Arizona

Arizona

Arizona se stala státem USA v roce 1912 jako 48. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadní části Spojených států a rozlohou se jedná o šestý největší stát v pořadí. Arizona má společnou hranici s Kalifornií a Nevadou a spolu s UtahemNovým Mexikem a Coloradem je jedním z tzv. Four Corners států – jediných čtyř amerických států, jejichž hranice se střetává v jednom bodě.

Území dnešní Arizony se po získání nezávislosti Mexika v roce 1821 stalo součástí právě tohoto nově vzniklého státu. To se změnilo v polovině 19. století, kdy USA po mexicko-americké válce získalo oblast pod svou správu. V období americké občanské války byl poprvé použit název Arizona, která se v této době stala součástí Konfederace. Oficiálním státem USA se stala Arizona v roce 1912 až jako 48. v pořadí, tedy jako poslední z pevninské části Spojených států.

Podnebí v Arizoně je velmi variabilní, což souvisí zejména s rozdílnou nadmořskou výškou. V jižní části převládá pouštní podnebí s velmi mírnými zimami a horkými léty. V létě v této části Arizony teploty stoupají pravidelně nad čtyřicet stupňů Celsia; zimy jsou pak mírné a jen výjimečně klesají teploty pod nulu. Vzhledem k výrazně vyšší nadmořské výšce na severu Arizony jsou zde zimy mnohem chladnější a sníh zde není žádnou výjimkou.

V minulosti byla ekonomika Arizony tažena pěstováním bavlny, ale v dnešní době již Arizona není závislá na jednom sektoru a ekonomika tohoto státu je diverzifikovaná. V Arizoně jsou bohatá naleziště měděné rudy a těžba je zde značně rozšířena; Arizona se podílí zhruba dvěma třetinami na celkovém objemu produkce mědi v USA. Dalšími sektory přispívajícími k produktu Arizony jsou například doprava či cestovní ruch.

Největším a zároveň hlavním městem Arizony je Phoenix, který má zhruba 1,5 milionu obyvatel, i když metropolitní oblast okolo toho města čítá na 4 miliony rezidentů. Další z větších měst je zhruba půlmilionový Tucson, jenž se nachází 180 kilometrů jižně od Phoenixu a zároveň je sídlem University of Arizona.

Hlavní město Arizony

Hlavním městem Arizony je město Phoenix. S jedním a půl milionem obyvatel se jedná zároveň o největší město tohoto státu, přičemž celková aglomerace okolo města Phoenix čítá dokonce 4,3 milionu lidí; Phoenix je zároveň šestým nejlidnatějším městem celých Spojených států. Město bylo založeno v roce 1868 a hlavním městem Ariozny se stalo hned v roce 1912, tedy v roce, kdy se Arizona stala oficiálním státem USA.

K osídlení dnešního Phoenixu došlo krátce po konci americké občanské války v šedesátých letech 19. století. Město bylo pojmenováno Phoenix a založeno v roce 1868 v pouštní oblasti v říčním údolí. Rozvoj Phoenixu byl výrazně urychlen s rozšířením železnice v 80. letech.

Další rozvoj města přišel s ustanovením Arizony jako oficiálního státu USA a Phoenixu hlavním městem Arizony. I když byl v této době Phoenix menší než například Tucson nebo Prescott, byla mu dána přednost zejména díky jeho poloze v centrální části státu. Phoenix obě města v následujících dekádách “přerostl” a stal se jedním z největších měst celých Spojených států.

Phoenix se nachází v centrální části Arizony, zhruba v poloviční cestě z Tucsonu do Flagstaffu. Metropolitní oblast je známá pod názvem Valley of the Sun (údolí slunce). Phoenix leží v nadmořské výšce 340 metrů a na severu se dotýká poušti Sonora.

Okolo města leží několik menších pohoří, například McDowell Mountains, White Tank Mountains či Sierra Estrella, která ohraničují hranice města. Počasí je zde zejména v létě velmi extrémní, kdy teploty stoupají nad 40 stupňů Celsia. Zimy jsou povětšinou mírné až teplé a jen naprosto ojediněle teploty klesnou pod bod mrazu. Srážky jsou nejčastější v létě, kdy nastává monzunové období, ale nejsou vytrvalé.

Hlavním transportním bodem Arizony je letiště Phoenix Sky Harbor, kterým každoročně projde naa 40 milionů cestujících. Městem vedou dvě mezistátní dálnice – číslo 10 vedoucí z Kalifornie až na Floridu a od severu na jih pak Interstate číslo 17.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa