WHITE SANDS – NEW MEXICO

Autor článku: Jana Dvořáková

V letech 2013 a 2014 na jaře jsme navštívili White Sands National Park v New Mexico. Vloni jsme tam byli jenom asi půl dne, ale protože se nám tam moc líbilo, tak jsme letos si návštěvu zopakovali a využili možnosti přenocovat ve stanu.

White Sands - New Mexico
White Sands – New Mexico

Kde leží White Sands?

White Sands najdete ve státě New Mexico a oblast se nachází asi 24 km od Alamogordo, kde jsme přespali v RV (karavanu) na parkovišti u Walmartu, je otevřen 24 hodin. Před přenocováním ve White Sands jsme měli krátký pohovor s rangerem, kdy nám bylo vysvětleno, jak se musíme v noci chovat, atd. Dostali jsme přiděleno místo ke stanování, jedna noc ve stanu stála každého z nás 3 dolary. Více o poplatcích zde. V parku není voda a jsou tam jen suché záchody, v autě se nesmí přespávat.

White Sands - New Mexico
Stanování ve White Sands – New Mexico
Mapa White Sands

Souřadnice GPS Visitor Center jsou 32.778677, -106.172443 (32° 46′ 45″ N, 106° 10′ 19″ W) nebo na mapě zde.

Ubytování v oblasti White Sands

Ubytování v hotelu nebo motelu v samotném parku nenajdete, je zde možné pouze stanovat. Motelové pokoje, ale najdete v nedalekém (24 km) městě Alamogordo. Velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou ubytování zde nabízí motel Super 8.

Bílý písek ve White Sands
Bílý písek ve White Sands

Duny jsou bílé, vypadají úplně jako sníh, také tam děti „sáňkují“ a silnice jsou odklízeny pluhem. Duny nejsou tvořeny pískem, ale sádrou (gypsum), velmi příjemné na dotek, nelepí se atd. Ze zvířat jsme viděli pouze bílé ještěrky a černé brouky, žíjí tam prý i lišky, ale ty jsme neviděli. Rozloha parku je 275 čtverečních mílí a je ve výšce cca 1200 m nad mořem.

Přes den bylo velké horko, byli jsme tam začátkem června, ale v noci se ochladilo na příjemných 17, tak přišel vhod i tenký spacák. Přespání stálo opravdu zato, naprosté ticho, úžasná obloha plná hvězd, měsíc vycházející za dunami a nikde nikdo. Noc ve White Sands určitě patří k největším zážitkům naší cesty po USA. Více o stanování přes noc najdete zde (hledejte odkaz na stáhnutí pdf souboru v sekci “Backcountry Camping”).

Kompletní informace o parku White Sands najdete zde.

White Sands New Mexico
White Sands New Mexico
White Sands New Mexico
White Sands New Mexico
White Sands New Mexico
White Sands New Mexico
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa