Tennessee

Tennessee

Stát Tennessee se nachází ve východní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stát Tennessee stal v roce 1796 jako šestnáctý stát v pořadí. Sousedí hned s osmi dalšími americkými státy – nejdelší hranici má na severu s Kentucky, na jihu jsou sousedy Tennessee státy Mississippi, Alabama a Georgia, na východě Severní Karolína a Virginia a konečně na západě státy Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu Tennessee je město Nashville.

První evropští kolonisté začali objevovat území dnešního státu Tennessee již v polovině 16. století a byli to převážně Španělé. Nárok na území si však začali činit Francouzi, jejichž přítomnost zde však byla velmi sporá, a tak začali být brzy pod tlakem Britů. Ti území definitivně získali po vítězné sedmileté válce v roce 1763; první stálé osídlení evropských kolonistů se datuje do roku 1769. V roce 1784 se několik okresů odtrhlo od Severní Karolíny se snahou o vlastní vládu a přičlenění do Unie; tyto pokusy selhaly a okresy se přidaly zpět k Severní Karolíně. Ta pak část svého území přenechala federální vládě, jež z něj vytvořila tzv. Jihozápadní teritorium (Southwest Territory). Z něj pak vznikl stát Tennessee, jenž byl přijat do Unie jako oficiální stát v roce 1796 jako šestnáctý v pořadí.

Geograficky lze Tennessee rozdělit do tří oblastí – východní Tennessee je hornatá krajina s pohořím Blue Ridge Mountains; leží zde nejvyšší bod státu Clingmans Dome s nadmořskou výškou 2025 metrů. Krajina se směrem na západ mění až k údolí Tennessee Valley. Střední část Tennesse je nejvíce urbanizovaná a žije zde většina obyvatel státu. Geografickou dominantou západní části Tennessee je pak řeka Mississippi, jež tvoří západní hranici státu.

V Tennessee panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými léty a mírnými zimami. Relativně blízký Mexický záliv se pak stará o poměrně bohaté dešťové srážky. Léta jsou velmi horká se značnou vlhkostí vzduchu; průměrné nejvyšší denní teploty se ve většině státu pohybují okolo 32 stupňů Celsia. Zimy jsou relativně mírné, chladnější jsou zejména ve vyšších polohách na východě státu; noční teploty klesají na většině území k bodu mrazu.

Tennesse je dnes převážně industriální stát, ale zemědělství zde má dlouhou tradici, zejména v pěstování bavlny, sojových bobů či tabáku. Z nerostných surovin se v Tennesse prosazuje těžba kamene a zinku, v kterém je Tennessee na špičce mezi americkými státy. Průmysl je diverzifikován, k nejvýznamnějším patří chemický, potravinářský či textilní. Významný je i cestovní ruch díky krásné přírodní scenérii a tradicím státu – známý je Nashville jako “hlavní město” country hudby či Memphis, kde má tradici jazz.

Hlavním městem státu Tennessee je Nashville s více než 600 tisíci obyvateli; podobně velkým centrem je na západě státu Memphis.

Hlavní město Tennessee – Nashville

Hlavním městem státu Tennessee je město Nashville. Založeno bylo v roce 1779 a nachází se v centrální části státu; dnes má více než 600 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno v roce 1779 několika osadníky a bylo pojmenováno po Franciscu Nashovi, hrdinovi americké války o nezávislost. Díky své strategické pozici uprostřed státu a přístupu k řece (a později k železnici) se začalo rychle rozrůstat. V roce 1843 se pak stalo hlavním městem státu Tennessee.

Dnes je Nashville důležitým obchodním a dopravním centrem Tennessee s diverzifikovaným průmyslem. Je celosvětově známé jako centrum hudby, zejména country music.

V Nashville sídlí několik univerzit a je zde řada architektonicky zajímavých budov, např. replika slavného aténského Parthenonu postavená v roce 1897 (jedna z přezdívek Nashville je “Atény jihu”). Existuje zde řada muzeí, některé z nich jsou úzce spojeny s hudbou, např. Country Music Hall of Fame and Museum.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button