ZION NÁRODNÍ PARK USA

Národní park Zion v Utahu je skutečným rájem pro turisty a outdoorové nadšence. Ale plánování výletu do jednoho z nejoblíbenějších amerických národních parků může být náročné.

 • Jaké jsou nejlepší túry v národním parku Zion?
 • Jak se dostat na stezky?
 • Co vědět o turistice na Zionu?

Tento článek by měl odpovědět na všechny vaše otázky.

Zion je prvním národním parkem v Utahu, který se vyznačuje masivními kameny a zářivými barvami kaňonů. Je to místo, kde můžete sledovat cesty, po kterých cestovali průkopníci a domorodci.

Národní park Zion má více než 124 000 akrů chráněné divočiny (asi 84 % parku). Držte se tedy značených cest! Existuje spousta oblastí, které můžete prozkoumat, s více než 140 kml turistickými stezkami a několika kempy.

Turistické stezky v Zionu se liší od velmi jednoduchých až po namáhavé a vícedenní túry. Můžete vidět vodopády stékající ze stran útesů nebo se vydat se do úzkých kaňonů.

Co je dobré vědět: Národní park Zion je otevřen po celý rok a mnoho túr lze podniknout v každém ročním období (samozřejmě pokud to počasí dovolí).

TIP: Pokud plánujete navštívit několik národních parků, pořiďte si roční permanentku Annual Pass.

Důležité informace pro pěší turistiku v Zionu

Při plánování túry si nezapomeňte zkontrolovat aktuální stav stezek. V parku došlo k mnoha sesuvům půdy a kamení.

Důležité je také sledovat předpověď počasí (např. https://www.accuweather.com/ nebo https://weather.com/ ), zejména při plánování delších túr. Kromě toho se v úzkých kaňonech mohou vyskytnout bleskové povodně, takže si dávejte pozor na nejaktuálnější informace.

Důležité! Počasí a podmínky na trase se mohou kdykoli změnit, proto sledujte oficiální web, kde najdete aktuální informace a aktuální podmínky. Noční pěší výlety v Zionu vyžadují povolení.


Zion národní park USA
Pozor na změny týkající se vstupu do národního parku Arches.

Během sezony od března do října je park extrémně přeplněný turisty s nejvyšší návštěvností v květnu, červnu a září. Od roku 2010 park každý rok navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Vzhledem k této situaci byl zaveden pilotní systém rezervace vstupů do parku na konkrétní datum a čas, a to od dubna do října 2022. Další informace níže.

Nejlepší túry v Zionu

 • Canyon Overlook Trail (snadná/střední) – Tato stezka dlouhá 1,6 km vás zavede na malebnou vyhlídku s výhledem na kaňon Zion.
 • Angels Landing (namáhavé) – výšlap dlouhý 8,7 km je jednou z nejznámějších túr v parku, se strmými srázy a neuvěřitelnými výhledy na kaňon. Toto je jedna z nejoblíbenějších túr v národním parku Zion. Túra je to namáhavá, ale výhledy z vrcholu jsou naprosto úchvatné. Uvidíte celý park z jedinečné vyhlídky a to stojí za námahu.
 • Lower Emerald Pool Trail (snadná) – stezka o délce 1,9 km vás zavede ke krásnému vodopádu a jezírku.
 • Upper Emerald Pool Trail (střední) – vydejte se na procházku o délce 1,6 km, která vás zavede na horní úroveň Emerald Pools.
 • Riverwalk (snadný) – 3,5 km dlouhá stezka sleduje řeku Virgin a nabízí krásné výhledy na kaňon.
 • Pa’rus Trail (snadná) – vydejte se necelých 6 km po zpěvněné cestě, která vede podél řeky Virgin.
 • Observation Point (namáhavé) – Tato 12,9 km dlouhá okružní stezka vás zavede na vyhlídku s výhledem na kaňon Zion shora.
 • The Narrows (střední až namáhavá) – Tato túra dlouhá 15,1 km vás provede nejužším úsekem kaňonu Zion, budete se brodit řekou Virgin mezi tyčícími se stěnami kaňonu. Je další oblíbenou turistickou destinací v národním parku Zion. Je to jedinečný a krásný zážitek, který byste si neměli nechat ujít.
 • Hidden Canyon (střední až namáhavý) – Tato 5,1 km dlouhá stezka vás zavede do úzkého kaňonu se strmými srázy a úžasnými výhledy.
 • Watchman Trail (snadná/střední) – Tato stezka dlouhá 5,3 km vás zavede na vyhlídku s výhledem na park a město Springdale.
 • Weeping Rock (snadné) – procházka dlouhá 0,6 km vás zavede ke stěně kapající vody a visutým zahradám.
 • West Rim Trail (namáhavá) – Tato 26,7 km dlouhá stezka vás provede těmi nejodlehlejšími a nejdrsnějšími terény v parku s úžasnými výhledy na kaňon.
 • East Rim Trail (namáhavá) – Túra o délce 16,7 km vás provede východní stranou parku a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.
 • Grotto Trail (snadná) – procházka dlouhá 800 metrů vás zavede ke krásné jeskyni a malému vodopádu.
 • Lady Mountain Trail (namáhavé/technické lezení) – Tato 4,3 km dlouhá stezka vás zavede na vrchol Lady Mountain a vyžaduje technické lezecké dovednosti.

Počasí v Zionu

Období od srpna do října je nejvhodnější čas pro návštěvu parku Zion, a to nejen k obvykle jasnému počasí, ale i lesům, které mají hezké barvy zejména v měsících září a říjen. Při návštěvě v jarních měsících počítejte s proměnlivým počasím.

Počasí v národním parku Zion se během roku velmi liší.

 • V letních měsících (červen až srpen) mohou teploty během dne dosáhnout až 38 °C.
 • V zimních měsících (prosinec až únor) mohou teploty klesnout pod bod mrazu a je zde běžné sněžení.
 • Jaro (březen až květen) a podzim (září až listopad) nabízejí mírnější teploty, s maximy v rozmezí od 15 °C až 27 °C.

Připravte se na náhlé změny počasí, zejména v letním monzunovém období (červenec až září), kdy bouřky mohou způsobit bleskové záplavy v úzkých kaňonech parku. Při návštěvě národního parku Zion sledujte předpověď počasí a buďte připraveni na změnu vašeho programu cesty.

UBYTOVÁNÍ A RESTAURACE

Poblíž parku Zion najdete ubytování jak v levných motelech, tak i luxusních hotelích, např.:

Existuje několik možností ubytování v národním parku Zion a jeho okolí, včetně hotelů, motelů a kempů.

Hotely a motely:

 • Zion Lodge: Toto je jediné dostupné ubytování v parku v národním parku Zion. Nabízí chatky a hotelové pokoje a nachází se v blízkosti hlavních atrakcí parku.
 • Majestic View Lodge: Tento hotel se nachází hned vedle parku a nabízí úžasný výhled do okolí. Nabízí různé typy pokojů, včetně apartmánů a kajut.
 • Best Western Plus Zion Canyon Inn & Suites: Tento hotel se nachází ve Springdale, hned u vchodu do parku. Nabízí moderní pokoje, bazén a vířivku.
 • La Quinta Inn & Suites by Wyndham v Zion Park/Springdale: Tento hotel se také nachází ve Springdale a nabízí pohodlné pokoje, bazén a vířivku.

Kempy:

Při výběru místa pobytu opravdu záleží na vašich osobních preferencích a na tom, co ve svém ubytování hledáte. Pokud chcete být blízko hlavních atrakcí parku, může být vaší nejlepší volbou Zion Lodge nebo některý z kempů uvnitř parku. Pokud dáváte přednost pobytu mimo park, ve Springdale si můžete vybrat z několika hotelů a kempů.

Autem do Zionu

Do parku Zion se dostanete a krásy parku nejlépe poznáte, když vyrazíte z Las Vegas na sever po dálnici I-15, na exitu 16 sjedete na silnici č. 9, která vás dovede do samotného parku. V samotném parku můžete autem cestovat po silnici č. 9.

Silnice zvaná Zion Canyon Scenic Drive (viz mapa níže) je pro automobily v období od 1.4. do 31.10. uzavřena a můžete zde cestovat autobusem (shuttle bus), který je zdarma a můžete vystupovat a nastupovat jak často chcete. Zastávky autobusu najdete na mapě Zion Canyon.

Při plánování návštěvy parku mějte na paměti, že Zion Canyon Scenic Drive není v hlavní sezóně (březen až listopad) otevřen pro soukromá vozidla. Místo toho můžete využít velmi efektivní systém kyvadlových autobusů ZDARMA se dvěma trasami – Springdale Shuttle a Zion Canyon Shuttle.

Springdale Shuttle vás dopraví z nedalekého města Springdale ke vstupu do národního parku Zion.

Zion Canyon Shuttle má 9 zastávek podél Zion Canyon Scenic Drive, což vám umožňuje snadný přístup k turistickým stezkám.

TIP: Ubytujte se ve Springdale. Toto město má nejlepší cenu/kvalitu ubytování.

Mějte prosím na paměti, že ne všechny túry jsou kruhové. Některé snazší túry sledují trasu kyvadlové dopravy.

Parkování: Pro všechny tyto túry je nejlepší nechat auto ve Springdale nebo v návštěvnickém centru Zion NP a využít bezplatné kyvadlové dopravy.

Co je dobré vědět: Existuje také několik delších/namáhavých túr, kde si musíte zajistit dopravu na výchozí bod túry. Existuje spousta místních společností, které tuto službu nabízejí, ale musíte se předem objednat. Všechny túry zmíněné v tomto článku končí na trase kyvadlové dopravy Zion, takže se po túře můžete snadno vrátit k autu.

Kyvadlová autobusová (shuttle) doprava v Zionu

K jízdě kyvadlovou dopravou v parku nebo ke vstupu do národního parku Zion není potřeba žádný lístek, povolení ani rezervace.

K návštěvě většiny oblastí v kaňonu Zion nepotřebujete povolení ani rezervaci.

 • K jízdě kyvadlovou dopravou v parku nepotřebujete povolení ani rezervaci.
 • Musíte ale zaplatit vstupné do parku.
 • Na túru Narrows z Temple of Sinawava, který vede proti proudu řeky Virgin, nepotřebujete povolení. Vysoká voda může bránit cestování v Narrows, takže si před začátkem dne zkontrolujte aktuální podmínky parku.

POZOR! Každý, kdo se vydá na túru ze Scout Lookout (mapa zde) na Angels Landing, musí mít povolení. Více v článku rezervace do národních parků.

MAPA NÁRODNÍHO PARKU ZION

Nejlepší túry v národním parku Zion

1. Canyon Overlook

Canyon Overlook Trail je pěkná krátká túra, která na konci vede k úchvatnému výhledu. Tato túra je vhodná pro všechny věkové kategorie a úrovně zkušeností. Většina stezky je relativně rovná, kromě náhodných kořenů stromů a schodů. Byli jsme překvapeni, jak rychle jsme se k tomuto výhledu dostali. Jakmile jsme to udělali, měl jsem pocit, jako bychom právě dobyli jednu z nejhezčích vyhlídek v národním parku Zion!

Kombinace relativně snadné túry a úžasných výhledů z ní činí jednu z nejoblíbenějších túr v parku a právem. Jedinou nevýhodou této stezky je, že není přístupná kyvadlovou dopravou a potřebujete auto, abyste se dostali na začátek stezky.

Kromě toho je parkoviště velmi malé, takže je nejlepší sem přijet brzy ráno. Projeďte tunelem Zion-Mt Carmel a hned za tunelem uvidíte po své pravici malé parkoviště. Stezka začíná na levé straně silnice (přesné umístění viz mapa).

Zion Canyon Overlook
Zion Canyon Overlook

2. Angels Landing

 • Obtížnost: Namáhavá
 • Vzdálenost: 8,7 km zpáteční
 • Doba trvání: 3-5 hodin

Angels Landing je pravděpodobně nejoblíbenější túra na Zionu, která v hlavní sezóně přitahuje obrovské množství lidí. Pokud máte rádi více vzrušující túry, pak by tato stezka rozhodně měla být na vašem seznamu. Na druhou stranu, pokud se bojíte výšek, není to pro vás ta nejlepší cesta. V tom případě jděte pěšky, dokud nedojdete na Scout Lookout a otočte se zpět.

Musíte být v dobré fyzické kondici, abyste mohli tuto stezku projít. Ale není to ani tak o vaší fyzické kondici, ale spíše o těsnosti stezky a děsivých svazích. Počasí hraje na této stezce obrovskou roli, protože občas se musíte držet řetězu přišroubovaného ke straně útesu! V případě, že příliš fouká, tak je stezka uzavřena.

TIP: Nejlepší časy pro tento nesnesitelně náročný, ale krátký výlet jsou časné ráno na jaře nebo v létě. Davy zde mohou být šílené, takže se ujistěte, že dorazíte velmi brzy. Pokud pojedete ráno hned prvním autobusem, tak by to mělo být v pohodě. Pokud jste ubytováni v Zion Lodge, můžete také dojít k začátku stezky.

Angeles Landing v Zionu
Angeles Landing v Zionu

Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se
v přípravách a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší nezapomenutelné cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikněte zde!
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se v přípravách
a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikni zde
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa