Missouri

Missouri

Stát Missouri se stal oficiálním státem USA v roce 1821 jako dvacátý čtvrtý v pořadí. Nachází se uprostřed Spojených států a sousedí s osmi dalšími americkými státy – na východě s Illinois, na severu s Iowou, na západě s NebraskouKansasem a Oklahomou, jižní hranici sdílí s Arkansasem a na jihozápadě pak s Tennessee a Kentucky. Hlavním městem státu Missouri je město Jefferson City.

Vedle původních domorodých obyvatel začali na konci 17. století do oblasti dnešního státu Missouri pronikat první evropští kolonisté. První stálá osídlení byla zakládána Francouzi, ale téměř celou druhou polovinu 18. století bylo území pod správou Španělska. Napoleon jej získal zpět pro Francii, ale krátce na to, v roce 1803, jej odkoupily Spojené státy v rámci tzv. Louisiana Purchase. V roce 1818 Missouri oficiálně požádalo o vstup do Unie jako oficiální stát a v roce 1821 se Missouri stalo 24. státem USA.

Missouri se nachází uprostřed Spojených států a stejně jako Tennessee sousedí s osmi dalšími státy (žádný jiný stát USA nesousedí s více než osmi státy). Státem protékají dvě velké řeky – Mississippi, která tvoří východní hranici státu a Missouri River, jež teče napříč státem a spojuje dvě největší centra – St. Louis a Kansas City. Missouri není nijak vertikálně členitý stát; sever nad řekou Missouri má kopcovitější charakter, zatímco jih je velmi plochý. Nejvyšším bodem je Taum Sauk Mountain s nadmořskou výškou 540 metrů.

Podnebí v Missouri je charakterizováno jako vlhké kontinentální s horkými a vlhkými léty a studenými zimami. Rozdíly v teplotách jsou ve srovnání s ostatními státy velmi značné – v létě se nejvyšší průměrné teploty šplhají až k 32 stupňům Celsia, aby v zimě sotva přelezly bod mrazu. Zároveň jsou zde časté bouře, které mají někdy až charakter tornáda.

Historicky spoléhal stát Missouri zejména na zemědělství a dodnes zde existuje na 100 tisíc farem; důležitými plodinami jsou sojové boby či kukuřice. Přesto je dnes Missouri hlavně průmyslovým státem, a to zejména na severu a v oblasti dvou velkých center – St. Louis a Kansas City, kde se daří výrobě pro letecký průmysl a dopravu, dále chemickému či kovodělnému průmyslu. Ze surovin se v Missouri těží olovo, uhlí či zinek.

Hlavním městem státu Missouri je Jefferson City, jež se nachází uprostřed státu. Největšími městy či aglomeracemi však jsou Kansas City na západě a St. Louis na východě státu.

Hlavní město Missouri – Jefferson City

Hlavním městem státu Missouri je město Jefferson City. Založeno bylo v roce 1821, kdy ho nově ustavený stát Missouri určil jako budoucí hlavní město. Dnes má Jefferson City zhruba 43 tisíc obyvatel a je patnáctým největším městem Missouri.

Po vzniku Missouri jako oficiálního státu USA v roce 1821 bylo dočasným hlavním městem Saint Charles, ale v roce 1826 se jím oficiálně stalo Jefferson City; důvodem byla, podobně jako u mnoha dalších amerických států, hlavně jeho poloha – město se nachází téměř uprostřed státu Missouri.

Stát je v Jefferson City hlavní zaměstnavatel díky faktu, že zde sídlí řada státních úřadů. Daří se zde ale i průmyslu či zemědělství.

Klima zde panuje vlhké kontinentální až subtropické – horká a vlhká léta s průměrnými teplotami okolo 31 stupňů a chladné zimy, kdy noční teploty klesají v průměru k -7 stupňům Celsia. Bouřky jsou zde poměrně běžné na jaře a v létě, v zimě jsou pak celkem běžné i sněhové srážky.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Plánujete cestu a chcete mít jistotu, že bude dokonalá? Navrhnu nebo zkontroluji váš itinerář a přidám tipy, které vám ušetří starosti.
Zbývají 3 termíny
Květnová sleva 1490 Kč (původně 1990 Kč)
Plánujete cestu a chcete mít jistotu, že bude dokonalá? Navrhnu nebo zkontroluji váš itinerář a přidám tipy, které vám ušetří starosti.
Zbývají 3 termíny
Květnová sleva 1490 Kč (původně 1990 Kč)
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa