PLATEBNÍ KARTY V USA

Při cestování po USA asi nejvíce užijete platební kartu. Na cesty ale mějte i nějakou hotovost, protože ne vždy jde platební kartou v USA platit.

Platební karta v USA
 • Do USA si vezměte embosovanou platební kartu(s vytlačenými údaji), která má širší možnosti plateb. Elektronickou kartou je placení někde omezené.
 • I když normálně kreditní kartu nepoužíváte, vezměte si jí s sebou. Kreditní karta je v případě problému v USA nejjednodušší půjčení peněz.
 • Za platby u obchodníků neplatíte žádný poplatek (ověřte si tuto informaci u své banky), naopak výběry z bankomatů jsou v USA zpoplatňovány. Výši poplatků vám opět sdělí vaše banka.
 • Při cestách po USA mějte u sebe číslo zákaznického servisu, kam zavoláte v případě ztráty či krádeže karty. Číslo si uložte do vašeho mobilu. Telefonní linky bank fungují nonstop.

PROČ MÁM MÍT DO USA PLATEBNÍ KARTU?

Platební karta je při cestě do USA tak trochu nutností, a to zejména ve dvou níže uvedených bodech. V mnoha dalších případech vám karta přinese výhody ve formě slev a mnohdy i slev významných.

 • ESTA – Před odjezdem do USA budete provádět internetovou registraci ESTA, kde je poplatek 14 dolarů a ten lze uhradit pouze platební kartou.
 • Pronájem auta – autopůjčovny vyžadují platbu kartou a při objednání přes internet sleva až 10%.
 • Ubytování – při registraci přes internet dostanete slevu 10 – 20%, při akcích až 50%.
 • Cestovní pojištění – při zřízení cestovního pojištění přes internet dostáváte automaticky slevu 10%.
 • Nákup letenky – v klidu si doma vyberete let, který vám vyhovuje a během chvilky máte letenky koupené…jak to funguje?

Platby provedené platební kartou jsou zdarma a při platbě je použit kurz devizy prodej, který je nižší než kurz valuty prodej (používá se ve směnárnách) a vy můžete opět ušetřit.

Jakou platební kartu do USA? VISA nebo MasterCard?

Do USA můžete vyrazit jak s platební kartou VISA, tak i MasterCard. Obě asociace mají v USA rovnoměrné zastoupení a neměli byste mít problém zaplatit. Jen pozor u pouze elektronických karet (nemají vystouplé písmo). Tyto karty nemusí být všude akceptované a může se vám stát, že vám kartu obchodník odmítne přijmout.

Na cestách po Americe budete mít větší úspěch s kartou embosovanou.

Embosovaná platební karta do USA

Embosovaná karta má reliéfně vytlačené údaje o jménu, datu platnosti karty a jejím čísle. Na některých místech nechtějí neembosované karty (jsou hladké, bez vytlačených údajů) akceptovat, a to zejména u cizinců.

DO USA KRETNÍ NEBO DEBETNÍ KARTU?

Amerika je zemí platebních karet a velmi oblíbené jsou zde karty kreditní (jsou vystavené k úvěrovému účtu). S tímto typem karty nebudete mít problém při placení v obchodech nebo na internetu. Kreditní karta je určena hlavně pro bezhotovostní platby, proto vám při výběru hotovosti z bankomatu banka napaří celkem vysoký poplatek. Dalším typem karty je karta debetní, kterou dostanete k vašemu běžnému účtu, a opět není v USA problém s použitím tohoto typu karty.

V jednoduchosti lze říct, že kreditní kartou čerpáte úvěr od banky, naopak debetní kartou čerpáte peníze, které máte našetřené na vašem běžném účtu.

POZOR! KREDITNÍ KARTU VYŽADUJE VĚTŠINA AUTOPŮJČOVEN!

Půjčovny aut budou po vás vyžadovat kreditní kartu, a to ve většině případů. Pokud kreditku mít nebudete, tak vám autopůjčovna odečte z účtu několik stovek dolarů jako zálohu, v horším případě vám odmítne auto půjčit. Toto je oficiální informace z podmínek většiny půjčoven aut.

Jen pro zajímavost…náš tým jednou omylem prováděl rezervaci auta na internetu debetní kartou a bez problému vše proběhlo.

PLATBY PŘES INTERNET NEJEN V USA

Ačkoli je provádění plateb na webu pro většinu Čechů spojeno s rizikem krádeže, tak při dodržení určitých bezpečnostních pravidel pro placení kartou přes internet se nemusíte internetových nákupů bát.

Pokud patříte mezi ty, kteří platební kartu běžně používáte, ale máte obavy, že při ztrátě karty umožníte někomu cizímu, aby si nakoupil na internetu na váš účet, tak si k účtu pořiďte kartu ještě jednu. Je možné, že za ni budete muset zaplatit (částky nebývají horentní), ale budete tak mít jistotu, že vám z účtu nikdo nevybere peníze.

 • Vaši původní kartu si zablokujte pro platby na internetu a používejte ji jen pro platby v kamenných obchodech.
 • Novou kartu odblokujte pro platby na internetu a používejte jí pouze na platby prostřednictvím webu.

Náš tým tento systém dvou karet několik let vesele využívá a nikdy jsme neměli s platbami na internetu žádný problém.

JAK BLOKOVAT/ODBLOKOVAT PLATEBNÍ KARTU?

V případě, že si pořizuje novou kartu pouze pro platby přes internet, tak vám ve vaší bance určitě poradí jaký typ je pro vás nejvýhodnější. Současně sdělte váš požadavek na odblokování karty pro internet.

Pokud již kartu máte, tak vám kartu opět odblokují ve vaší bance. Ti z vás, kteří využíváte internetové bankovnictví, si tak mohou blokovat/odblokovat platební kartu sami prostřednictvím této služby. Například Komerční banka nabízí tento úkon zdarma ve službě Mojebanka.

MÁTE PLATEBNÍ KARTU ODBLOKOVANOU, ALE PŘESTO NEJDE ZAPLATIT?

Přesvědčte se, zda máte na kartě nastavený dostatečný limit. Pokud máte na kartě povolený denní limit například 40 000 Kč a kupujete letenky za 42 000 Kč, tak tato transakce bude zamítnuta.

Některé banky nastavují na karty denní limit, některé limit týdenní. Pokud si nejste limity jistí, tak se zeptejte ve vaší bance, případně si je můžete zjistit ve vašem internetovém bankovnictví (pokud jej máte).

Ztráta nebo krádež platební karty

V případě, že se vám podaří kartu ztratit nebo se stanete obětí krádeže, tak ihned (jakmile tuto skutečnost zjistíte) volejte vaší banku na nonstop linku pro hlášení těchto případů, kde vaší platební kartu zablokují proti dalšímu zneužití. Mějte ve svém mobilním telefonu, případně ještě na jiném místě, uloženo toto telefonní číslo pro případ nouze.

Telefonní čísla pro blokaci karet


PROVĚŘENÉ INTERNETOVÉ SERVERY

Mezi prověřené internetové servery patří například booking.com, hotels.com, motel6.com, pelikan.cz, kasa.cz, eproton.cz a spousty dalších. Seznam prověřených serverů najdete na stránce rychlé linky.

Jak bezpečně platit prostřednictvím světové sítě najdete v článku Jak bezpečně platit na internetu. Na stránce Jak ušetřit v USA máme pro vás pár typů jak snížit vaše výdaje za cestování po Americe.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa