jakkoli je již delší dobu na ústupu. Řada obyvatel Marylandu dojíždí do nedalekého Washingtonu, kde sídlí řada federálních úřadů.

Hlavní městem Marylandu je čtyřicetitisícové město Annapolis, jež se nachází při pobřeží v zálivu Chesapeake; hlavním ekonomickým centrem státu je však město Baltimore.

Hlavní město Marylandu – Annapolis

Hlavním městem státu Maryland je město Annapolis ležící v zátoce Chesapeake Bay. Město bylo založeno již v roce 1649 a je tak jedním z nejstarších osídlení Spojených států. Za oficiální město bylo prohlášeno v roce 1708 a dnes má necelých čtyřicet tisíc obyvatel.

Osada založená v roce 1649 měla postupně několik jmen, až v roce 1694 byla přejmenována na Annapolis podle dánské a švédské princezny Anny. V roce 1783 se město Annapolis stalo na rok dokonce dočasným hlavním městem celých Spojených států a po oficiálním přijetí státu Maryland do Unie též hlavním městem tohoto státu.

Annapolis se nachází na pobřeží zátoky Chesapeake Bay a panuje zde vlhké subtropické podnebí, což s sebou přináší velmi horká a vlhká léta s nejvyššími průměrnými teplotami dosahujícími 30 stupňů Celsia a relativně mírné zimy, kdy noční teploty klesají v průměru pouze několik desetin stupňů pod bod mrazu.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa