Indiana

Indiana

Indiana se stala státem USA v roce 1816 jako 19. stát v pořadí. Nachází se na severu USA v jejich centrální části v oblasti velkých jezer. Sousedí se čtyřmi dalšími státy – Illinois, Kentucky, Michiganem a Ohio. Hlavním a největším městem státu Indiana je Indianapolis.

Oblast dnešní Indiany byla kromě domorodých obyvatel jako první osídlena Francouzi; velmi brzy však o toto území začali francouzští osadníci svádět boje s Brity a po sedmileté válce připadlo v roce 1763 území Velké Británii. Po vzniku Spojených států byla dnešní Indiana součástí tzv. Severozápadního teritoria, ze kterého bylo v roce 1800 po vyčlenění Ohia vytvořeno Teritorium Indiana (Indiana Territory). Z něj byl posléze vyňat Michigan a Illinois, čímž vznikly hranice dnešního státu Indiana. V prosinci roku 1816 se pak Indiana stala oficiálním státem USA.

Indiana se nachází v centrální části Spojených států v oblasti velkých jezer. Není vertikální členitá, nejvyšší bod státu má nadmořskou výšku 383 metrů. Panuje zde vlhké kontinentální podnebí s teplými léty a chladnými zimami se značnými sněhovými srážkami. Nejvyšší průměrné letní teploty sahají ke 30 stupňům Celsia, zatímco v zimě nejnižší průměrné teploty klesají na severu státu k -10 stupňům.

Indiana je průmyslovým státem a vyniká zejména v produkci oceli, v které je jedním z největších producentů mezi americkými státy.

Indianapolis je hlavním městem Indiany a s více než 800 tisíci obyvateli zároveň městem největším. K dalším větším městům státu Indiana patří Fort Wayne s 250 tisíci a Evansville se 120 tisíci rezidenty.

Hlavní město Indiany – Indianapolis

Hlavním městem státu Indiana je Indianapolis – město s více než 800 tisíci obyvateli. Jedná se o největší město státu Indiana a celá metropolitní oblast okolo města Indianapolis zahrnuje zhruba 1,7 milionů rezidentů. Indianapolis se nachází v samém středu státu Indiany a je hlavním obchodním centrem státu.

Prvním hlavním městem státu Indiana byl Corydon, ale místo dnešního Indianapolis bylo vybráno jako budoucí hlavní město z důvodu jeho centrální polohy a napojení na říční soustavu. Město tak bylo založeno v roce 1821 a o čtyři roky později se z něj formálně stalo hlavní město Indiany.

Podnebí v Indianapolisu je vlhké kontientnální a je charakteristcké teplými a vlhkými léty a studenými zimami s častými sněhovými srážkami. Průměrné nejvyšší denní teploty dosahují v létě téměř 30 stupňů Celsia, zatímco průměrné nejnižší klesají v lednu 6 stupňů pod bod mrazu.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Get our best healthy recipes and nutrition tips straight to your inbox!
Get Healthy Now! Extra Health Updates
Sign Up
Your privacy is important to us
Get 85% OFF on all our selected products
Od 12. května 2023 nepotřebujete pro vstup do USA očkování na Covid.
Více zde
Get a Shocking Discount!
Get 85% OFF on all our selected products
Check it out