Severní Karolina

Severní Karolina

Stát Severní Karolína se nachází na východním pobřeží Spojených států. Oficiálním státem USA se Severní Karolína stala v roce 1789 jako dvanáctý stát v pořadí. Sousedí se čtyřmi dašlími americkými státy – na severu s Virginií, na jihu se svou jmenovkyní Jižní Karolínou a na západě pak s Georgií a Tennessee. Hlavním městem Severní Karolíny Raleigh.

Pobřeží Severní Karolíny bylo poprvé Evropany prozkoumáváno již v první polovině 16. století, ale první stálá osídlení zde začala vznikat až v polovině století sedmnáctého. Oblast byla pod nadvládou Britů a od roku 1729 učinili Britové ze Severní Karolíny královskou kolonii. Původní indiánští obyvatelé byli postupně vytlačeni na západ přes Apalačské pohoří. Severní Karolína se pak v rámci boje o americkou nezávislost stala jednou ze třinácti kolonií revoltujících proti Britům a v roce 1789 jako dvanáctá v pořadí ratifikovala americkou ústavu a stala se oficiálním státem Unie.

Severní Karolína sestává ze tří geografických částí – z východní Atlantic Coastal Plain, regionem Piedmont uprostřed státu a z Apalačského pohoří na západě. Pobřežní východ je relativně plochý a vyznačuje se velmi úrodnou půdou. Piedmont je nejvíce urbanizovanou částí státu a žije v ní většina obyvatel státu. Nejvyšším bodem Severní Karolíny je Mount Mitchell v Apalačském pohoří, který je s 2037 metry nad mořem nejvyšším bodem celých Spojených států na východ od řeky Mississippi.

Klima ve východní části Severní Karolíny je ovlivněno Atlantikem, který zajišťuje mírné zimy a snesitelné počasí v létě – v létě se zde nejvyšší teploty pohybují okolo 32 stupňů, v zimě i v noci zůstávají v průměru zhruba dva stupně nad nulou. Směrem do vnitrozemí již není vliv oceánu tak výrazný a teplotní rozdíly mezi létem a zimou jsou výraznější. Západ je i díky vyšší nadmořské výšce chladnější.

Zemědělství je důležitou součástí ekonomiky Severní Karolíny, která je největším producentem tabáku mezi americkými státy. Zároveň je známá jako významný producent textilu a nábytku. Město Charlotte se pak od osmdesátých let vyprofilovalo v celostátně významné finanční centrum.

Hlavním městem Severní Karolíny je město Raleigh, které má přes 400 tisíc obyvatel. Největším ekonomickým centrem státu je však Charlotte se zhruba 750 tisíci obyvatel.

Hlavní město Severní Karoliny – Raleigh

Hlavním městem Severní Karolíny je město Raleigh. Založeno bylo v roce 1792 a leží v centrální části státu v regionu Piedmont; dnes má zhruba 450 tisíc obyvatel.

Provincie Severní Karolína měla postupně několik hlavních měst, například Bath, Edenton nebo New Bern. V roce 1788 byl za nové hlavní město vybrán Raleigh díky své pozici v centrální části státu. Na vybraném místě předtím žádné město ani osídlení neexistovalo, a tak hlavní město vyrostlo doslova na zelené louce. Oficiálně založeno bylo v roce 1792 a pojmenováno je po Siru Walteru Raleighovi, zakladateli původní kolonie na ostrově Roanoke.

Raleigh se pyšní řadou historických budov (například Capitolem, jenž byl dokončen v roce 1840), několika knihovnami a muzei; město je zároveň sídlem několika univerzit. Raleigh je i důležitým dopravním a obchodním centrem a jedním z nejrychleji rostoucích měst v celých Spojených státech.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa