MANHATTANHENGE – ZÁPAD SLUNCE V NEW YORKU

New York MANHATTANHENGE - ZÁPAD SLUNCE V NEW YORKU

Během roku, můžete být v New Yorku svědky úžasného fenoménu, kdy slunce zapadá přímo v ulicích New Yorku, je to tzv. Manhattanhenge.

CO JE MANHATTANHENGE?

Tento jev můžete zažít dvakrát do roka, a to v okamžiku, kdy je zapadající slunce v jedné přímce s východo-západními ulicemi na Manhattanu. Každoročně se toto děje dvakrát po dobu 3 dnů.

  • první den je vidět nad horizontem celé slunce
  • další dny už jen půlka slunečního kotouče.

PROČ SE TO NAZÝVÁ MANHATTANHENGE?

V podstatě je to sloučení dvou slov Manhattan a Stonehenge v Anglii.

PROČ SE TO DĚJE?

Kolem roku 1811 se urbanisté snažili nejlépe navrhnout rozložení města velkého jako je New York. Jelikož má ostrov Manhattan obdélníkový tvar, tak bylo rozhodnuto, že hlavní ulice budou směřovat od severu na jih a příčné ulice budou dělit město od východu na západ. Manhattan nesměřuje přímo na sever, ale je zde odklon 29°, proto i ulice byly v tomto úhlu navrženy. Pokud by “mřížka” ulic New Yorku byla shodná s náklonem Země, tj. 23,5°, pak by k jevu Manhattanhenge docházelo pouze jednou, a to v den letního slunovratu.

Ačkoliv se tento jev může objevit i v jiných městech světa, tak jedině na Manhattanu najdete volný pohled na obzor přes řeku Hudson směrem k New Jersey.

KDE MŮŽETE MANHATTANHENGE VIDĚT?

Tento úkaz máte možnost spatřit, pokud budete stát mezi 14th street a Washington Heights.

Zde jsou ulice s nejlepším výhledem. Užijte si to a foťte!

  • 14th street
  • 23rd street
  • 34th street
  • 42nd street
  • 57nd street
Manhattanhenge - mapa

Vždy byste měli v dáli vidět New Jersey. Působivé snímky pořídíte zejména ve 34th street s Empire State Building nebo pak ve 42nd street s budovou Chrysler. Na vámi vybrané místo dorazte minimálně 30 minut (lépe dříve) před začátkem západu slunce, abyste si nejen užili celý úkaz, ale hlavně si našli dobré místo pro fotografování a pozorování.

TIP NA NEJLEPŠÍ MÍSTO

Kromě ulic uvedených výše je tu pak jedno místo, které patří mezi nejlepší. Je to most Tudor City Bridge, který najdete mezi Grand Central a budovou Spojených národů – viz mapa a streetview zde. Při fotografování použijte nejdelší možné ohnisko (vytáhnout zoom na maximum), které na fotoaparátu máte.

Riding into the sun - Manhattanhenge from a taxi
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina

Ostatní také čtou

Zpráva o chybě

Následující zpráva bude odeslána našemu týmu: