The High Line – Ukázka toho, jak by měl vypadat park 21. století

Manhattan je znám především díky Central Parku, avšak pouze o několik ulic dále se nachází další z přírodních skvostů New York City – park The High Line vedoucí z ulice Gansevoort až na 34th Street. Ten je jedinečným příkladem toho, jak efektivně se dají v samém centru města využít již nepoužívané prostory, tento park se totiž rozprostírá v místech bývalého kolejiště, které od roku 1934 prakticky po celé 20. století sloužilo k dopravě zboží mezi newyorskými továrnami.

Kvetoucí stromy v parku High Line
V jarních měsících je High Line plná kvetoucích stromů a keřů
Mapa – pro zvětšení klikněte zde

Avšak po 50 letech své existence ztratilo zdejší 21 kilometrů dlouhé kolejiště význam, a to i díky přeměně New Yorku na město prakticky bez továren. Desítky let pak zůstala tato trať ležet ladem a začala chátrat. Avšak na přelomu století se začaly objevovat nápady na přeměnu kolejiště na městský park. Netrvalo pak dlouho a v roce 2003 byla vyhlášena soutěž o nejlepší návrh budoucího parku. Jeho výstavba pak byla dokončena roku 2009. Od té doby prochází tento necelých 2,5 kilometrů dlouhý visutý park neustále obměnami a renovacemi. Každoročně přilákává miliony lidí z celého světa.

Co je na High Line k vidění?

Dominantu tohoto netradičního městského parku tvoří samozřejmě stovky druhů rostlin, včetně mnoha různorodých keřů a stromů. K vidění tu je tedy opravdu široká škála vegetace. Od suchých stepních trav až po vodomilné vřesovité rostliny, jež jsou zalívány zabudovaným závlahovým systémem. Zkrátka jde o oázu klidu v centru rušného města, jež se stala inspirací i pro ostatní světová velkoměsta, jak v 21. století dostat zeleň do jejich center.

Park v New Yorku
Trasa vede mezi domy

High Line nabízí též unikátní scénické pohledy – vidět odtud je kupříkladu na řeku Hudson, Empire State Building nebo ikonická Socha Svobody. Z prosklené vyhlídky zas můžete sledovat dopravu v New Yorku. Odpočinek vám zpříjemní všudypřítomné lavičky či dokonce lehátka. V létě se tu můžete opalovat na terase s fontánkou. High Line je ale víc než jenom pouhý park, jde totiž primárně o veřejný prostor, kde se můžete kochat uměním. Často se tu konají různé výstavy nebo zde vystupují hudebníci, či se potkávat se zajímavými místními lidmi. Zkrátka jde o jedinečné spojení města, přírody a kultury, jež vám dá úplně nový pohled na New York.

trasa parku High Line je mezi domy
park High Line New York
Trasa vede nad úrovní ulic New Yorku


Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa