ZKUŠENOST S CESTOVÁNÍM V RV ANEB KARAVANEM PO USA

Autor článku: Jana Dvořáková

V karavanu neboli v RV (recreational vehicle) jsme cestovali tři měsíce v roce 2013 a 2 měsíce letos. Celkem jsme najeli vloni 23 000 km a letos 16 000. Bylo to stejné RV, které je uvedené na této stránce informace o cestování karavanem, cestovali jsme v RV C19 Compact RV.

Zkušenosti s cestováním v RV/karavanu po USA
Zkušenosti s cestováním v RV/karavanu po USA
Zkušenosti s cestováním v RV/karavanu po USA
Zkušenosti s cestováním v RV/karavanu po USA

VÝBĚR KARAVANU PRO CESTU PO USA

Výběru jsme věnovali opravdu velkou pozornost, nakonec pro nás bylo nejlepší si půjčit C19 Compact RV od Cruise America – viz www.cruiseamerica.com. Nejlépe cenově vyšlo si půjčit v Los Angeles, kde je velké depo a tedy nedojde pravděpodobně k tomu, že na vás karavan nevyjde, jako se to stalo dvěma párům cestovatelů u jiných společností v menších městech, místo malého obytného vozu si museli půjčit velký, se kterým se obtížně parkovalo a měl velkou spotřebu benzínu. O tento karavan je velký zájem, takže jsme objednávali již asi 6 měsíců předem. Spotřeba byla cca 13 milí/galon. Jezdili jsme celkem pomalu, tak 90 km/hod. Výhodou tohoto menšího RV je, že je dlouhé cca 6 m a parkovali jsme často mezi osobními auty.

Vnitřek karavanu
Zkušenosti s cestováním v RV/karavanu po USA

CO VŠECHNO OBYTNÝ VŮZ MÁ A JAK SE V NĚM CESTUJE?

Nám se cestování v karavanu ohromně líbilo, také proto jsme si to zopakovali i letos. Výhodou je, že jednou vybalíte a pak jste vlastně stále „doma“. Informace na stránkách uvádí možnost cestování tří osob, dle našich zkušeností doporučujeme dvě dospělé osoby a jedno menší dítě, nejlépe však jen dvě osoby. Pozor: na postel nad sedadlem řidiče a spolujezdce se leze přes opěradla (není tam žádný žebřík), takže pro méně pohyblivou a starší osobu by to mohlo být problematické. Karavan jsme měli pronajmutý včetně ručníků, lůžkovin, kuchyňských potřeb a křesílek.

POZOR: neberte si do RV kufry, není je kam uložit, nejlepší velké tašky, které se dají hodně zmáčknout.

V karavanu je lednička, mikrovlnka, dřez, plynový dvouvařič, WC, sprcha, dá se topit i chladit, lépe je v RV v chladnějším počasí.

PARKOVÁNÍ S KARAVANEM V NOCI

Na parkování přes noc jsme využívali nejvíce parkoviště u supermarketu Walmart. Koupili jsme si atlas se seznamem všech Walmartů s adresami. Spali jsme většinou tam, kde byl Walmart otevřen 24 hodin denně. Většina Walmartů povoluje parkování přes noc, pouze pokud byly na parkovišti cedule No Overnight Parking, tak jsme tam nezůstali. To bylo např. ve městě Durango v Coloradu, nebo ve Flagstaffu a Kingmanu v Arizoně. Nikdy jsme nebyli jediný karavan, viz přiložené fotografie.

Dále jsme využívali i odpočívadla na dálnicích – rest areas, povolená délka parkování přes noc se liší stát od státu. Např. Kalifornie 8 hodin, Washington bez omezení atd.

Také jsme s karavanem parkovali přes noc v Pilot Truck Centrech – velká centra pro parkování nákladních aut.

Všechno výše uvedené je zadarmo.

Tam, kde nebyly výše uvedené možnosti jsme spali v campech, jejich ceny jsou různé, stejně jako vybavení, asi od 10 do 45 dolarů. Nejdražší se nám zdály KOA. V campech je třeba někdy také spát za účelem napuštění vody a vypuštění auta – tzv. „dumpování“. Dá se ale dumpovat i zadarmo mimo campy, např u různých visitor center, na některých rest areas atd.

Velmi užitečná nám byla www.allstays.com, kde se dá najít řada užitečných informací pro cestovatele.

Cestování karavanem po USA

Autorem článku je Jana Dvořáková. Pro další dotazy týkající se cestování karavanem po USA můžete Janu kontaktovat na tomto emailu: jana413@seznam.cz

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa