MANHATTANHENGE – ZÁPAD SLUNCE V NEW YORKU

Během roku, můžete být v New Yorku svědky úžasného fenoménu, kdy slunce zapadá přímo v ulicích New Yorku, je to tzv. Manhattanhenge.

Jste v City koncem května nebo v půlce července? Přes den si v New Yorku projděte všechny zajímavá místa a na večer si připravte foťáky a nenenchte si západ slunce ujít.

Kdy můžete Manhattanhenge vidět?

 • 29. května – je vidět půlka slunečního kotouče
 • 30. května – je vidět plné slunce
 • 11. července – je vidět plné slunce
 • 12. července – je vidět půlka slunečního kotouče

CO JE MANHATTANHENGE?

Tento jev můžete zažít dvakrát do roka, a to v okamžiku, kdy je zapadající slunce v jedné přímce s východo-západními ulicemi na Manhattanu. Každoročně se toto děje dvakrát po dobu 3 dnů.

 • první den je vidět nad horizontem celé slunce
 • další dny už jen půlka slunečního kotouče.

PROČ SE TO NAZÝVÁ MANHATTANHENGE?

V podstatě je to sloučení dvou slov Manhattan a Stonehenge v Anglii.

PROČ SE TO DĚJE?

Kolem roku 1811 se urbanisté snažili nejlépe navrhnout rozložení města velkého jako je New York. Jelikož má ostrov Manhattan obdélníkový tvar, tak bylo rozhodnuto, že hlavní ulice budou směřovat od severu na jih a příčné ulice budou dělit město od východu na západ. Manhattan nesměřuje přímo na sever, ale je zde odklon 29°, proto i ulice byly v tomto úhlu navrženy. Pokud by “mřížka” ulic New Yorku byla shodná s náklonem Země, tj. 23,5°, pak by k jevu Manhattanhenge docházelo pouze jednou, a to v den letního slunovratu.

Ačkoliv se tento jev může objevit i v jiných městech světa, tak jedině na Manhattanu najdete volný pohled na obzor přes řeku Hudson směrem k New Jersey.

KDE MŮŽETE MANHATTANHENGE VIDĚT?

Tento úkaz máte možnost spatřit, pokud budete stát mezi 14th street a Washington Heights.

Zde jsou ulice s nejlepším výhledem. Užijte si to a foťte!

 • 14th street
 • 23rd street
 • 34th street
 • 42nd street
 • 57nd street
Manhattanhenge - mapa

Vždy byste měli v dáli vidět New Jersey. Působivé snímky pořídíte zejména ve 34th street s Empire State Building nebo pak ve 42nd street s budovou Chrysler. Na vámi vybrané místo dorazte minimálně 30 minut (lépe dříve) před začátkem západu slunce, abyste si nejen užili celý úkaz, ale hlavně si našli dobré místo pro fotografování a pozorování.

Tip na nejlepší místo v New Yorku

Kromě ulic uvedených výše je tu pak jedno místo, které patří mezi nejlepší. Je to most Tudor City Bridge, který najdete mezi Grand Central a budovou Spojených národů – viz mapa a streetview zde. Při fotografování použijte nejdelší možné ohnisko (vytáhnout zoom na maximum), které na fotoaparátu máte.

Riding into the sun - Manhattanhenge from a taxi
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina
Manhattanhenge
Foto: Vladimír Březina

Sdílejte tento článek:

Autor článku

Standa Beran

zakladatel webu Cestování po USA

Do USA cestuje pravidelně od roku 1996. Křížem krážem projel západ USA, prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď.

Co vidět a dělat v New Yorku?

Muzea v New Yorku, lety helikoptérou nad městem, mrakodrapy, procházky po Manhattanu, různé výstavy, plavby lodí kolem Manhattanu a mnohem víc, to vše vás čeká při návštěvě města...

Nákupy v New Yorku – Outlety

Nákupy v New Yorku mohou být pro mnohé turisty zpestřením pobytu, a pokud se vám při této myšlence zrychluje tep a ožíváte, tak patříte...

Co vidět v New Yorku za 3 dny a neuhnat se

Při návštěvě New Yorku je potřeba myslet na to, že budete muset itinerář upravovat dle počasí. Některé aktivity nejsou vhodné do deště a naopak...

Přidejte se k nám

10,004FanoušciTo se mi líbí
274NásledovníciNásledovat