MANHATTANHENGE – ZÁPAD SLUNCE V NEW YORKU

Během roku, můžete být v New Yorku svědky úžasného fenoménu, kdy slunce zapadá přímo v ulicích New Yorku, je to tzv. Manhattanhenge.

Jste v City koncem května nebo v půlce července? Přes den si v New Yorku projděte všechny zajímavá místa a na večer si připravte foťáky a nenenchte si západ slunce ujít.

Kdy můžete Manhattanhenge vidět?

 • 29. května – je vidět půlka slunečního kotouče
 • 30. května – je vidět plné slunce
 • 11. července – je vidět plné slunce
 • 12. července – je vidět půlka slunečního kotouče

CO JE MANHATTANHENGE?

Tento jev můžete zažít dvakrát do roka, a to v okamžiku, kdy je zapadající slunce v jedné přímce s východo-západními ulicemi na Manhattanu. Každoročně se toto děje dvakrát po dobu 3 dnů.

 • první den je vidět nad horizontem celé slunce
 • další dny už jen půlka slunečního kotouče.

PROČ SE TO NAZÝVÁ MANHATTANHENGE?

V podstatě je to sloučení dvou slov Manhattan a Stonehenge v Anglii.

PROČ SE TO DĚJE?

Kolem roku 1811 se urbanisté snažili nejlépe navrhnout rozložení města velkého jako je New York. Jelikož má ostrov Manhattan obdélníkový tvar, tak bylo rozhodnuto, že hlavní ulice budou směřovat od severu na jih a příčné ulice budou dělit město od východu na západ. Manhattan nesměřuje přímo na sever, ale je zde odklon 29°, proto i ulice byly v tomto úhlu navrženy. Pokud by “mřížka” ulic New Yorku byla shodná s náklonem Země, tj. 23,5°, pak by k jevu Manhattanhenge docházelo pouze jednou, a to v den letního slunovratu.

Ačkoliv se tento jev může objevit i v jiných městech světa, tak jedině na Manhattanu najdete volný pohled na obzor přes řeku Hudson směrem k New Jersey.

KDE MŮŽETE MANHATTANHENGE VIDĚT?

Tento úkaz máte možnost spatřit, pokud budete stát mezi 14th street a Washington Heights.

Zde jsou ulice s nejlepším výhledem. Užijte si to a foťte!

 • 14th street
 • 23rd street
 • 34th street
 • 42nd street
 • 57nd street
Manhattanhenge - mapa

Vždy byste měli v dáli vidět New Jersey. Působivé snímky pořídíte zejména ve 34th street s Empire State Building nebo pak ve 42nd street s budovou Chrysler. Na vámi vybrané místo dorazte minimálně 30 minut (lépe dříve) před začátkem západu slunce, abyste si nejen užili celý úkaz, ale hlavně si našli dobré místo pro fotografování a pozorování.

Tip na nejlepší místo v New Yorku

Kromě ulic uvedených výše je tu pak jedno místo, které patří mezi nejlepší. Je to most Tudor City Bridge, který najdete mezi Grand Central a budovou Spojených národů – viz mapa a streetview zde. Při fotografování použijte nejdelší možné ohnisko (vytáhnout zoom na maximum), které na fotoaparátu máte.

Riding into the sun - Manhattanhenge from a taxi
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina


Další články

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa