Tennessee

Tennessee

Stát Tennessee se nachází ve východní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stát Tennessee stal v roce 1796 jako šestnáctý stát v pořadí. Sousedí hned s osmi dalšími americkými státy – nejdelší hranici má na severu s Kentucky, na jihu jsou sousedy Tennessee státy Mississippi, Alabama a Georgia, na východě Severní Karolína a Virginia a konečně na západě státy Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu Tennessee je město Nashville.

První evropští kolonisté začali objevovat území dnešního státu Tennessee již v polovině 16. století a byli to převážně Španělé. Nárok na území si však začali činit Francouzi, jejichž přítomnost zde však byla velmi sporá, a tak začali být brzy pod tlakem Britů. Ti území definitivně získali po vítězné sedmileté válce v roce 1763; první stálé osídlení evropských kolonistů se datuje do roku 1769. V roce 1784 se několik okresů odtrhlo od Severní Karolíny se snahou o vlastní vládu a přičlenění do Unie; tyto pokusy selhaly a okresy se přidaly zpět k Severní Karolíně. Ta pak část svého území přenechala federální vládě, jež z něj vytvořila tzv. Jihozápadní teritorium (Southwest Territory). Z něj pak vznikl stát Tennessee, jenž byl přijat do Unie jako oficiální stát v roce 1796 jako šestnáctý v pořadí.

Geograficky lze Tennessee rozdělit do tří oblastí – východní Tennessee je hornatá krajina s pohořím Blue Ridge Mountains; leží zde nejvyšší bod státu Clingmans Dome s nadmořskou výškou 2025 metrů. Krajina se směrem na západ mění až k údolí Tennessee Valley. Střední část Tennesse je nejvíce urbanizovaná a žije zde většina obyvatel státu. Geografickou dominantou západní části Tennessee je pak řeka Mississippi, jež tvoří západní hranici státu.

V Tennessee panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými léty a mírnými zimami. Relativně blízký Mexický záliv se pak stará o poměrně bohaté dešťové srážky. Léta jsou velmi horká se značnou vlhkostí vzduchu; průměrné nejvyšší denní teploty se ve většině státu pohybují okolo 32 stupňů Celsia. Zimy jsou relativně mírné, chladnější jsou zejména ve vyšších polohách na východě státu; noční teploty klesají na většině území k bodu mrazu.

Tennesse je dnes převážně industriální stát, ale zemědělství zde má dlouhou tradici, zejména v pěstování bavlny, sojových bobů či tabáku. Z nerostných surovin se v Tennesse prosazuje těžba kamene a zinku, v kterém je Tennessee na špičce mezi americkými státy. Průmysl je diverzifikován, k nejvýznamnějším patří chemický, potravinářský či textilní. Významný je i cestovní ruch díky krásné přírodní scenérii a tradicím státu – známý je Nashville jako “hlavní město” country hudby či Memphis, kde má tradici jazz.

Hlavním městem státu Tennessee je Nashville s více než 600 tisíci obyvateli; podobně velkým centrem je na západě státu Memphis.

Hlavní město Tennessee – Nashville

Hlavním městem státu Tennessee je město Nashville. Založeno bylo v roce 1779 a nachází se v centrální části státu; dnes má více než 600 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno v roce 1779 několika osadníky a bylo pojmenováno po Franciscu Nashovi, hrdinovi americké války o nezávislost. Díky své strategické pozici uprostřed státu a přístupu k řece (a později k železnici) se začalo rychle rozrůstat. V roce 1843 se pak stalo hlavním městem státu Tennessee.

Dnes je Nashville důležitým obchodním a dopravním centrem Tennessee s diverzifikovaným průmyslem. Je celosvětově známé jako centrum hudby, zejména country music.

V Nashville sídlí několik univerzit a je zde řada architektonicky zajímavých budov, např. replika slavného aténského Parthenonu postavená v roce 1897 (jedna z přezdívek Nashville je “Atény jihu”). Existuje zde řada muzeí, některé z nich jsou úzce spojeny s hudbou, např. Country Music Hall of Fame and Museum.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa