MLŽNÁ STEZKA: VERNALSKÝ A NEVADSKÝ VODOPÁD

Proč se na Mlžnou stezku vydat? Jedná se o charakteristickou stezku Yosemitského národního parku. Zatímco mnoho zdejších stezek je populárních díky tomu, že na svém konci turistům nabídnou úžasnou podívanou, Mlžná stezka nabídne řadu úžasných výhledů po celé své délce – podívaná začíná vyhlídkou na mostu, pokračuje dvěma nezapomenutelnými vodopády, které společně mají přes 270 metrů a končí možná tím nejlepším vůbec – výhledem na Nevadský vodopád, Liberty Cap a zadní část Half Dome.

Vernalský vodopád v Yosemitech
Vernalský vodopád v Yosemitech

Jak je to daleko k Vernal vodopádu?

  • Vzdálenost k vodopádům: 4,8 km tam i zpět k Vernalskému vodopádu, 11 km tam i zpět k Nevadskému vodopádu. Pokud nepojedete k začátku stezky autobusem, ale půjdete pěšky, připočtěte ještě další 2,4 km.
  • Nadmořská výška na začátku stezky: 1200 metrů.
  • Převýšení: 300 metrů na vrcholek Vernalského vodopádu (Vernal Fall), 580 metrů na vrcholek Nevadského vodopádu (Nevada Fall).
  • Délka túry: 2-5 hodin, závisí na tom, jak daleko půjdete.
  • Nejvhodnější čas návštěvy: Na jaře, kdy jsou vodopády v nejlepší kondici.
Nevada vodopád v Yosemite
Nevadský vodopád

Scenérie: Jedním slovem úžasná. Dostanete se velice blízko ke dvěma slavným vodopádům a po prakticky celou dobu túry budete mít skvělý výhled na okolní krásy.

Množství návštěvníků: Vysoké až po samotný vrcholek Vernalského vodopádu, zejména tehdy, když je hodně vody. Pokud budete pokračovat na vrcholek Nevadského vodopádu, zjistíte, že množství turistů se výrazně snížilo, nicméně na vrcholku tohoto vodopádu se setkává několik stezek, takže o samotě zde nebudete.

Náročnost: Střední, ale pokud půjdete až na vrcholek Nevadského vodopádu, je túra namáhává. Konečné úseky jsou u obou vodopádů poměrně dost strmé – ve skutečnosti posledních několik set metrů nahoru směrem k Vernalskému vodopádu půjdete po schodech, které jsou vyřezané do útesu. Pokud si na takový fyzický výkon nevěříte, můžete túru ukončit na mostě, kde budete mít skvělý výhled na vodopád bez toho, abyste se fyzicky příliš vyčerpali.

Kde parkovat? Yosemitské údolí jen nejlepší

Parkování: Můžete parkovat kdekoliv ve východní části Yosemitského údolí a následně chytit bezplatný autobus, který Vás odveze až na začátek stezky blízko Happy Isles. Nejbližší parkování naleznete na parkovišti u začátku stezky – to se nachází východně od Curry Village. Pokud bude toto parkoviště plné, zkuste Curry Village, kde při troše snahy obvykle nějaké to místo najdete.

Vernalský vodopád v Yosemite národním parku
Stezka k Vernalskému vodopádu

Nejbližší toalety: Plánovači objektů v parku očividně měli obavu ohledně toho, jak se zachovají močové měchýře turistů po pohledu na vodopády, takže Mlžná stezka je Yosemitským “toaletním králem.” Kromě toalet v Curry Village si budete moci odskočit ještě u mostu, na vrcholku Vernalského vodopádu a také na vrcholku Nevadského vodopádu.

Nejbližší občerstvení: V Curry Village, která se nachází 2,4 km západně od začátku stezky naleznete restaurace a obchody s různým zbožím. Občerstvení je také na Happy Isles (stačí jen přejít most). Pitnou vodu dostanete na mostě u Vernalského vodopádu – zhruba 1,5 km podél stezky.

Vernal vodopád Yosemite
Vernalský vodopád
Vernal vodopád Yosemite
Pohled od Vernalského vodopádu do údolí
Vernal vodopád Yosemite
Nevada vodopád Yosemite
Nevadský vodopád

Jak se k vodopádům dostat?

V Yosemitském údolí následujte šipky vedoucí ke Curry Village. Poté se vydejte jihovýchodním směrem k Southside Drive a jděte tak dlouho, než dosáhnete začátku stezky (nebo jednoduše nastupte do jednoho z bezplatných autobusů, který vás tam doveze).

Alternativou je také parkování blízko začátku stezky, které je zhruba 800 metrů za Curry Village, takže k samotnému začátku stezky to už budete mít jen cca 800 metrů. Toto parkoviště se ale začne zaplňovat hned ráno turisty, kteří se chystají na túru k Half Dome. Až k začátku stezky bohužel autem jet nemůžete, jelikož osobní vozidla mají povolený vjezd maximálně na úroveň parkoviště.

  • Červená: cesta k Vernalskému vodopádu
  • Žlutá: cesta k Nevadskému vodopádu

Rizika: Je totiž absolutně nemožné vystoupat až na vrcholek Vernalského vodopádu bez toho, abyste si nebyli mokří. Hodně mokří. Této zkušenosti přizpůsobte své oblečení a vybavení.

Kamenné schody vyřezané do kaňonu vedle Vernalského vodopádu mohou být kluzké, takže se mějte na pozoru.

Zajímavý je také fakt, že na Mlžné stezce zemře více lidí než kdekoliv jinde v celém Yosemitském národním parku. Na vině nejsou vodopády nebo útesy – je to proud. Řeka očividně vypadá méně nebezpečně, než jaká ve skutečnosti je. Nejčastější nehodou je to, že turista spadne do vody a zjistí, že proud je až příliš silný. Takže v blízkosti řeky si dávejte pozor.

Zde si můžete stáhnout mapu autobusové dopravy po parku, která je zdarma.

Další informace o Yosemitském parku.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa