Maryland

Maryland

Stát Maryland se stal oficiálním státem USA v roce 1788 jako sedmý v pořadí. Nachází se v severovýchodní části Spojených států při pobřeží Atlantického oceánu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy – na severu s Pensylvánií, na východě se státem Delaware, a na západě s Virginií a Západní Virginií. Hlavním městem státu Maryland je čtyřicetitisícové město Annapolis.

Evropští kolonizátoři začali objevovat území dnešního Marylandu v průběhu 16. století. V roce 1632 zde oficiálně vznikla britská kolonie Maryland a brzy se stala jednou z mála převážně katolických regionů mezi britskými koloniemi v Americe. V rámci boje o nezávislost se následně Maryland stal jednou ze zakládajících kolonií nově vzniklých Spojených států a v roce 1788 po ratifikaci ústavy byl přijat jako sedmý v pořadí za oficiální stát USA.

Maryland je rozlohou jedním z nejmenších amerických států, ale zároveň má jednu z nejvyšších hustot osídlení. I přes relativně malou velikost je Maryland po geografické stránce velmi zajímavý – od přímořských písečných dun na východě, přes bažinatá území až po zvlněnou vrchovinu dále na západ až k téměř horskému prostředí. Nejvyšším bodem státu je Hoye-Crest s nadmořskou výškou 1024 metrů.

Podobně různorodé je i podnebí Marylandu, jež je ovlivněnou jak nadmořskou výškou, tak i vzdáleností od oceánu. Ve východní části blíže oceánu panuje vlhké subtropické podnebí s horkými a vlhkými léty a krátkými, mírnými zimami. Průměrné nejvyšší letní teploty zde stoupají nad 30 stupňů Celsia, v zimě pak nejvyšší denní teploty dosahují zhruba pěti stupňů; v noci pak klesají pod nulu. Na západě státu se klima mění na vlhké kontinentální, což s sebou nese poměrně výrazně nižší zimní teploty.

Průmysl je hlavním ekonomickým tahounem ekonomiky Marylandu; stále významné je i rybářství, jakkoli je již delší dobu na ústupu. Řada obyvatel Marylandu dojíždí do nedalekého Washingtonu, kde sídlí řada federálních úřadů.Hlavní městem Marylandu je čtyřicetitisícové město Annapolis, jež se nachází při pobřeží v zálivu Chesapeake; hlavním ekonomickým centrem státu je však město Baltimore.

Hlavní město Marylandu – Annapolis

Hlavním městem státu Maryland je město Annapolis ležící v zátoce Chesapeake Bay. Město bylo založeno již v roce 1649 a je tak jedním z nejstarších osídlení Spojených států. Za oficiální město bylo prohlášeno v roce 1708 a dnes má necelých čtyřicet tisíc obyvatel.

Osada založená v roce 1649 měla postupně několik jmen, až v roce 1694 byla přejmenována na Annapolis podle dánské a švédské princezny Anny. V roce 1783 se město Annapolis stalo na rok dokonce dočasným hlavním městem celých Spojených států a po oficiálním přijetí státu Maryland do Unie též hlavním městem tohoto státu.

Annapolis se nachází na pobřeží zátoky Chesapeake Bay a panuje zde vlhké subtropické podnebí, což s sebou přináší velmi horká a vlhká léta s nejvyššími průměrnými teplotami dosahujícími 30 stupňů Celsia a relativně mírné zimy, kdy noční teploty klesají v průměru pouze několik desetin stupňů pod bod mrazu.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků. Více o jeho příběhu a týmu .
Back to top button