Jižní Karolina

Jižní Karolina

Jižní Karolína je jednou z původních třinácti kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Oficiálně je státem USA od května 1788, kdy jako osmý stát v pořadí schválila ústavu Spojených států. Jižní Karolína leží na jihovýchodě USA a sousedí se dvěma státy – Severní Karolínou a Georgií. Hlavním městem státu Jižní Karolína je Columbia.

Dnešní Severní a Jižní Karolína byly původně jedinou britskou kolonií, ale v roce 1729 došlo k rozdělení. Spolu s dalšími 12 koloniemi vyhlásila v 70. letech 18. století nezávislost Velké Británii a po schválení ústavy Spojených států se v květnu 1788 stala oficiální státem USA. V roce 1860 byla Jižní Karolína prvním státem, jenž Unii opustil poté, co se prezidentem USA stal Abraham Lincoln. Po konci občanské války byla Jižní Karolína přijata zpět do Unie.

Jižní Karolína se nachází na východě Spojených států a je přímořským státem. Panuje zde vlhké subtropické podnebí, i když výše položená místa dále od pobřeží ztrácejí subtropický charakter. Léta jsou velmi teplá s vysokou vlhkostí vzduchu a denní teploty pravidelně stoupají nad třicet stupňů Celsia. Zimy bývají velmi mírné a to zejména pobřeží, kde noční teploty klesají maximálně k 5 stupňům.

Dále ve vnitrozemí bývá chladněji a ve vyšších polohách jsou k zaznamenání noční mrazíky. Jižní Karolína je náchylná na prudké letní bouře, jež občas přecházejí až do hurikánů; hurikánová sezóna trvá zpravidla do června do začátku listopadu.

Největším městem Jižní Karolíny je Columbia, jež je zároveň městem hlavním. Počet obyvatel zde dosahuje 130 tisíc; o něco méně rezidentů žije v Charlestonu a North Charlestonu.

Hlavní město Jižní Karoliny – Columbia

Hlavním městem Jižní Karolíny je město Columbia. Je největším městem Jižní Karolíny a nachází se v centrální části státu; počet obyvatel hlavního města dosahuje 130 tisíc.

Po prohlášení Jižní Karolíny oficiálním státem USA bylo taktéž uzákoněno vytvoření hlavního města nového státu Unie. Místo bylo vybráno tak, aby bylo co nejvíce ve středu státu. Columbia po svém vzniku rychle rostla, nejdříve díky vybudování říčního kanálu, jenž ji spojoval s Charlestonem, a v 19. století pak potřebný stimul pro rozvoj dodala železnice. Na konci americké občanské války byla Columbia téměř zničena a po válce ji čekala náročná obnova.

Columbia se nachází v centrální části státu na pomyslné linii rozdělující přímořskou rovinu se severní členitější částí státu. Panuje zde vlhké subtropické podnebí s velmi teplými a vlhkými léty, kdy teploty často stoupající až nad 35 stupňů jsou umocňovány velkou vlhkostí vzduchu. Průměrná nejnižší teplota v zimě je těsně nad bodem mrazu, a tak noční mrazíky zde nejsou velkou výjimkou.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa