Socha Svobody New York: rady pro turisty, vstupenky a informace

Představte‍ si, ‌že stojíte na palubě parníku, který se pomalu řítí skrze zeleně modré vlny Atlantského oceánu. V boji s morzem a nejistotou za vás, ‌vidíte ve vzdálenosti, jak ⁢se pomalu zvedá nad horizont, známý monolit sochařského umění – Socha Svobody. Tento první⁣ pohled na Ameriku, který viděly miliony imigrantů, je stejně⁤ vzrušující dnes, jako byl před více než ⁤sto lety.

Buďte⁤ součástí této cesty,‌ kde ‍městská džungle Manhattanu ustoupí otevřenému ⁤výhledu na velebnou Lady ⁤Liberty, symbolu amerických hodnot a ‍poutním místě pro‌ turisty‍ z celého světa.

Socha Svobody a plavba lodí patří mezi turisty velmi veyhledávané. Plavba vám nabídne krásný pohled nejen na sochu samotnou, ale i na New York – Manhattan. Pokud se pro plavbu rozhodnete, tak doporučujeme zakoupit výlet lodí dříve na internetu nebo si pořídit jeden ze city passů, který již plavbu lodí obsahuje.

New York je známí tím, že plavby patří mezi TOP atrakce, proto zde narazíte na velmi dlouhé, mnohdy více než hodinové fronty. Zakoupením výletu lodí na internetu nebo použitím city passu získáváte VIP vstup, přeskočíte nekonečné fronty a ušetřite tak spoustu času a bolavé nohy.

Socha Svobody – zajímavosti a základní informace

 • Socha svobody je umístěná na Liberty Island v New York Harbor.
 • Název v angličtině je Statue of Liberty.
 • Navrhl ji francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a postavil slavný Gustave Eiffel, který je autorem známé Eiffelovi věže v Paříži.
 • Socha byla darem Francie lidu Spojených států a byla odhalena 28. října 1886.
 • Celková výška Sochy Svobody je 93 metrů – socha 46 metrů a podstavec 47 metrů. Od vchodu ke koruně vede 354 schodů. Koruna je nejvyšším místem Sochy Svobody přístupné turistům.
 • Socha představuje Libertas, římskou bohyni svobody, a vyjadřuje přátelství mezi Francií a USA.
 • Plášť sochy je složen ze 300 měděných odlitků, které jsou upevněny na ocelovou konstruci. Ta stojí na betonovém podstavci.
 • Koruna je nejvyšším místem přístupné turistům. Z koruny vybíhá 7 paprsků, které představjí 7 moří a 7 kontinentů.
 • Od roku 1984 je Socha Svobody na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Desítky let byla vystavena povětrnostním vlivům, a proto byla v roce 1986 vyčištěna a opět odhalena v celé své kráse. Rekonstrukce stála tehdy New York 100 miliónů dolarů. Její zkorodovanou pochodeň vyměnili a v současné době pokrývá plamen pochodně 24 karátové zlato. Originál pochodně najdete ve vstupní hale.

Architekt: Frédéric Auguste Bartholdi
Stavba zahájena: 1875
Stavba ⁣dokončena: 1886
Výška: 93 metrů

Kde se nachází Socha Svobody

Socha Svobody se nachází na ostrůvku Liberty Island, který leží nedaleko jižního cípu Manhattenu. Nabízí jeden z nejúžasnějších pohledů na New York, proto si jej nenechte ujít. Její název v angličtině je Statue of Liberty.

Socha je blíže k New Jersey než New York a ve skutečnosti sídlí ve vodách New Jersey. Podle amerického geologického průzkumu však byla zřízena jako součást 8. okrsku v New Yorku.

Mapa, kde leží Socha Svobody
Socha Svobody, leží na ostrově pár minut plavby od New York City – mapa

Socha Svobody a její historie

Nápad na sochu poprvé navrhl francouzský historik Edouard de Laboulaye v roce 1865, a to jako symbol přátelství mezi Francií a USA. Vytvořením sochy pověřili sochaře Frédéric Auguste Bartholdi, který začal na projektu pracovat v roce 1875 a dokončil hlavu a rameno sochy nesoucí pochodeň, než získal finanční prostředky na zbytek sochy.

Sochu v roce 1885 dopravili z Francie do USA rozebranou. Zde ji smontovali na ostrově Liberty Island, kde sochu slavnostě odhalil Američanům 28. října 1886 prezident Grover Cleveland.

Původně byl ostrov známý jako Bedloe Island a v roce 1956 byl oficiálně přejmenován Liberty Island.

Před tím, než se na ostrov dostala lady Liberty, byl domovem Fort Wood. Pevnost byla postavena ve tvaru jedenáctibodové hvězdy, na které je nyní Sochy Svobody umístěna. Samotný ostrov má za sebou docela dlouhou historii:

 • v 18. století to byla karanténní stanice pro oběti neštovic,
 • letní sídlo hraběte z Cassils,
 • nájemní majetek,
 • místo pro konzervativní uprchlíky,
 • maják
 • a nakonec obranná pevnost .

Socha Svobody a její symboly

Socha je symbolem svobody a demokracie a její různé části mají různé významy a symboliku.

Socha svobody
 • Koruna sochy, která má sedm paprsků, představuje sedm moří a sedm kontinentů, což symbolizuje univerzálnost poselství sochy o svobodě. Každý ze sedmi paprsků na koruně je symbolem osvícení.
 • Pochodeň, kterou socha drží nad hlavou, symbolizuje svobodu a osvícení. Plamen pochodně je symbolem vedení, které svoboda poskytuje všem lidem.
 • Deska v levé ruce sochy – zde je napsáno datum „4. července 1776“, což je datum americké deklarace nezávislosti. To symbolizuje sochu jako symbol svobody pro Spojené státy.
 • Zlomené řetězy a okovy u nohou sochy představují přetržení řetězů útlaku a otroctví a roli sochy jako symbolu svobody a demokracie.
 • Koruna a pochodeň Sochy Svobody jsou také přístupné veřejnosti a poskytují úžasný výhled na newyorský přístav a město.
 • Významný je také měděný povrch sochy, který symbolizuje přírodní stav mědi, která je tvárná a pružná. Toto je reprezentace schopnosti národa a jeho lidí přizpůsobit se a vytrvat.

Socha svobody má mnoho symbolů, které představují svobodu, demokracii a ducha Spojených států. Koruna, pochodeň, deska, zlomené řetězy a měděný povrch jsou symboly, které představují sochu jako symbol svobody a demokracie pro Spojené státy a její schopnost přizpůsobit se a vytrvat.

Jak se dostat na Sochu Svobody?

Na ostrov Liberty Island, na kterém stojí socha, se dostanete trajektem, který v pravidelných intervalech odplouvá z jižního cípu Manhattanu. Mapa – lodě na Sochu Svobody

Battery Park: V této části města je málo parkovacích míst, takže se obecně doporučuje spíše hromadná doprava. 
Metro: Poblíž Battery Parku se nachází několik zastávek.

Jděte směrem na západ a následujte značky lodí směřujících na Liberty Island.

Jak se dostat k pokladnám
Jak se dostat k pokladnám na Sochu Svobody

Liberty State Park: Dobrá volba v případě, že máte auto – najdete zde mnoho parkovacích míst. Jeďte po New Jersey Turnpike až na výjezd 14-B a sledujte značky vedoucí k Liberty State Parku. Nebo si můžete vzít vodní taxi z New Yorku (plavba trvá 10 minut).

Mapa plavby trajektu ke stažení:

Plavba trajektem na Sochu Svobody
Plavba trajektem na Sochu Svobody

Kdy je Socha Svobody otevřená?

Socha Svobody je pro turisty otevřená každý den, kromě 25. prosince. První trajekt z pevniny odjíždí v 8:30 hod. a poslední v 17:00 hod. Z ostrova Liberty Island odjíždí poslední trajekt v 18:45 hod.

Kde koupit vstupenky na Sochu Svobody

Vzhledem k velkému zájmu turistů o návštěvu Sochy Svobody, nespoléhejte moc na volné termíny a vstupenku si raději kupte v předprodeji, na těchto webových stránkách:

Vstupenky na Sochu Svobody

Vstupenky na Sochu Svobody jsou mezi turisty velmi žádané a často bývají vyprodané i několik měsíce dopředu, proto si zakupte lístky v předprodeji, a to platí zejména v případě, že byste rádi i do koruny sochy. Po zakoupení dostanete do e-mailu tzv. e-ticket, který si vytiskněte.

Vstupenky na Sochu Svobody
Vstupenky na Sochu Svobody
 • General Admission
  Toto je nejběžnější vstupenka, která zahrnuje vstup na ostrov Liberty Island, na kterém socha stojí, dále vstup do muzea Sochy Svobody a na ostrov Ellis Island.
  • Nezahrnuje vstup na podstavec a do koruny.
  • 24 $ – dospělý
  • 18 $ – senior 62+
  • 12 $ – dítě 4–12
  • Zdarma – dítě do 4 let.
 • Pedestal Reserve
  Stejné ceny jako u General Admission, ale zahrnuje také přístup na podstavec a vyhlídkovou terasu.
  • POZOR! Vstupenky na podstavec si musíte zakoupit na konkrétní datum a čas.
  • Doporučujeme si koupit vstupenky s předstihem. Na pokladnách může být ještě brzo ráno omezený počet vstupenek, ale nespoléhejte na to.
 • Crown Reserve
  Zahrnuje vše výše uvedené + vstup do koruny. Vstupenky pro přístup ke koruně je nutné zakoupit v předprodeji. Vstupenky mohou být vyprodány měsíce dopředu.
  • 24,30 $ – dospělý
  • 18,30 $ – Senior 62+
  • 12,30 $ – dítě 5–13
  • Děti do 4 let nemají vstup do koruny povolen.
  • Vstupenky jsou nepřenosné.
  • Vstupenky si musíte zakoupit na konkrétní datum a čas.

Vstupenky na Sochu Svobody již zahrnují i poplatek za trajekt, proto si již nemusíte kupovat zvláštní jízdenku.

Jízdenky zakoupené přes internet si můžete vyzvednout u “pre-paid (will-call) ticket box office”, který najdete u přístaviště trajektů.

Co jednotlivé typy vstupenek obsahují

Vstupenka zahrnujeGeneral AdmissionPedestal ReserveCrown Reserve
Zpáteční plavba lodíanoanoano
Muzeum a areál Sochy Svobodyanoanoano
Muzeum imigrantů na Ellis Islandanoanoano
Audio průvodceanoanoano
Podstavecanoano
Korunaano

Dorazte k pokladně minimálně 30 minut (v letní sezóně alespoň 1 hodinu) před plánovanou plavbou. Myslete na to, že následně musíte projít podobnou bezpečnostní kontrolou jako na letišti, takže si nechte dostatečnou časovou rezervu.

Tipy a ⁤triky pro návštěvu Sochy⁣ svobody

Vstoupit do nejvýznamnějších kulis americké‍ historie může být zážitkem jako žádný jiný. Ale k⁤ úspěšné návštěvě Sochy Svobody, ikony svobodomyslnosti, je potřeba ‍trochu znalostí. Zde je několik tipů a triků, jak z toho ‍dostat to⁢ nejlepší.

Plánujte dopředu svůj výlet: Místa na trajekty na Ellis Island a ostrov Sochy svobody se rychle vyprodávají, zvláště během ​letních měsíců. A pokud se ​chystáte vstoupit do podstavce nebo koruny Sochy, budete si ‍muset rezervovat lístky minimálně 4 měsíce dopředu. Je⁣ důležité si uvědomit, že z bezpečnostních‌ důvodů není povoleno ‌nosit batohy dovnitř Sochy svobody a neexistují‍ zde úschovy‍ batožiny.

Nenechte si ujít muzeum na ostrově Ellis:‍ Toto historické⁢ místo je skutečným pokladem plným informací o historii ‍imigrace do Spojených států. I když ostrov Ellis není technicky součástí Sochy Svobody, je přístupný pomocí stejné přívozové linky a navštěva ‌je zdarma s nákupem lístků na trajekt.

 • Vymezte si alespoň 2 hodiny na návštěvu jednoho ostrova a 5 hodin celkově na návštěvu obou.
 • Počítejte s tím, že před vstupem na palubu lodi budete muset projít důkladnou bezpečnostní kontrolou (srovnatelnou s kontrolami prováděnými na letištích). V souvislosti s tím počítejte také s frontou – zhruba 30 (či více) minut v Battery Parku (NY) a cca 15 minut v Liberty State Parku (NJ). Čekací doba je kratší během podzimu a zimních měsíců.
 • Chcete-li se vyhnout dlouhému čekání, dojeďte do Battery Parku před 10:00 nebo po 14:00 (nebo na loď nastupte v Liberty State Parku v New Jersey).
 • Pokud vyplujete po 14:00 hod., budete moci navštívit buď Liberty Island nebo Ellis Island. Na návštěvu obou ostrovů nebudete mít dostatek času.

Jak ⁣se vyhnout frontám u Sochy Svobody

Nikdo si nepřeje trávit ⁤celou dobu své návštěvy na Socha Svobody ve‍ frontě. ⁢Chápeme vaše obavy, ‌a proto ‍vám přinášíme výběr tipů a triků, jak na Sochu ⁣svobody bez‌ zbytečného ‌čekání.

Dobrá příprava ⁢je klíčem. Kupte si vstupenky online‌ ještě před návštěvou. ‌Tímto způsobem se výrazně sníží⁢ čas strávený ve​ frontě.⁢ Navíc, vstupenky lze často zhodnotit výhodnějšími balíčky, které zahrnují další atrakce.

Pokud uvažujete o koupi některého ze slevových PASSů, tak vstup je již v rámci těchto kupónů.

Časový management je důležitý. Plánování vaší návštěvy v určitých dobách dne může‌ výrazně snížit‌ dobu strávenou ve​ frontě.‌ Jako zlaté pravidlo platí, že​ dopoledne jsou menší fronty než odpoledne. Navíc, nezapomeňte o pravidlu zlatých dnů – úterý a středa‌ bývají méně rušné dny.

Doporučený den návštěvyDoporučená doba návštěvy
Úterý, StředaDopoledne

Mobilní záchody ​jsou vaši kamarádi. Je běžné, že‍ turisti tráví ve frontách na​ toalety ‍při příjezdu na ostrov,⁢ stejně jako při‍ odjezdu, dost času. Proto pokud ‍je to možné, vyhledávejte mobilní toalety, které jsou méně ⁣využívané.

Pamatujte, že⁣ nejdůležitější‍ je užití si výletu bez ⁣stresu a s radostí.⁣ S​ našimi tipy předejdete frustrujícím frontám a budete si moci naplno užívat tohoto jedinečného místa.

On-line kamera ze Sochy Svobody

Veřejná sbírka na podstavec

Je známo, že Socha Svobody byla darována francouzským lidem obyvatelům Spojených států, ale s tím byla také spojena podmínka, že Spojené státy zaplatí za podstavec, na kterém bude socha umístěna. K tomuto účelu byla zahájena veřejná sbírka, což se však ukázalo jako problematické kvůli politickým a ekonomickým problémům.

Během výstavby monumentu v letech 1880 až 1886 se stavba několikrát zastavila. V roce 1885 se vydavatel Joseph Pulitzer rozhodl podpořit projekt a pomoci získat zbývající finance na dostavbu podstavce. Kampaň podpořil nabídkou titulní strany svých novin New York World k uveřejnění jména každého člověka, který přispěl jakoukoliv částkou. Nakonec se podařilo získat 102 tisíc dolarů, což by dnes odpovídalo částce okolo 2,3 milionu dolarů. Středobodem kampaně byly drobné penny mince, které měly spíše symbolický význam.

Proč nelze navštívit pochodeň Sochy Svobody

Mnoho turistů, kteří navštěvují Sochu Svobody, se ptá, proč není možné navštívit také pochodeň. Tato záhada souvisí s událostmi 1. světové války a přesněji s datem 30. července 1916, kdy němečtí sabotéři zničili velký sklad munice na ostrově Black Tom, což mělo sloužit jako zásobárna pro spojence. Tento ostrov leží nedaleko Liberty Island. Šrapnely z výbuchu zasáhly pochodeň, byla paže i pochodeň sochy uzavřena pro návštěvníky. Opravy a rekonstrukce trvaly až do konce následující dekády.

Paže a pochodeň

Jak již bylo zmíněno, byla vyhlášena veřejná sbírka na dokončení stavby Sochy Svobody. Součástí této sbírky byly i hlava sochy, pravá paže a pochodeň, které byly vyrobeny mnohem dříve než zbytek sochy. Tyto části byly vystavovány jak ve Francii, tak i ve Spojených státech v roce 1870 s cílem získat veřejné finance. Samotná socha byla dokončena ve Francii, kde velkou roli sehrál Alexandre-Gustave Eiffel, který navrhl revoluční železo-podpěrnou konstrukci. Poté byla socha rozložena, odeslána do Spojených států a tam znovu složena.


Vstup na Sochu svobody se CityPassem

Držitelé CityPassu mají nárok na jednu okružní plavbu lodí se zastávkami na Liberty Islandu (místo, kde stojí socha) a Ellis Islandu. Kromě toho mají nárok také na audio tour (na každém ostrově) a vstup do Muzea imigrantů na Ellis Islandu.

POZOR – CityPass nezahrnuje vstupenky Crown Tickets ani Monument Access.

Hlavní přednosti

 • Společnost Statue Cruises je jediným autorizovaným poskytovatelem výletů na Liberty Island. Jedná se o jediný způsob, jak se k tomuto úžasnému monumentu dostat!
 • Na obou ostrovech budete mít k dispozici audio tour (zdarma v rámci CityPassu).
 • Projděte se po Liberty Islandu ve stínu Sochy Svobody, která měří 93 metrů.
 • Držitelé CityPassu mají zajištěn bezplatný vsup do Muzea imigrantů na Ellis Islandu.
 • Vyjet (a vrátit se) můžete ze dvou míst – Battery Park nebo Liberty State Park.
Pohled na dolní Manhatten
Pohled na dolní Manhatten od Sochy Svobody

Jak na Sochu Svobody, když máte CityPass

Předložte svou CityPass brožuru při nástupu na palubu lodi. Pokud máte CityPass voucher, musíte jej vyměnit za brožuru u Prepaid Ticket okénka.

Socha Svobody a Ellis Island jsou národními poklady. Z tohoto důvodu všechny návštěvníky kontroluje ochranka (úroveň kontroly je stejná jako na letišti).

Lidé, kteří mají méně než 17 let, musí doprovázet dospělí (minimální věk 25 let). V opačném případě nemůže nastoupit na loď.

Socha Svobody v New Yorku
Socha Svobody v New Yorku

Ellis Island – muzeum imigrantů

Přijďte se pokochat krásou a historií sochy a Muzea imigrantů na Ellis Islandu! Budete překvapeni (a ohromeni) tím, kolik toho tady uvidíte a zjistíte. Cestu absolvujete se společností Statue Cruises, která je jediným dopravcem autorizovaným úřady.

Battery Park
New York, NY 10004
Liberty State Park
Jersey City, NJ 07305

statuecruises.com

Pokladny jsou otevřeny denně, 7:45 – 16:30

Lodě odplouvají každých 30-45 minut. První loď odplouvá v 8:30 (platí pro období mezi Memorial Day a Columbus Day) nebo v 9:30 (platí po zbytek roku).

Posledním časem pro vstup do monumentu je 16:15 (platí pro období mezi Memorial Day víkendem a Labor Day) nebo 15:15 (platí po zbytek roku).

Zavřeno je pouze 25. prosince.

Chcete se podívat za oceán, ale nechcete se o nic starat? Zkuste nahlédnout na zájezdy do New Yorku. Průvodce vás zavede místa city, která by mohl běžný turista vynechat.Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa