JÍDLO A POTRAVINY V USA

Na jídlo můžete v USA zavítat do restaurace, fast foodu nebo si koupit něco supermarketech. Záleží tedy na vás a vaší peněžence, kterou formu stravování budete preferovat.

POTRAVINY V SUPERMARKETECH

Potraviny v USA

Ačkoli se může zdát, že tento druh stravování vás vyjde na nejmenší peníz, tak ve skutečnosti zde můžete utratit více než kdybyste zašli do fast foodu, kterých v je v USA požehnaně.

Mezi nejznámější supermarkety USA patří Walmart, který nabízí nejen potraviny, ale i zboží pro běžný život, oblečení apod. Dá se přirovnat větším prodejnám Tesco. Zde si můžete najít prodejny Walmartu.

V případě, že máte velmi hluboko do kapsy, tak zde můžete koupit již hotová jídla v konzervě, obvykle jde o těstoviny v tomátové omáčce a s “masovými” kuličkami, cena kolem 90 centů. Určitě nejde o plnohodnotné jídlo, ale v případě nouze se dá na tomto jídlu i pár dnů vydržet.

Cena sýrů, různých salámů apod. je kupodivu celkem vysoká, zhruba 3 -4 dolary za balíček. Zakoupit můžete také různé obložené housky.

Pokud zamýšlíte koupit bochník chleba českého typu a vyrazit na cesty, tak můžete trochu narazit. V Americe mají snad desítky různých druhů chlebů, ale jedná se hlavně o chléb toustový. Hledejte tedy French Bread, který se dá přirovnat chutí i konzistencí k chlebu českému.

FAST FOOD V USA

Na fast foody narazíte v USA v každém menším městečku a na dálnicích u benzínek. Často můžete u jednoho parkoviště nalézt několik řetězců rychlého občerstvení, takže si stačí vybrat.

Fast food v USA

V případě, že se chystáte vyrazit na cesty velmi brzo ráno a spoléháte na fast food, kde dostanete něco k snídani, tak mějte na mysli, že ne všude mají otevřeno od časných hodin. Výjimkou nejsou fast foody, kde otevírají například až od 9 hodin. Otevírací hodiny můžete zjistit na internetu.

Ceny jídla se ve fast foodu pohybují v relacích jako v ČR, samozřejmě v dolarech. V některých fast foodech narazíte na tzv. Dollar Menu, může to být taštička, salát, ale i malý burger…je to různé.

Po objednání a zaplacení dostanete účtenku, na které je číslo vaší objednávky. Jakmile bude vaše jídlo připravené, tak vás budou dle tohoto čísla volat k jeho vyzvednutí, takže se od pultu nevzdalujte příliš daleko a účtenku nevyhazujte. V článku jak si správně objednat ve fast foodu, najdete věty, které na vás může obsluha vychrlit a současně slovní zásobu jak můžete reagovat vy.

U nápojů je obvyklá praxe, že po zaplacení dostanete kelímek, který si následně můžete i několikrát naplnit. Nápoje v Americe se nám zdály nějak sladší než u nás. Toto jsme řešili tak, že jsme si naplnili plný kelímek ledem a samotným obsah jsme nápojem jen už doplnili. Led udržoval nápoj příjemně chladný a současně ředil nápoj, který nebyl pak tak sladký.

Malý slovníček

  • DIET – nápoje bez obsahu cukru hledejte pod tímto pojmem, nikoli LIGHT
  • MENU – (burger, hranolky, nápoj) najdete pod slovíčkem MEAL (možná jste i u nás slyšeli Happy Meal)
  • SODA – není sodovka nebo perlivá voda, ale je to označení pro všechny nápoje s “bublinkami” (Pepsi, Sprite, Coca-Cola apod.) – více v článku Kdy použít Coke, Soda nebo Pop?
  • POP nebo COKE – nealkoholické nápoje (Pepsi, Sprite, Coca-Cola apod.) – více v článku Kdy použít Coke, Soda nebo Pop?
  • TO GO nebo FOR HERE – pokud chcete jídlo s sebou (v Británii se používá Take Away) nebo si jej sníte uvnitř
  • FRENCH FRIES – hranolky

Fast Food v USA – seznam

Fast food v USA

RESTAURACE V USA

Restaurace v USA

Obvykle platí, že po příchodu do restaurace se vás obsluha zeptá na počet osob a následně vás usadí, takže se nevrhejte k prvnímu volnému stolu, který od dveří uvidíte.

Po celou dobu se o vás stará jeden číšník a snaží se na vás zapůsobit, abyste při placení nechali co největší dýško. Nezapomeňte, že v restauracích se spropitné nechává vždy!!! V článku Spropitné v USA najdete další informace.

V restauracích se nesmí kouřit, pokud toto není výslovně povoleno. Omezení se může lišit stát od státu. Porce bývají obvykle velké. Pokud jídlo nedojíte, tak se nestyďte požádat o zabalení zbytku jídla do krabičky.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button