Georgia

Georgia

Georgia je jedním ze zakládajících států USA; oficiálním státem se stala jako čtvrtá v pořadí v roce 1788 po schválení ústavy Spojených států. Georgia se nachází v jihovýchodní části USA a sousedí s pěti státy – AlabamouFloridouTennessee a Jižní a Severní Karolínou. Hlavním městem Georgie je Atlanta.

Britská kolonie Georgia vznikla v roce 1733. V průběhu následujících let museli její obyvatelé čelit invazi Španělů, kteří nakonec boj o Georgii vzdali. V průběhu americké revoluce byla Georgia jednou z provincií, jež podepsala Deklaraci nezávislosti a po přijetí ústavy Spojených států se v lednu 1788 stala čtvrtým státem USA v pořadí. Během americké občanské války byla jižanská Georgia členem Konfederace a na jejím území proběhla řada bitev. Členem Unie se Georgia stala opět v roce 1870, jako poslední stát bývalé Konfederace.

Georgia je přímořský stát, jehož nadmořská výška se směrem od oceánu k severu postupně zvyšuje. Na sever zasahuje pohoří Blue Ridge Mountains s nejvyšším vrcholem ve výšce 1458 metrů nad mořem.

Kromě vyšších poloh panuje v Georgii vlhké subtropické podnebí. Léta jsou velmi teplá a vlhká s průměrnými nejvyššími teplotami přesahujícími 30 stupňů Celsia. V zimě se na většině státu drží nejnižší průměrná teplota nad bodem mrazu; v severní části státu ve vyšších polohách jsou teploty znatelně nižší jak v létě tak v zimě.

V historicky zemědělském státě ustoupila důležitost tohoto sektoru trochu do pozadí, přesto je však Georgia velmi významným producentem ořechů, tabáku a kukuřice; rozšířený je i chov dobytka a drůbeže. Z průmyslových odvětví má v Georgii dlouhodobou historii zejména textilní průmysl, dále se zde daří výrobě dopravních zařízení či potravinářství. Díky svému příjemnému klimatu je Georgia oblíbeným turistickým cílem, hlavní město Atlanta je pak významným dopravním uzlem s jedním z největších letišť na světě.

Hlavním městem Georgie je od roku 1868 Atlanta. Jedná se o největší město Georgie s více než 400 tisíci obyvateli. Metropolitní oblast okolo tohoto města je však výrazně větší a spolu s okolními municipalitami zahrnuje přes pět milionů obyvatel.

Hlavní město Georgie – Atlanta

Hlavním městem Georgie je od roku 1868 Atlanta. Nachází se v severozápadní části státu a je jednoznačným centrem Georgie. Atlanta má sice pouze 400 tisíc obyvatel, ale spolu s okolními municipalitami tvoří metropolitní oblast s více než 5 miliony rezidenty.

Založení Atlanty se datuje do čtyřicátých let devatenáctého století, kdy se v Georgii budovalo železniční spojení. Okolo železničního terminálu postupně vzniklo osídlení a v roce 1847 zde vzniklo oficiálně město Atlanta. V průběhu občanské války proběhla v Georgii řada bitev a Atlanta byla téměř celá vypálena. Po válce byla rychle obnovena a díky dobré železniční dostupnosti sem bylo v roce 1868 přeneseno hlavní město z Milledgeville. Na konci 19. století již byla Atlanta největším městem Georgie.

Atlanta leží v nadmořské výšce 320 metrů, což je nejvyšší nadmořská výška z velkých měst na východ od řeky Mississippi. Atlanta je situována na úpatí kopců tvořících součást Apalačského pohoří. Přesto zde díky poloze a relativní blízkosti oceánu panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými a vlhkými léty, během nichž teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů Celsia. V zimě jsou běžné noční mrazy a průměrná denní teplota se pohybuje okolo 6 stupňů. Jihovýchod Spojených států je obecně bohatý na srážky, které jsou relativně rovnoměrně rozložené po celý rok.

Atlanta je významnou leteckou křižovatkou; letiště Hartsfield-Jackson Atlanta je největším letištěm světa, když každoročně odbaví téměř 100 milionů cestujících.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa