ZION NÁRODNÍ PARK USA

Národní park Zion v Utahu je skutečným rájem pro turisty a outdoorové nadšence. Ale plánování výletu do jednoho z nejoblíbenějších amerických národních parků může být náročné.

 • Jaké jsou nejlepší túry v národním parku Zion?
 • Jak se dostat na stezky?
 • Co vědět o turistice na Zionu?

Tento článek by měl odpovědět na všechny vaše otázky.

Zion je prvním národním parkem v Utahu, který se vyznačuje masivními kameny a zářivými barvami kaňonů. Je to místo, kde můžete sledovat cesty, po kterých cestovali průkopníci a domorodci.

Národní park Zion má více než 124 000 akrů chráněné divočiny (asi 84 % parku). Držte se tedy značených cest! Existuje spousta oblastí, které můžete prozkoumat, s více než 140 kml turistickými stezkami a několika kempy.

Turistické stezky v Zionu se liší od velmi jednoduchých až po namáhavé a vícedenní túry. Můžete vidět vodopády stékající ze stran útesů nebo se vydat se do úzkých kaňonů.

Co je dobré vědět: Národní park Zion je otevřen po celý rok a mnoho túr lze podniknout v každém ročním období (samozřejmě pokud to počasí dovolí).

PRO TIP: Pokud plánujete navštívit několik národních parků, pořiďte si roční permanentku Annual Pass.


Zion národní park USA
Pozor na změny týkající se vstupu do národního parku Arches.

Během sezony od března do října je park extrémně přeplněný turisty s nejvyšší návštěvností v květnu, červnu a září. Od roku 2010 park každý rok navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Vzhledem k této situaci byl zaveden pilotní systém rezervace vstupů do parku na konkrétní datum a čas, a to od dubna do října 2022. Další informace níže.

Nejlepší túry v Zionu

 • Canyon Overlook Trail (snadná/střední)
 • Angels Landing (namáhavé)
 • Lower Emerald Pool Trail (snadná)
 • Upper Emerald Pool Trail (střední)
 • Procházka podél řeky (snadná)
 • Pa’rus Trail (snadná)
 • Observation Point (namáhavé)
 • The Narrows (střední – namáhavé)
 • Hidden Canyon (střední – namáhavý)
 • Watchman Trail (snadná/střední)
 • Weeping Rock (snadné)
 • West Rim Trail (namáhavá)
 • East Rim Trail (namáhavá)
 • Grotto Trail (snadná)
 • Lady Mountain Trail (namáhavá/lezení)

KDY DO NÁRODNÍHO PARKU ZION

Období od srpna do října je nejvhodnější čas pro návštěvu parku Zion, a to nejen k obvykle jasnému počasí, ale i lesům, které mají hezké barvy zejména v měsících září a říjen. Při návštěvě v jarních měsících počítejte s proměnlivým počasím. V letních měsících červenec a srpen počítejte s denními teplotami až 38°C.

UBYTOVÁNÍ A RESTAURACE

Poblíž parku Zion najdete ubytování jak v levných motelech, tak i luxusních hotelích, např.:

DOPRAVA DO NÁRODNÍHO PARKU ZION

Do parku Zion se dostanete a krásy parku nejlépe poznáte, když vyrazíte z Las Vegas na sever po dálnici I-15, na exitu 16 sjedete na silnici č. 9, která vás dovede do samotného parku. V samotném parku můžete autem cestovat po silnici č. 9.

Silnice zvaná Zion Canyon Scenic Drive (viz mapa níže) je pro automobily v období od 1.4. do 31.10. uzavřena a můžete zde cestovat autobusem (shuttle bus), který je zdarma a můžete vystupovat a nastupovat jak často chcete. Zastávky autobusu najdete na mapě Zion Canyon.

Při plánování návštěvy parku mějte na paměti, že Zion Canyon Scenic Drive není v hlavní sezóně (březen až listopad) otevřen pro soukromá vozidla. Místo toho můžete využít velmi efektivní systém kyvadlových autobusů ZDARMA se dvěma trasami – Springdale Shuttle a Zion Canyon Shuttle.

Springdale Shuttle vás dopraví z nedalekého města Springdale ke vstupu do národního parku Zion.

Zion Canyon Shuttle má 9 zastávek podél Zion Canyon Scenic Drive, což vám umožňuje snadný přístup k turistickým stezkám.

TIP: Ubytujte se ve Springdale. Toto město má nejlepší cenu/kvalitu ubytování.

Mějte prosím na paměti, že ne všechny túry jsou kruhové. Některé snazší túry sledují trasu kyvadlové dopravy.

Parkování: Pro všechny tyto túry je nejlepší nechat auto ve Springdale nebo v návštěvnickém centru Zion NP a využít bezplatné kyvadlové dopravy.

Co je dobré vědět: Existuje také několik delších/namáhavých túr, kde si musíte zajistit dopravu na výchozí bod túry. Existuje spousta místních společností, které tuto službu nabízejí, ale musíte se předem objednat. Všechny túry zmíněné v tomto článku končí na trase kyvadlové dopravy Zion, takže se po túře můžete snadno vrátit k autu.

Důležité informace pro pěší turistiku na Zionu

Při plánování túry si nezapomeňte zkontrolovat aktuální stav stezek. V parku došlo k mnoha sesuvům půdy a kamením.

Důležité je také sledovat předpověď počasí, zejména při plánování delších túr. Kromě toho se v úzkých kaňonech mohou vyskytnout bleskové povodně, takže si dávejte pozor na nejaktuálnější informace.

Důležité! Počasí a podmínky na trase se mohou kdykoli změnit, proto sledujte oficiální web, kde najdete aktuální informace a aktuální podmínky. Noční pěší výlety v Zionu vyžadují povolení.

MAPA NÁRODNÍHO PARKU ZION

Nejlepší túry v národním parku Zion

1. Canyon Overlook

Canyon Overlook Trail je pěkná krátká túra, která na konci vede k úchvatnému výhledu. Tato túra je vhodná pro všechny věkové kategorie a úrovně zkušeností. Většina stezky je relativně rovná, kromě náhodných kořenů stromů a schodů. Byli jsme překvapeni, jak rychle jsme se k tomuto výhledu dostali. Jakmile jsme to udělali, měl jsem pocit, jako bychom právě dobyli jednu z nejhezčích vyhlídek v národním parku Zion!

Kombinace relativně snadné túry a úžasných výhledů z ní činí jednu z nejoblíbenějších túr v parku a právem. Jedinou nevýhodou této stezky je, že není přístupná kyvadlovou dopravou a potřebujete auto, abyste se dostali na začátek stezky.

Kromě toho je parkoviště velmi malé, takže je nejlepší sem přijet brzy ráno. Projeďte tunelem Zion-Mt Carmel a hned za tunelem uvidíte po své pravici malé parkoviště. Stezka začíná na levé straně silnice (přesné umístění viz mapa).

Zion Canyon Overlook
Zion Canyon Overlook

2. Angels Landing

 • Obtížnost: Namáhavá
 • Vzdálenost: 5,4 míle/8,7 km zpáteční
 • Doba trvání: 3-5 hodin

Angels Landing je pravděpodobně nejoblíbenější túra na Zionu, která v hlavní sezóně přitahuje obrovské množství lidí. Pokud máte rádi více vzrušující túry, pak by tato stezka rozhodně měla být na vašem seznamu. Na druhou stranu, pokud se bojíte výšek, není to pro vás ta nejlepší cesta. V tom případě jděte pěšky, dokud nedojdete na Scout Lookout a otočte se zpět.

Musíte být v dobré fyzické kondici, abyste mohli tuto stezku projít. Ale není to ani tak o vaší fyzické kondici, ale spíše o těsnosti stezky a děsivých svazích. Počasí hraje na této stezce obrovskou roli, protože občas se musíte držet řetězu přišroubovaného ke straně útesu! V případě, že příliš fouká, tak je stezka uzavřena.

TIP: Nejlepší časy pro tento nesnesitelně náročný, ale krátký výlet jsou časné ráno na jaře nebo v létě. Davy zde mohou být šílené, takže se ujistěte, že dorazíte velmi brzy. Pokud pojedete ráno hned prvním autobusem, tak by to mělo být v pohodě. Pokud jste ubytováni v Zion Lodge, můžete také dojít k začátku stezky.

Angeles Landing v Zionu
Angeles Landing v ZionuStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button