Státní svátky v USA

V USA je státním svátkem kalendářní datum, které je uznáno a označeno federální vládou Spojených států jako svátek. Méně důležité federální vládní úřady jsou zavřeny, obchodování na akciových trzích je obvykle pozastaveno a každý zaměstnanec federální vlády je za tento svátek placen. Vláda USA uznává 10 státních svátků.

DatumNázev svátkuČeský název
1. ledenNew Year’s DayNový rok
třetí pondělí v lednuMartin Luther King Jr. DayNarození Martina Luthera Kinga Jr.
třetí pondělí v únoruPresidents’ DayPrezidentský den
poslední pondělí v květnuMemorial DayDen obětí války
4. červenIndependence DayDen nezávislosti
první pondělí v záříLabor DaySvátek práce
druhé pondělí v říjnuColumbus DayColumbův den
11. listopadVeterans DayDen veteránů
čtvrtý čtvrtek v listopaduThanksgiving DayDen díkůvzdání
25. prosinecChristmas DayVánoce
Státní svátky v USA

Nový rok

Klasický svátek jako u nás. Po noci plné veselí a oslav se potřebujeme pořádně vyspat.

Narození Martina Luthera Kinga Jr.

Bojovník za lidská práva Martin Luther King Jr., který byl kazatelem se zasadil o zrušení zákona rozdělující Američany na obyvatele s černou a bílou barvou pleti. Ve svých 39 letech se stal obětí atentátu a zemřel. Získal Nobelovu cenu za mír.

Prezidentský den

Američané si v tento svátek připomínají narození prvního prezidenta, kterým byl George Washington. Státní svátek ve Spojených státech oslavovaný třetí pondělí v únoru na počest prvního prezidenta Spojených států, který se narodil 22. února 1732. Zákon o jednotném pondělním svátku z roku 1971 přesunul tento svátek na třetí pondělí, ke kterému může dojít mezi 15. a 21. únorem.

Prezidentský den

Den obětí války

Tento svátek je vzpomínkou na padlé ve všech válkách a slaví se od roku 1866. V tento den chodí mnoho lidí na hřbitovy a památníky, aby si uctili a truchlili nad těmi, kteří zemřeli při službě v americké armádě. Memorial Day se také považuje za neoficiální začátek léta ve Spojených státech, kdežto Den práce, první pondělí v září, se označuje za neoficiální začátek podzimu a konec léta.

Den nezávislosti

Jeden z nejznámějších svátků v USA je proslulý Den nezávislosti, který všem připomíná datum 4. července roku 1776. V tento den byla přijata deklarace nezávislosti USA. Třináct amerických kolonií v tento den přestalo spadat pod panovníkovi Británie, králi Jiřímu III. a staly se stak svobodnými a nezávyslími státy. Kongres hlasoval o vyhlášení nezávislosti o dva dny dříve, 2. července, ale vyhlášeno bylo až 4. července. Den nezávislosti je běžně spojován s ohňostroji, přehlídkami, grilováním, karnevaly, veletrhy, pikniky, koncerty, baseballovými hrami, rodinnými setkáními, politickými projevy a obřady.

Ohňostoje - Den nezávislosti
Den nezávislosti

Svátek práce

Svátek práce se slaví první pondělí v září. Po tomto datumu začíná škola a uzavírá se letní období. Den práce je státním svátek v USA, který se slaví první pondělí v září na počest a uznání amerického dělnického hnutí.

Columbův den

Kryštof Columbus a jeho objevení Ameriky 12. října 1492. Kolumbova první cesta do Nového světa na španělských lodích Santa María, Niña a La Pinta trvala přibližně tři měsíce. Tento svátek se slaví od roku 1792.

Den veteránů

V USA lidi za skutečné hrdiny považují válečné veterány, a proto mají tak i svůj státní svátek. Jde o den, kdy byl stvrzen konec první světové války.

Den díkůvzdání

Americká klasika, kdy se setkává celá rodina u sváteční večeře s dobře propečeným krocanem. Den díkůvzdání je poděkování za podzimní úrodu. Mezi další zvyky díkůvzdání patří charitativní organizace nabízející večeři díkůvzdání pro chudé, účast na bohoslužbách, sledování přehlídek a sledování fotbalových her. V americké kultuře je Den díkůvzdání považován za začátek prázdninové sezóny podzim – zima, která zahrnuje Vánoce a Nový rok.

Rodina u společné večeře při dnu díkůvzdání - Thanksgiving Day
Den díkuvzdání – Thanksgiving Day

Vánoce

Vánoce jsou svátek, kde nemusíme nic dodávat. Po celé Americe patří mezi TOP svátky a jen na rozdíl od nás si Američané rozbalují vánoční dárky až 25. prosince. Tento den se stal státním svátkem v roce 1870.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa