Státní svátky v USA

V USA je státním svátkem kalendářní datum, které je uznáno a označeno federální vládou Spojených států jako svátek. Méně důležité federální vládní úřady jsou zavřeny, obchodování na akciových trzích je obvykle pozastaveno a každý zaměstnanec federální vlády je za tento svátek placen. Vláda USA uznává 10 státních svátků.

DatumNázev svátkuČeský název
1. ledenNew Year’s DayNový rok
třetí pondělí v lednuMartin Luther King Jr. DayNarození Martina Luthera Kinga Jr.
třetí pondělí v únoruPresidents’ DayPrezidentský den
poslední pondělí v květnuMemorial DayDen obětí války
4. červenIndependence DayDen nezávislosti
první pondělí v záříLabor DaySvátek práce
druhé pondělí v říjnuColumbus DayColumbův den
11. listopadVeterans DayDen veteránů
čtvrtý čtvrtek v listopaduThanksgiving DayDen díkůvzdání
25. prosinecChristmas DayVánoce
Státní svátky v USA

Nový rok

Klasický svátek jako u nás. Po noci plné veselí a oslav se potřebujeme pořádně vyspat.

Narození Martina Luthera Kinga Jr.

Bojovník za lidská práva Martin Luther King Jr., který byl kazatelem se zasadil o zrušení zákona rozdělující Američany na obyvatele s černou a bílou barvou pleti. Ve svých 39 letech se stal obětí atentátu a zemřel. Získal Nobelovu cenu za mír.

Prezidentský den

Američané si v tento svátek připomínají narození prvního prezidenta, kterým byl George Washington. Státní svátek ve Spojených státech oslavovaný třetí pondělí v únoru na počest prvního prezidenta Spojených států, který se narodil 22. února 1732. Zákon o jednotném pondělním svátku z roku 1971 přesunul tento svátek na třetí pondělí, ke kterému může dojít mezi 15. a 21. únorem.

Prezidentský den

Den obětí války

Tento svátek je vzpomínkou na padlé ve všech válkách a slaví se od roku 1866. V tento den chodí mnoho lidí na hřbitovy a památníky, aby si uctili a truchlili nad těmi, kteří zemřeli při službě v americké armádě. Memorial Day se také považuje za neoficiální začátek léta ve Spojených státech, kdežto Den práce, první pondělí v září, se označuje za neoficiální začátek podzimu a konec léta.

Den nezávislosti

Jeden z nejznámějších svátků v USA je proslulý Den nezávislosti, který všem připomíná datum 4. července roku 1776. V tento den byla přijata deklarace nezávislosti USA. Třináct amerických kolonií v tento den přestalo spadat pod panovníkovi Británie, králi Jiřímu III. a staly se stak svobodnými a nezávyslími státy. Kongres hlasoval o vyhlášení nezávislosti o dva dny dříve, 2. července, ale vyhlášeno bylo až 4. července. Den nezávislosti je běžně spojován s ohňostroji, přehlídkami, grilováním, karnevaly, veletrhy, pikniky, koncerty, baseballovými hrami, rodinnými setkáními, politickými projevy a obřady.

Ohňostoje - Den nezávislosti
Den nezávislosti

Svátek práce

Svátek práce se slaví první pondělí v září. Po tomto datumu začíná škola a uzavírá se letní období. Den práce je státním svátek v USA, který se slaví první pondělí v září na počest a uznání amerického dělnického hnutí.

Columbův den

Kryštof Columbus a jeho objevení Ameriky 12. října 1492. Kolumbova první cesta do Nového světa na španělských lodích Santa María, Niña a La Pinta trvala přibližně tři měsíce. Tento svátek se slaví od roku 1792.

Den veteránů

V USA lidi za skutečné hrdiny považují válečné veterány, a proto mají tak i svůj státní svátek. Jde o den, kdy byl stvrzen konec první světové války.

Den díkůvzdání

Americká klasika, kdy se setkává celá rodina u sváteční večeře s dobře propečeným krocanem. Den díkůvzdání je poděkování za podzimní úrodu. Mezi další zvyky díkůvzdání patří charitativní organizace nabízející večeři díkůvzdání pro chudé, účast na bohoslužbách, sledování přehlídek a sledování fotbalových her. V americké kultuře je Den díkůvzdání považován za začátek prázdninové sezóny podzim – zima, která zahrnuje Vánoce a Nový rok.

Rodina u společné večeře při dnu díkůvzdání - Thanksgiving Day
Den díkuvzdání – Thanksgiving Day

Vánoce

Vánoce jsou svátek, kde nemusíme nic dodávat. Po celé Americe patří mezi TOP svátky a jen na rozdíl od nás si Američané rozbalují vánoční dárky až 25. prosince. Tento den se stal státním svátkem v roce 1870.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button