Jak si půjčit kolo v New Yorku a 3 nejlepší cyklotrasy

New York patří mezi města, která jsou plná aut, taxíků, místních…a turistů. Často tak bývá trochu problém se dostat z bodu A do B, a tak se nabízí otázka, co si takhle půjčit kolo?

Citi Bike představuje nejjednodušší způsob jak si půjčit kolo v New Yorku. Nabízí stovky kol a má stovky stanic, kde si kolo vyzvednete nebo vrátíte.

Kolik stojí půjčení kola v New Yorku?

 • Jednodenní Pass vás vyjde na 12 dolarů za neomezený počet jízd.
 • Třídenní Pass je za 24 dolarů a i zde platí neomezený počet jízd.
 • Jedna jízda může být dlouhá 30 minut.
 • 4 dolary za každých 15 minut, při překročení 30 minut.
Citi Bike / Summer Streets 2013

Půjčení kola v New Yorku? Návod jak na to.

Pokud patříte v této oblasti mezi začátečníky, tak zde najdete postup krok po kroku.

Jediné, co budete potřebovat je platební karta, a to buď kreditku nebo debetní. Nebojte, je to bezpečné.

Kolo si můžete půjčit na jedné z desítek stanic kol v oblasti Manhattanu. Mapu stanic a dostupnost kol si můžete prohlédnout na této mapě nebo přímo pak v mobilní aplikaci.

Zakoupit si můžete denní Pass (Day Pass) nebo roční členství (Annual Membeships). Z pohledu turistů si budeme dívat jen na krátkodobé Passy (jednodenní a třídenní Pass).

Počet jízd je během platnosti Passu neomezený.

Jedna jízda ale nesmí přesáhnout 30 minut. Na to nezapomeňte.

Jízdu zakončíte tak, že kolo vrátíte na libovolnou stanici. Kolo zasuňte pevně do stojanu a počkejte až se rozsvítí zelené světlo, které vám řekne, že je kolo uzamčeno.   

10 kroků k půjčení kola v New Yorku

 1. Dotkněte se obrazovky kiosku, tím se obrazovka rozsvítí.
 2. Stiskněte tlačítko „Rent a bike“.
 3. Vložte debetní nebo kreditní platební kartu (je to bezpečné).
 4. Na obrazovce vyberte počet kol – maximálně však 4.
 5. Vyberte typ Passu – jednodenní, třídenní atd.
 6. Vytiskněte si kód, kterým budete odemykat kola u stojanů.
 7. Vyberte si kolo – stojanů s červeným světlem si nevšímejte.
 8. Během 5 minut zadejte kód u daného kola.
 9. Jakmile se rozsvítí zelené světlo, zvedněte kolo za sedlo, čímž se kolo uvolní.
 10. Jízdu ukončíte tak, že kolo vrátíte na jakékoli stanici s prázdným stojanem. Kolo vložte do stojanu a počkejte až se rozsvítí zelené světlo.

Obsluha obrazovky kiosku

Půjčení kola v New Yorku - kiosek

Vytištění pětimístného kódu

Půjčení kola v New Yorku
Pětimístný kód, který při půjčení kola zadáte na stojanu.

Vyhněte se kolům, kde svítí červené světélko

Půjčení kola na Manhattanu
Vyhněte se kolům, kde svítí červené světýlko

Zadání kódu na stojanu kola

POZOR! Používáte pouze číselný kód.
Čip vkládají majitelé ročního předplatného.

Zadání kódu při půjčení kola v New Yorku
Zadání kódu při půjčení kola v New Yorku.

Uvolnění kola ze stojanu

 1. Nejdříve sedačku kola nazvedněte.
 2. Pak kolo ze stojanu vytáhněte.
Vyzvednutí kola ze stojanu
Vyzvednutí kola ze stojanu

Instruktážní videa

Jak kolo vyzvednout a vrátit


Nezapomeňte na správné vložení kola zpět do stojanu.
1) Srovnejte trojúhelník v přední části kola se stojanem.
2) Kolo vložte do stojanu opatrně, ale pevně.
3) Počkejte, až se na stojanu rozsvítí zelené světlo. Tak je potvrzeno, že je kolo v pořádku vloženo a vaše cesta je ukončena.
4) Pokud nevidíte zelené světlo, tak to zkuste znovu!

Nastavení výšky sedla

DEJTE SI POZOR!

Vyhněte se pofiderním nabídkám na půjčení kola. Klasický trik je, že při vrácení najdou na kole odřený lak, tvrdí, že jste to zavinili vy a žádají náhradu škody. Pokud se nepodvolíte, tak přitvrdí a začnou vyhrožovat, že zavolají policii. Kdo by chtěl mít na dovolené oplétačky se strážci zákona?

Pokud možno, vyhněte se dopravní špičce při jízdě v centru Manhattanu nebo na jinak rušných silnicích. Ne vždy jsou cyklisté respektování, a i když jedete v pruhu pro cyklisty, tak se může stát, že vám do cesty vjede auto.

Citi Bike

3 NEJLEPŠÍ CYKLOTRASY PO NEW YORKU

Na kole v Central Parku

u10 km, zhruba 45 minut

Central park je pro tento účel nejlepším turistickým místem New Yorku. Obklopen spoustou zajímavých míst a atrakcí včetně zahrady Shakespeare Gardens, uvidíte zde i kolotoč Central Park Carousel, vodní nádrže a spoustou travnatých ploch všude okolo (my doporučujeme místo Strawberry Fields). V parku se nachází 3 dálkové cyklostezky o délce 9,7 km, 8,3 km nebo 2,7 km. Ideální pro poklidné rodinné výlety, stezky vedoucí přes rozmanité plochy bez řvoucích motorů taxíků a aut z Manhattanu. Poté co budete mít možnost pokochat se krásami okolí cyklostezek, zajeďte se občerstvit dobrotami v taverně –Tavern on the Green s výhledem na část parku zvanou Sheep Meadow.

Na kole podél Hudson River Greenway

17 km, zhruba 1 hodina

Tato mírná obousměrná silnice lemuje řeku Hudson a je velice dobře udržovaná a plně chráněná pro všechny cyklisty. Silnice pokračuje po délce 18 nepřerušovaných kilometrů z parku Battery Park City k mostu George Washington Bridge. Během cesty budou mít cyklisté příležitost vidět muzeum Cloisters Museum ve Fort Tryon, minete muzeum Intrepid Museum na ulice 46th Street. Cesta vede téměř přes každý park na Manhattanu na východní straně, včerna parků Battery Park, Riverside Park, Hudson River Park a Fort Washington Park. Při úpatí mostu Geroge Washington Bridge se nachází historická budova majáku Little Red Lighthouse, kde mohou cyklisté svou dobrodružnou cestu ukončit.

Brooklyn Bridge Park: Brooklyn Greenway Route

9 km, zhruba 30 minut

Projeďte se po mostě Brooklyn Bridge, dále po trase Brooklyn Heights a modní Dumbo – vypůjčete si kola v ulici Spruce Street. Park Brooklyn Bridge Park má vyznačenou cyklostezku vedoucí od mola 1 k molu 6 se spoustou zákrut a zatáček, což ji přidává na zajímavosti. Cesta po nábřeží přináší pozoruhodné výhledy na panorama Manhattanu, kde cyklisté mohou sesednout ze svých kol a pořídit zajímavé snímky. Dopravního provozu se nemusíte obávat, protože většina trasy Greenway route vede mimo silniční provoz. Na Kent Avenue, si užijte sjezd po prvním newyorské obousměrné silnici určené pro kola. Při vjezdu do části Red Hook buďte opatrní, protože zdejší cyklostezky jsou vzácné, a připravte se na vůni slané vody u mola Valentino Pier, pocházející z newyorského přístavu, a pokud si to správně načasujete, uvidíte ohromující podívanou díky slunci zapadající za město.

Kam v New Yorku a co dělat v tomto městě? Pokračujte ve čtení.Další články

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa