New Jersey

New Jersey

Stát New Jersey se stal oficiálním státem USA v roce 1787 jako třetí v pořadí. Nachází se v severovýchodní části Spojených států amerických a sousedí se třemi dalšími státy – na severu se státem New York, na jihu se státem Delaware a na západě s Pensylvánií. Hlavním městem státu New Jersey je město Trenton.

Oblast dnešního státu New Jersey byla původní osídlena Holanďany, ale v šedesátých letech 17. století se dostala pod nadvládu Anglie. V rámci americké revoluce byla New Jersey jednou ze třinácti kolonií, které revoltovaly proti nadvládě Británie, a po úspěšném boji o nezávislost se New Jersey stalo třetím státem pořadí, který ratifikoval ústavu Spojených států.

Téměř celý stát New Jersey, kromě severní osmdesátikilometrové hranice se státem New York, je obklopen vodou. Horní třetina státu leží v oblasti Apalačské vysočiny a jsou zde mírné kopce a malebná údolí s řadou potoků a říček. Ve zbytku státu převládá nížina a zejména pobřežní část je velmi obydlená s řadou měst.

V severozápadní části státu panuje vlhké kontinentální podnebí a teploty jsou zde zejména díky vyšší nadmořské výšce chladnější než ve zbytku státu. Léta jsou v New Jersey typicky velmi teplá a vlhká s průměrnými denními teplotami okolo 28 stupňů Celsia, v zimě pak nejvyšší teploty vystoupají pouze k 5 stupňům Celsia; díky blízkosti oceánu nejsou rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí příliš veliké. Srážky jsou rovnoměrně rozloženy po celý rok.

Stát New Jersey je jedním z nejmenších ve Spojených státech, zároveň však má jednu z nejvyšších hustot osídlení, zejména díky blízkosti velkým městům jako New York City či Philadephia, kam řada obyvatel New Jersey dojíždí za prací. New Jersey je velkým průmyslovým a dopravním centrem, důležitou součástí ekonomiky státu je i cestovní ruch, o nějž má největší zásluhu Atlantic City, východní kopie Las Vegas.

Hlavním městem státu New Jersey je osmdesátitisícové město Trenton, největším městem pak Newark.

Hlavní město New Jersey – Trenton

Hlavním městem státu New Jersey je město Trenton. Založeno bylo na počátku osmnáctého století a od roku 1790 je hlavním městem New Jersey. Trenton má zhruba 85 000 obyvatel.

První stálé osídlení oblasti, ve které se město Trenton nachází, se datuje až do 70. let 17. století. V roce 1719 pak obyvatelé města zvolili za název Trent-towne, a to po Williamu Trentovi, který v oblasti vlastnil velké množství půdy; název byl později zkrácen na Trenton. Během americké války o nezávislost se zde odehrála bitva (Battle of Trenton) – první důležité vojenské vítězství George Washingtona. V roce 1790 se pak Trenton stal oficiálním hlavním městem státu New Jersey.

Klima v Trentonu je na pomezí vlhkého subtropického a vlhké kontinentálního – zimy jsou zde poměrně chladné s nejvyššími průměrnými denními teplotami jen několik stupňů nad bodem mrazu, léta pak horká s vysokou vlhkostí vzduchu a nejvyššími teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Srážky jsou relativně časté a rozloženy v podstatě rovnoměrně po celý rok.

Trenton je významným dopravním centrem, zejména díky své poloze mezi New York City a Philadephií. Velkou historickou tradici již z koloniálních časů zde má výroba porcelánu. Významnými památkami ve městě jsou William Trent House, nejstarší budova ve městě z roku 1719, památník první světové války (World War I Memorial) a také budova Capitolu z roku 1792, postupně zmodernizovaná a rozšířená.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa