Turisté do USA nepotřebují vizum, ale ESTA – méně než 90 dnů

Od 17. listopadu 2008 mohou občané České republiky cestovat do Spojených států amerických bez víz. Toto rozhodnutí bylo přijato v rámci programu pro cestování bez víz (Visa Waiver Program), který umožňuje občanům z některých zemí, včetně České republiky, cestovat do USA bez nutnosti získat turistické vízum. Místo toho musí občané z České republiky získat povolení k vstupu do USA prostřednictvím systému ESTA USA (Electronic System for Travel Authorization).

Jak se liší ESTA od turistického viza?

ESTA USA je elektronický systém, který nahrazuje tradiční turistické vízum pro občany zemí, které spadají do programu pro cestování bez víz. To znamená, že občané České republiky nemusí projít složitým a zdlouhavým procesem získávání ví

Do USA mohou cestovat bez víza pouze ti, kteří již vlastní biometrický cestovní pas a ti, kteří jedou do USA za obchodními a turistickými účely na dobu maximálně 90 dnů. Ti, kteří se chtějí vypravit do USA na delší dobu, a to buď za prací nebo za studiem budou muset o víza stále žádat na ambasádě USA v Praze. Víza je nutné mít i v případě, že nejste majitelem tak zvaného biometrického cestovního pasu.

V případě, že budete cestovat do USA v rámci bezvízového styku, je nutné se před cestou zaregistrovat v elektronickém systému cestovních autorizací (ESTA).


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button