Tajemství Grand Central Terminal (Hlavního vlakového nádraží)

Místní obyvatelé stejně jako návštěvníci New York City žasli nad velkolepostí Hlavního nádraží již od otevření – před sto lety. Hned první den, kdy se otevřely dveře veřejnosti, uvítalo, Grand Central Terminal (mapa zde) 150 000 lidí. Dnes projde nádražím více než 21 milionu lidí ročně. Majestátní hlavní hala, která se pyšní 10 milionovými staničními hodinami z opálu, původní mramorové schodiště, slavné starožitné lustry, zářící strop osazen 2500 hvězdami – Hlavní nádraží pamatuje kouzelné dávné časy. Přečtěte si o příbězích tajných cest, ukrytých barů a proč jdou hodiny vždycky špatně.

Budova hlavního vlakového nádraží v New Yorku
Budova hlavního vlakového nádraží v New Yorku

Nenastavujte své hodiny podle hodin na Hlavním nádraží

Do hlavní haly nádraží se vejde závratné množství lidí (zvláštně ve špice), což je jeden z divů. Tyto davy vás mohou ale mohou zpozdit, když uháníte a snažíte se chytit vlak na poslední chvíli. To je důvod, proč je každý jednotlivý časový údaj na odjezdové tabuli v Hlavním nádraží posunutý dopředu přesně o jednu minutu. Šedesát vteřin se zdá být dostatek času pro každého, aby zpomalil a přesto chytil vlak. A funguje to. Hlavní nádraží může být jedním z největších nádraží v zemi, a přesto má nejméně nehod chodců v USA a „nějakým“ způsobem si drží i téměř 100 % včasné příjezdy.

Přísně tajný vlak na Grand Central Terminal

Pečlivě si prohlédněte brány (vstupy) k vlakům v hlavní budově a zjistíte, že tam není uveden vlak č. 61. Ale přesto existuje, dole, v suterénu terminálu. Franklin D. Roosevelt používal tento vlak odsud z Hyde Parku, New York, do zastávky Hudson River Line. Po příjezdu, by byl jeho soukromý vůz naložen do nákladního výtahu a vyvezen nahoru na úroveň cesty.

Někteří říkají, že to bylo jednoduše proto, aby se vyhnul davům, jiní tvrdí, že chtěl zakrýt skutečnost, že jako prezident zasažený obrnou byl upoutaný na invalidní vozík. Mnoho smělých badatelů považují vlak č. 61 za Svatý Grál archeologie. Ačkoliv je nástupiště přísně tajné (a dle zástupců Hlavního nádraží nebude veřejnosti nikdy otevřeno) je stále udržováno v provozu pro případ, že by politici potřebovali v kritické situaci tajný východ. Ačkoliv, zde dole již byla „jistá“ akce: Andy Warhol zde konal v roce 1965 hvězdami nabitou slavnost. Podzemní párty byla tak tajná, že z ní neexistuje žádné fotografie (nezapomeňte, že to bylo v době, kdy nikdo ještě nevlastnil iPhone).

Co všechny tyto žaludy na Central Grand Terminal znamenají

Podívejte se na vrchol informační budky uprostřed hlavní chodby, abyste našli jeden z mnoha shluků žaludů, které zdobí terminál. Dekorativní květy spolu s dubovými listy jsou poctou panu Vanderbiltsovi, který vydal 6,4 milionů dolarů, aby financoval výstavbu původního terminálu v roce 1871. Patriarcha Cornelius Vanderbilt byl jedním z nejbohatších mužů v dějinách Ameriky, navzdory tomu, že pocházel ze skromných poměrů. Odešel ze školy v 11 letech a začal podnikat jako New Yorský dopravce, což mu nakonec přineslo velké bohatství. Jeho příběh od trhana k boháči je zahrnut v mottu rodiny Vanderbiltových: „Největší listy rostou z nejmenších žaludů“.

Hlavní vlakové nádraží v New Yorku
Hlavní vlakové nádraží v New Yorku

Nejhlídanější místnost v terminálu

Někde, v největším suterénu v New Yorku, více než 10 pater pod hlavní budovou, je místnost tak hlídaná, že není dokonce ani uvedená ve stavebních plánech. Ve skutečnosti nebyla ani do osmdesátých let ani veřejně přiznána. Uváděla se jako M42, místnost obsahující obrovský transformátor pohánějící veškerou elektrotechniku hlavního nádraží včetně kolejí. Je tak důležitá, že byla označena za Hitlerův klíčový cíl během 2. světové války. V roce 1944 vyslal německou ponorkou se dva špehy s úkolem vyřadit rotační motory a zničit rozvodnou síť, a tím znemožnit přepravu tisíců nasazených vojáků a vojenské techniky. Tito agenti byli zadržení dříve, než mohli dosáhnout tohoto strategického místa a M42 zůstane dále nejstřeženější části terminálu.

Jak pít jako milionář

Zamiřte do části West Balcony nad hlavní chodbou Hlavního nádraží, abyste našli ukrytý koktejlový bar známý jako Campbell Apartment. Můžete se cítit, jako by jste se ocitli v americkém televizním dramatu Mad Men, ale Campbell apartment nebyl pojmenová po Petu Campbellovi. Ve dvacátých letech pronajal obchodní magnát John W. Campbell 3.500 čtverečních stop plochy, aby byly využity jako jeho soukromé kanceláře a přeměnil prostor do podoby paláce ze 14. století. Místnost je stále charakteristická ručně malovaným 25ti stoppým vysokým stropem a obrovským krbem a jeho mahagonový balkon nyní slouží jako terasa pro opilce. Díky červeným paletám (obložení), je salonek perfektní místo, kde se můžete posadit a užít si stylové luxusní koktejly, jako Zakázaný punč a elixír Krvavý pomeranč završený šampaňským a předstírat, že jste z úplně jiné doby. Dress kód vám taktéž pomůže (žádné tenisky, šiltovky, trička)

Co takhle raketu?

Hlavní nádraží není jen místem, kde můžete nasednout na vlak. Můžete si zde také zasportovat. Jmenovitě zahrát tenis. Oficiální název je Vanderviltův Tennisový Klub. Kurt byl dostavěn dodatečně v 60. letech s výhledem na 42. Ulici a park Park Avenue South. Nyní ho vlastní Donald Trump a klub navštívila Serena Williams, John McEnroe a další tenisové superstar. Můžete jej navštívit také – pokut se vám tedy podaří zařídit rezervaci.

Nebe na zemi

Existence majestátní astrologické stropní fresky nad hlavní budovou není zrovna tajemství, ale existují dvě věci, které vás můžou překvapit. Vzhlédněte vzhůru a pozorně pozorujte strop na západ, kde najdete kraba – symbol zvěrokruhu pro Raka. Nad restaurací Michael Jordan´s Steak House, uvidíte malý, tmavý, sazemi pokrytý kousek cihly. V místě, kde se modrozelená obloha potkává se zářící bílou od mramorových oblouků.

Toto špinavé místo v interiéru klenby zůstalo takové, jak čistý strop vypadal před tím, než se provedla důkladná a obnovující čištění v roce 1998, aby se odstranily všechny nečistoty (70 procent z nich byly z cigaretového kouře). Cihla zde byla ponechána, aby znázornila, jaká velká změna byla provedena. Mezitím si někteří cestující s orlím zrakem mohou povšimnout něčeho nakřivo – astrologická freska je vzhůru nohama – málokdo zná důvod. Někteří věří, že malíř Charles Basing držel originálu astrálního vyobrazení při replikaci špatně. Ale Cornelius Vanderbilt tvrdil, že nástěnná malba měla zobrazit astronomickou mapu viděnou z nebe, ne ze země.

Strop s hvězdnou oblohou v Grand Central Terminal
Strop s hvězdnou oblohou v Grand Central Terminal

Získat pokoj

Pokud se cítíte zamilovaně, vyzkoušejte „Líbací pokoj“(kissing room), který se nachází v blízkosti kolejí 39-42 na hlavní třídě Grand Concourse. Oficiálně pojmenovaný „Biltmore, kissing room“ je místem, kam by kdysi přijel slavný „Mimořádný vlak“ ze západního pobřeží. Hollywoodské celebrity a slavní politici z 30. a 40. let by se přímo z vlaku vrhli do náruče svých čekajících milovaných osob.

Sladké nic

V nádražní hale Grand Central Terminal poblíž restaurace Oyster  Bar & Restaurant se nachází místo známé jako „šeptací chodba“. Pokud stojíte v jednom rohu místnosti a zašeptáte něco do zdi, druhá osoba to uslyší nahlas a zřetelně i v místnosti o rozloze 190 čtverečních metrů. Obložení na stropě je dílo Rafaela Guastavina, průkopníka, který ovlivnil americkou architekturu a design. Místo cihel použil glazurované terakotové (cihlově červené) dlaždice, aby vytvořil oblouky, které byly téměř pětkrát větší než ty tradiční (renovace stála 450 000 $, byla dokončena v roce 2012). Okouzlující akustický jev má něco dočinění s výškou, rozpětím a zakřivením oblouku, ale skutečně nezodpovězenou otázkou je, zda Guastavino stavěl tyto oblouky se „šeptacím“.

Grand Central Terminal
Grand Central Terminal

Žádný strach, pokud ztratíte svůj iPhone

Od zapomenutých peněženek, bund a kufříku, přes brusle, vánoční dárky a falešné zuby – ano, falešné zuby – viděl personál železnice již všechno. Více než 2 000 osobních věcí cestující měsíčně zapomenou na nádraží a ve vlacích. A tyto věci se shledají se svými pravými majiteli v ohromujících 80 % případů. Tato míra návratnosti přináší Hlavnímu nádraží uznání – že mají jedno z nejlépe fungujících oddělení Ztrát a nálezů světa. Pokud jste kdy nechali váš iPhone na sedadle vlaku, může vám být útěchou, že návratnost elektronických předmětů je neuvěřitelných 100 %.Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa