Nové Mexiko

Nové Mexiko

Stát Nové Mexiko se nachází na jihu spojených států u hranic s Mexikem. Oficiálním státem USA se stal v roce 1912 jako 47. v pořadí. Kromě Mexika sousedí Nové Mexiko s dalšími pěti americkými státy – na východě s Texasem a Oklahomou, na severu s Coloradem, západní hranici sdílí s Arizonou a společný bod má též na severozápadě s Oklahomou. Hlavním městem státu Nové Mexiko je Santa Fe.

Oblast dnešního Nového Mexika byla dlouhá léta obývána domorodými obyvateli. V době prvních kontaktů s evropskou civilizací zde žily zejména kmeny Navajů a Apačů. Evropané, konkrétně Španělé, sem pronikli již v polovině šestnáctého století. Po mexické válce o nezávislost se větší část dnešního Nového Mexika stala součástí Mexika, severovýchodní část pak náležela Francii. Tuto část odkoupily Spojené státy v roce 1803 v rámci tzv. Louisiana Purchase a po mexicko-americké válce získaly USA v polovině 19. století i část připadající do té doby Mexiku; v roce 1850 tak bylo zřízeno tzv. New Mexico Territory, jež sestávalo z dnešní Arizony, Nového Mexika a části státu Colorado. Oficiální státem USA se pak Nové Mexiko stalo až v roce 1912 jako 47. stát v pořadí.

Nové Mexiko je geograficky velmi zajímavé – k vidění jsou zde široké pouště a polopouště i vysoké hory s nadmořskou výškou dosahující přes čtyři tisíce metrů. Nejvyšším bodem státu je Wheeler Peak, jehož vrchol je ve výšce 4013 metrů nad mořem. Průměrná nadmořská výška celého státu je 1740 metrů.

Klima v Novém Mexiku má převážně pouštní či polopouštní charakter, jakkoli jsou zde i oblasti s podnebím alpského typu. V letních měsících panují na většině území státu velmi vysoké teploty; průměrné nejvyšší denní teploty šplhají vysoko přes 30 stupňů Celsia. Zimy bývají relativně krátké a příjemné; průměrné nejvyšší denní teploty jsou i v zimě v řadě měst vyšší než 10 stupňů a pod bod mrazu klesají pouze v noci.

Značná část ekonomiky Nového Mexika je založena na přírodním bohatství tohoto státu – jsou zde naleziště uranové a manganové rudy, potaše či mědi. Patrná je zde velká přítomnost státu, který je zde významným zaměstnavatelem; nachází se zde řada základen amerického letectva a další vojenská zařízení. Podmínky pro zemědělství zde nejsou příliš příznivé, častý je tak spíš chov dobytka v řadě místních rančů.

Hlavním městem státu Nové Mexiko je sedmdesátitisícové Santa Fe, ovšem hlavním ekonomickým centrem státu je Albuquerque s více než půl milionem rezidentů.

Hlavní město Nového Mexika – Santa Fe

Hlavním městem státu Nové Mexiko je město Santa Fe. Založeno bylo již v roce 1610 a je nejstarším městem v Novém Mexiku a zároveň i nejstarším hlavním městem ze všech států USA. Nachází se v centrální části Nového Mexika a žije v něm zhruba sedmdesát tisíc obyvatel.

Oblast Santa Fe byla obývána místními Indiány již dlouho před příchodem Evropanů. Ti sem začali pronikat na konci 16. století a v roce 1610 zde Španělé založili město pojmenované Santa Fe. Oblast i město se později dostaly pod nadvládu Mexika, jakkoli nároky si na něj činila i Republika Texas. Po ukončení mexicko-americké války se pak celý region stal součástí Spojených států a v roce 1912 se Nové Mexiko stalo oficiálním státem USA se Santa Fe jako hlavním městem.

Klima v Santa Fe má polopouštní charakter – zimy jsou zde chladné, naopak léta pak velice horká. V zimě klesají noční teploty v průměru až k -8 stupňům Celsia, průměrné nejvyšší letní teploty pak atakují třicetistupňovou hranici. Srážky jsou zde výrazně podprůměrné; nejvyšší objem padá v letních měsících v souvislosti s příchodem severoamerického monzunu.

Ve městě je řada kostelů, sídlí zde arcibiskup a jedná se o římsko katolické centrum. K hlavním památkám patří Palác guvernérů, jenž byl postaven v roce 1610 a je v něm umístěno státní muzeum.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa