Indiana

Indiana

Indiana se stala státem USA v roce 1816 jako 19. stát v pořadí. Nachází se na severu USA v jejich centrální části v oblasti velkých jezer. Sousedí se čtyřmi dalšími státy – Illinois, Kentucky, Michiganem a Ohio. Hlavním a největším městem státu Indiana je Indianapolis.

Oblast dnešní Indiany byla kromě domorodých obyvatel jako první osídlena Francouzi; velmi brzy však o toto území začali francouzští osadníci svádět boje s Brity a po sedmileté válce připadlo v roce 1763 území Velké Británii. Po vzniku Spojených států byla dnešní Indiana součástí tzv. Severozápadního teritoria, ze kterého bylo v roce 1800 po vyčlenění Ohia vytvořeno Teritorium Indiana (Indiana Territory). Z něj byl posléze vyňat Michigan a Illinois, čímž vznikly hranice dnešního státu Indiana. V prosinci roku 1816 se pak Indiana stala oficiálním státem USA.

Indiana se nachází v centrální části Spojených států v oblasti velkých jezer. Není vertikální členitá, nejvyšší bod státu má nadmořskou výšku 383 metrů. Panuje zde vlhké kontinentální podnebí s teplými léty a chladnými zimami se značnými sněhovými srážkami. Nejvyšší průměrné letní teploty sahají ke 30 stupňům Celsia, zatímco v zimě nejnižší průměrné teploty klesají na severu státu k -10 stupňům.

Indiana je průmyslovým státem a vyniká zejména v produkci oceli, v které je jedním z největších producentů mezi americkými státy.

Indianapolis je hlavním městem Indiany a s více než 800 tisíci obyvateli zároveň městem největším. K dalším větším městům státu Indiana patří Fort Wayne s 250 tisíci a Evansville se 120 tisíci rezidenty.

Hlavní město Indiany – Indianapolis

Hlavním městem státu Indiana je Indianapolis – město s více než 800 tisíci obyvateli. Jedná se o největší město státu Indiana a celá metropolitní oblast okolo města Indianapolis zahrnuje zhruba 1,7 milionů rezidentů. Indianapolis se nachází v samém středu státu Indiany a je hlavním obchodním centrem státu.

Prvním hlavním městem státu Indiana byl Corydon, ale místo dnešního Indianapolis bylo vybráno jako budoucí hlavní město z důvodu jeho centrální polohy a napojení na říční soustavu. Město tak bylo založeno v roce 1821 a o čtyři roky později se z něj formálně stalo hlavní město Indiany.

Podnebí v Indianapolisu je vlhké kontientnální a je charakteristcké teplými a vlhkými léty a studenými zimami s častými sněhovými srážkami. Průměrné nejvyšší denní teploty dosahují v létě téměř 30 stupňů Celsia, zatímco průměrné nejnižší klesají v lednu 6 stupňů pod bod mrazu.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button