Nevada

Nevada

Stát Nevada se stal oficiálním státem USA v roce 1864 jako 36. v pořadí. Nachází se na západě Spojených států a sousedí s pěti dalšími americkými státy – nejdelší společnou hranici má na západě s Kalifornií, dále sousedí na východě s Arizonou a Utahem a na severu s Oregonem a Idahem. Hlavním městem státu Nevada je padesátitisícové město Carson City.

Oblast dnešní Nevady byla po začátku kolonizace pod nadvládou Španělů. Poté, co Mexiko získalo nezávislost, se na krátkou dobu stala součástí Mexika, ovšem po mexicko-americké válce se v roce 1848 stal region součástí USA. Území patřilo do teritoria Utah, ovšem v roce 1861 se z něj vyčlenilo a vzniklo tak teritorium Nevada. Oficiálním státem se Nevada stala v roce 1864 jako 36. stát v pořadí; jeho hranice se dotvářely ještě v následujících letech, kdy Nevada získala další území na východě a jihu dnešního státu.

Nevada se nachází v západní části Spojených států amerických. Severní část státu je součástí tzv. Great Basin, jež se vyznačuje pouštním charakterem podnebí a velmi vysokými teplotami v létě a nízkými v zimě. Nachází se zde řada menších či větších pohoří vedoucích od severu k jihu, z nichž největší je Sierra Nevada vedoucí na hranici s Kalifornií – nejvyšším bodem Nevady je Boundary Peak, jehož vrchol leží v nadmořské výšce 4007 metrů. Jih Nevady má pouštní charakter – nachází se zde známá poušť Mojave.

Nevada je státem s nejmenším úhrnem srážek v USA. Klima zde převažuje pouštní či polopouštní s velmi vysokými denními teplotami (v létě v extrémech až k 50 stupňům Celsia) a nízkými teplotami nočními (v zimě klesají i k -40 stupňům). Vždy však záleží na geografické poloze – zatímco na severu Nevady jsou zimy dlouhé a velmi tuhé, na jihu bývají kratší a relativně mírné. Sucho panuje téměř po celý rok, nejvíce srážek spadne na západě na návětrné straně vysokých hor.

Přírodní podmínky nejsou v Nevadě příliš vhodné pro zemědělství, v menším množství se zde pěstují brambory či cibule a chová dobytek. Naopak je poměrně bohatá na suroviny a tradičně jedním z největších amerických producentů zlata, stříbra či rtuti. Hlavní část nevadské ekonomiky je však tvořena cestovním ruchem, zejména hlavním centrem zábavního průmyslu Las Vegas a částečně též oblastmi okolo Rena či jezera Tahoe.

Hlavním městem Nevady je město Carson City, ovšem největším centrem je jednoznačně Las Vegas – metropolitní oblast okolo tohoto světového hlavního města hazardu čítá zhruba dva miliony obyvatel.

Hlavní město Nevady – Carson City

Hlavním městem státu Nevada je město Carson City, které se nachází v západní části státu. Založeno bylo v roce 1858 a dnes má více než 50 tisíc obyvatel.

První stálé osídlení oblasti dnešního města Carson City proběhlo v polovině 19. století, kdy byl u řeky Carson River založen ranč pojmenovaný Eagle Station. Celá oblast byla součástí teritoria Utah, ale obyvatelé dnešní Nevady toužili po vzniku vlastního teritoria; pro tyto účely bylo vybráno hlavní město právě u Eagle Station a pojmenováno Carson City. Po objevení nalezišť zlata v blízkosti Carson City začal počet obyvatel rychle růst a po vzniku teritoria Nevada se Carson City skutečně stalo hlavním městem. Poté, co se Nevada v roce 1864 stala oficiálním státem USA, se i Carson City stalo hlavním městem tohoto státu.

Největším zaměstnavatelem v Carson City je stát; dále město těží i z turistického ruchu díky nedalekému jezeru Tahoe, oblíbené to turistické destinaci.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa