Socha Svobody New York: vstupné, mapa a informace

Socha Svobody a plavba lodí patří mezi turisty velmi veyhledávané. Plavba vám nabídne krásný pohled nejen na sochu samotnou, ale i na New York – Manhattan. Pokud se pro plavbu rozhodnete, tak doporučujeme zakoupit výlet lodí dříve na internetu nebo si pořídit jeden ze city passů, který již plavbu lodí obsahuje.

New York je známí tím, že plavby patří mezi TOP atrakce, proto zde narazíte na velmi dlouhé, mnohdy více než hodinové fronty. Zakoupením výletu lodí na internetu nebo použitím city passu získáváte VIP vstup, přeskočíte nekonečné fronty a ušetřite tak spoustu času a bolavé nohy.

Něco o historii Sochy svobody.

Kde je Socha Svobody

Socha Svobody se nachází na ostrůvku Liberty Island, který leží nedaleko jižního cípu Manhattenu. Nabízí jeden z nejúžasnějších pohledů na New York, proto si jej nenechte ujít. Její název v angličtině je Statue of Liberty.

Socha je blíže k New Jersey než New York a ve skutečnosti sídlí ve vodách New Jersey. Podle amerického geologického průzkumu však byla zřízena jako součást 8. okrsku v New Yorku.

Socha Svobody, leží na ostrově pár minut plavby od New York City – mapa

Socha Svobody – trochu historie

Socha svobody

Nápad na sochu poprvé navrhl francouzský historik Edouard de Laboulaye v roce 1865, a to jako symbol přátelství mezi Francií a USA. Vytvořením sochy pověřili sochaře Frédéric Auguste Bartholdi, který začal na projektu pracovat v roce 1875 a dokončil hlavu a rameno sochy nesoucí pochodeň, než získal finanční prostředky na zbytek sochy.

Sochu v roce 1885 dopravili z Francie do USA rozebranou. Zde ji smontovali na ostrově Liberty Island, kde sochu slavnostě odhalil Američanům 28. října 1886 prezident Grover Cleveland.

Původně byl ostrov známý jako Bedloe Island a v roce 1956 byl oficiálně přejmenován Liberty Island.

Před tím, než se na ostrov dostala lady Liberty, byl domovem Fort Wood. Pevnost byla postavena ve tvaru jedenáctibodové hvězdy, na které je nyní Sochy Svobody umístěna. Samotný ostrov má za sebou docela dlouhou historii:

 • v 18. století to byla karanténní stanice pro oběti neštovic,
 • letní sídlo hraběte z Cassils,
 • nájemní majetek,
 • místo pro konzervativní uprchlíky,
 • maják
 • a nakonec obranná pevnost .

Základní informace v bodech

 • Socha svobody je umístěná na Liberty Island v New York Harbor.
 • Navrhl ji francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a postavil slavný Gustave Eiffel, který je autorem známé Eiffelovi věže v Paříži.
 • Socha byla darem Francie lidu Spojených států a byla odhalena 28. října 1886.
 • Celková výška Sochy Svobody je 93 metrů – socha 46 metrů a podstavec 47 metrů. Od vchodu ke koruně vede 354 schodů. Koruna je nejvyšším místem Sochy Svobody přístupné turistům.
 • Socha představuje Libertas, římskou bohyni svobody, a vyjadřuje přátelství mezi oběma zeměmi.
 • Plášť sochy je složen ze 300 měděných odlitků, které jsou upevněny na ocelovou konstruci. Ta stojí na betonovém podstavci.
 • Koruna je nejvyšším místem přístupné turistům. Z koruny vybíhá 7 paprsků, které představjí 7 moří a 7 kontinentů.
 • Od roku 1984 je Socha Svobody na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Desítky let byla vystavena povětrnostím vlivům, a proto byla v roce 1986 vyčištěna a opět odhalena v celé své kráse. Rekonstrukce stála tehdy New York 100 miliónů dolarů. Její zkorodovanou pochodeň vyměnili a v současné době pokrývá plamen pochodně 24 karátové zlato. Originál pochodně najdete ve vstupní hale.

Mapa plavby trajektu ke stažení:

Symboly Sochy Svobody

Socha svobody je symbolem svobody a demokracie a její různé části mají různé významy a symboliku.

 • Koruna sochy, která má sedm paprsků, představuje sedm moří a sedm kontinentů, což symbolizuje univerzálnost poselství sochy o svobodě. Každý ze sedmi paprsků na koruně je symbolem osvícení.
 • Pochodeň, kterou socha drží nad hlavou, symbolizuje svobodu a osvícení. Plamen pochodně je symbolem vedení, které svoboda poskytuje všem lidem.
 • Deska v levé ruce sochy – zde je napsáno datum „4. července 1776“, což je datum americké deklarace nezávislosti. To symbolizuje sochu jako symbol svobody pro Spojené státy.
 • Zlomené řetězy a okovy u nohou sochy představují přetržení řetězů útlaku a otroctví a roli sochy jako symbolu svobody a demokracie.
 • Koruna a pochodeň jsou také přístupné veřejnosti a poskytují úžasný výhled na newyorský přístav a město.
 • Významný je také měděný povrch sochy, který symbolizuje přírodní stav mědi, která je tvárná a pružná. Toto je reprezentace schopnosti národa a jeho lidí přizpůsobit se a vytrvat.

Socha svobody má mnoho symbolů, které představují svobodu, demokracii a ducha Spojených států. Koruna, pochodeň, deska, zlomené řetězy a měděný povrch jsou symboly, které představují sochu jako symbol svobody a demokracie pro Spojené státy a její schopnost přizpůsobit se a vytrvat.

Jak se dostat na Sochu Svobody?

Na ostrov Liberty Island, na kterém stojí socha, se dostanete trajektem, který v pravidelných intervalech odplouvá z jižního cípu Manhattanu. Mapa – lodě na Sochu Svobody

Battery Park: V této části města je málo parkovacích míst, takže se obecně doporučuje spíše hromadná doprava. 
Metro: Poblíž Battery Parku se nachází několik zastávek.

Jděte směrem na západ a následujte značky lodí směřujících na Liberty Island.

Liberty State Park: Dobrá volba v případě, že máte auto – najdete zde mnoho parkovacích míst. Jeďte po New Jersey Turnpike až na výjezd 14-B a sledujte značky vedoucí k Liberty State Parku. Nebo si můžete vzít vodní taxi z New Yorku (plavba trvá 10 minut).

Plavba trajektem na Sochu Svobody
Plavba trajektem na Sochu Svobody

Kdy je Socha Svobody otevřená?

Socha Svobody je pro turisty otevřená každý den, kromě 25. prosince. První trajekt z pevniny odjíždí v 8:30 hod. a poslední v 17:00 hod. Z ostrova Liberty Island odjíždí poslední trajekt v 18:45 hod.

Kde koupit vstupenky na Sochu Svobody

Vzhledem k velkému zájmu turistů o návštěvu Sochy Svobody, nespoléhejte moc na volné termíny a vstupenku si raději kupte v předprodeji, na těchto webových stránkách:

Rady pro turisty

 • Vymezte si alespoň 2 hodiny na návštěvu jednoho ostrova a 5 hodin celkově na návštěvu obou.
 • Počítejte s tím, že před vstupem na palubu lodi budete muset projít důkladnou bezpečnostní kontrolou (srovnatelnou s kontrolami prováděnými na letištích). V souvislosti s tím počítejte také s frontou – zhruba 30 (či více) minut v Battery Parku (NY) a cca 15 minut v Liberty State Parku (NJ). Čekací doba je kratší během podzimu a zimních měsíců.
 • Chcete-li se vyhnout dlouhému čekání, dojeďte do Battery Parku před 11:00 nebo po 14:00 (nebo na loď nastupte v Liberty State Parku v New Jersey).
 • Pokud vyplujete po 14:00 hod., budete moci navštívit buď Liberty Island nebo Ellis Island. Na návštěvu obou ostrovů nebudete mít dostatek času.

NÁŠ TIP – na co si dát pozor

Vstupenky na Sochu Svobody jsou mezi turisty velmi žádané a často bývají vyprodané i několik měsíce dopředu, proto si zakupte lístky v předprodeji, a to platí zejména v případě, že byste rádi i do koruny sochy. Po zakoupení dostanete do e-mailu tzv. e-ticket, který si vytiskněte.

Vstupenky na Sochu Svobody

Vstupenky na Sochu Svobody již zahrnují i poplatek za trajekt, proto si již nemusíte kupovat zvláštní jízdenku.

Vstupenky zakoupené přes internet si můžete vyzvednout u “pre-paid (will-call) ticket box office”, který najdete u přístaviště trajektů.

Dorazte k pokladně minimálně 30 minut (v letní sezóně alespoň 1 hodinu) před plánovanou plavbou. Myslete na to, že následně musíte projít podobnou bezpečnostní kontrolou jako na letišti, takže si nechte dostatečnou časovou rezervu.

USA

Vstup na Sochu svobody se CityPassem

Držitelé CityPassu mají nárok na jednu okružní plavbu lodí se zastávkami na Liberty Islandu (místo, kde stojí socha) a Ellis Islandu. Kromě toho mají nárok také na audio tour (na každém ostrově) a vstup do Muzea imigrantů na Ellis Islandu.

CityPass nezahrnuje vstupenky Crown Tickets ani Monument Access.

Hlavní přednosti

 • Společnost Statue Cruises je jediným autorizovaným poskytovatelem výletů na Liberty Island. Jedná se o jediný způsob, jak se k tomuto úžasnému monumentu dostat!
 • Na obou ostrovech budete mít k dispozici audio tour (zdarma v rámci CityPassu).
 • Projděte se po Liberty Islandu ve stínu Sochy Svobody, která měří 93 metrů.
 • Držitelé CityPassu mají zajištěn bezplatný vsup do Muzea imigrantů na Ellis Islandu.
 • Vyjet (a vrátit se) můžete ze dvou míst – Battery Park nebo Liberty State Park.
Pohled na dolní Manhatten od Sochy Svobody
Pohled na dolní Manhatten od Sochy Svobody

Jak na Sochu Svobody, když máte CityPass

Předložte svou CityPass brožuru při nástupu na palubu lodi. Pokud máte CityPass voucher, musíte jej vyměnit za brožuru u Prepaid Ticket okénka.

Socha Svobody a Ellis Island jsou národními poklady. Z tohoto důvodu všechny návštěvníky kontroluje ochranka (úroveň kontroly je stejná jako na letišti).

Lidé, kteří mají méně než 17 let, musí doprovázet dospělí (minimální věk 25 let). V opačném případě nemůže nastoupit na loď.

Socha Svobody v New Yorku
Socha Svobody v New Yorku

Vylepšení pro držitele CityPassu a New York Passu

Crown Ticket: Přístup do koruny Sochy Svobody není součástí CityPassu ani New York Pass. Vstupenky do koruny si můžete dopředu zarezervovat na webových stránkách www.statuecruises.com nebo telefonicky na čísle (201) 604-2800. Vstupenky jsou často hodně dopředu vyprodané. Výstup do koruny není jednoduchý – je zde 393 schodů (z hlavní haly až do koruny) a není zde klimatizace.

Najednou lze objednat maximálně 4 vstupenky. Korunu mohou navštívit pouze osoby vyšší než 1,2 metru. O Crown Tickets si můžete víc přečíst zde. Pokud si koupíte Crown Tickets, můžete CityPass využít k 2-hodinové okružní plavbě (Circle Line Cruise).

Monument Access: Zahrnuje vstup do Fort Wood sekce podstavce. CityPass a New York Pass bohužel Monument Access nezahrnuje, nicméně každý den je k dispozici omezené množství bezplatných vstupenek – ty jsou rozdávány na principu „first come, first served“ takže, kdo dřív přijde, dostane vstupenky. Vstupenky si jinak můžete zarezervovat přímo na webu www.statuecruises.com.

Více informací o Monument Access naleznete zde. Pokud si koupíte Monument Access, můžete CityPass nebo New York Pass využít k 2-hodinové okružní plavbě (Circle Line Cruise).

Služby

Parkování: Máte-li auto, je pro vás vhodnou volbou Liberty State Park, jelikož se zde nachází velké množství (placených) parkovacích míst. Battery Park je vzhledem k velice nízkému počtu parkovacích míst ve Spodním Manhattanu doporučován spíše v případě, že využíváte hromadnou dopravu.

Občerstvení: Snack bary na všech lodích nabízejí víno, pivo, kávu, limonády a džusy. Na Liberty Islandu je dost míst, kde se můžete najíst. Můžete si třeba taky udělat piknik, nicméně mějte na vědomí, že z bezpečnostních důvodů nejsou povoleny příliš velké chladící boxy a že uvnitř nejsou povoleny žádné potraviny ani nápoje.

Přístupnost: Všechna plavidla a prostory jsou přístupné i lidem na invalidním vozíku.

Audio Tour: Součástí CityPass vstupu je audio tour (dostupná v 9 jazycích).

Dárkový obchod: Můžete si koupit suvenýry.

Ellis Island – muzeum imigrantů

Přijďte se pokochat krásou a historií sochy a Muzea imigrantů na Ellis Islandu! Budete překvapeni (a ohromeni) tím, kolik toho tady uvidíte a zjistíte. Cestu absolvujete se společností Statue Cruises, která je jediným dopravcem autorizovaným úřady.

Battery Park
New York, NY 10004
Liberty State Park
Jersey City, NJ 07305

statuecruises.com

Pokladny jsou otevřeny denně, 7:45 až 16:30

Lodě odplouvají každých 30 až 45 minut. První loď odplouvá v 8:30 (platí pro období mezi Memorial Day a Columbus Day) nebo v 9:30 (platí po zbytek roku).

Posledním časem pro vstup do monumentu je 16:15 (platí pro období mezi Memorial Day víkendem a Labor Day) nebo 15:15 (platí po zbytek roku).

Zavřeno je pouze 25. prosince.

Chcete se podívat za oceán, ale nechcete se o nic starat? Zkuste nahlédnout na zájezdy do New Yorku. Průvodce vás zavede místa city, která by mohl běžný turista vynechat.


Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button