EVERGLADES NÁRODNÍ PARK NA FLORIDĚ

Jedním z nejznámějších národních parků, které se rozkládají ve státě Florida, je rozhodně ten s názvem, Everglades. Oproti mnoha jiným však právě tento může být lehce netypický, a to především pro svou skladbu. Většinu jeho plochy totiž zabírají mokřady. Přesto, tedy lépe řečeno díky tomu, se však na území tohoto národního parku nacházejí zajímavé a specifické druhy zvířat, ale také rostlin. Tomu jistě napomáhá také nadmořská výška parku, která je pouze v rozmezí 0 – 2,4 metrů nad mořem.

Mapu Everglades národního parku v PDF si můžete stáhnout zde.

Národní park Everglades na Floridě
Národní park Everglades na Floridě

NEJMENŠÍ POŠTA NA SVĚTE

Při našich cestách po Everglades jsme narazili na nejmenší poštovní úřad na světě. V podstatě se jedná pouze o budku u parkoviště. Poštu nemůžete minout, pokud pojedete po silnici č. 41.

Adresa je Ochopee Post Office, 38000 Tamiami Trail E, Ochopee, FL 34141, USA

GPS souřadnice jsou: 25°54’05.6″N 81°17’50.4″W a mapa je zde.

Nejmenší pošta na Floridě Ochopee Post Office
Nejmenší pošta na Floridě Ochopee Post Office

Otevírací doba není příliš široká, ale pokud budete mít štěstí, tak se trefíte.

Otevírací doba Ochopee Post Office

ZVÍŘATA, KTERÁ JSOU PRO EVEGLADES TYPICKÁ

Pokud bychom se na park Everglades podívali konkrétně, zvláště tedy na typická žijící zvířata, potom nesmíme zapomenout na aligátory, ale také krokodýly, ty ale obývají spíše pobřežní oblasti jižní Floridy. Aligátoři jsou nejznámějšími zástupci této přírodní oblasti, která je zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO. Z hlediska dalších zástupců živočišné zvíře ale nechybí třeba floridská puma – jeden z nejvíce ohrožených druhů oblasti. Vše doplňuje i množství vodního ptactva.

Na aligátory větších či menších rozměrů můžete narazit v podstatě kdekoliv. Tu a tam se objeví i ve strouhách u silnic, které mnohdy bývají po prudkých lijácích plné vody.

Aligátor na Floridě
Aligátor na Floridě
Aligátor na Floridě

POHYB PO PARKU JE JEDNODUCHÝ

Ačkoliv jsme zmínili, že park Everglades je tvořen z větší části pouze mokřinami a bažinami, rozhodně není problémem se po jeho rozloze pohybovat. Na mnohých místech narazíte na dřevěné chodníčky, které vás provedou po dané oblasti. Pozor, zde často žerou komáři 🙂

Následující fotka je z Big Cypress Bend Boardwalk (GPS – 25.941754, -81.469919, mapa zde). Je to příjemná procházka “pralesem”. Parkoviště nemůžete minout, pokud pojede po silnici č. 41, která vede přes celý park. 

Big Cypress Bend Boardwalk

Turisticky oblíbeným dopravním prostředkem jsou speciální vrtulová vznášedla (airboat), která vás provezou po vodní hladině mezi rostlinstvem.

Cena za zhruba 30 minutovou jízdu se pohybuje kolem 20 dolarů, ale mohou být i dražší. Na silnici č. 41, jenž se táhne celým parkem najdete několik provozovatelů této služby. Zde jsou aspoň některé:

Vrtulová vznášedla airboat na Floridě
Vrtulová vznášedla airboat na Floridě

V EVERGLADES SE PŘIPRAVTE SE NA VYSOKÉ TEPLOTY

Stejně jako celá tato americká oblast, i samotný park Everglades se poté pyšní vysokými teplotami, které mohou dosahovat i 35 stupňů Celsia. Ideální je tedy vyrazit v chladnějších měsících. Zde najdete více informací o počasí na Floridě. Cestování mimo měsíce červenec a srpen je příjemnější. V těchto termínech tak bude mít každý z turistů možnost poznat i to nejvýznamnější, především potom jezero Okeechobee, řeku Pahayokee, ale i řadu drobných ostrůvků, které se zde během mnoha sta let vytvořily. To vše poté doplňují i četné palmy, mahagonové lekníny, nebo třeba také borovice.

HOTELY A MOTELY V EVERGLADE

V samotném parku Everglades hotel nebo motel nenajdete, proto při svém plánování cesty na toto myslete a zkuste najít ubytování na západním pobřeží v oblasti města Naples nebo východním pobřeží v oblasti Miami.

Ubytování v národním parku Everglades

Sdílejte tento článek:

Autor článku

Standa Beran

zakladatel webu Cestování po USA

Do USA cestuje pravidelně od roku 1996. Křížem krážem projel západ USA, prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď.

Florida – oblast Orlando

Orlando je pátým největším městem Floridy, ale včetně aglomerací se jedná o třetí největší metropolitní oblast tohoto státu. Orlando se nachází v centrální části Floridy zhruba...

St. Augustine na Floridě

St. Augustine (mapa zde) je relativně malé město na severovýchodě Floridy vzdálené zhruba 65 kilometrů jižně od Jacksonville. Jedná se o nejstarší doložitelné a trvající...

Ubytování na Floridě

Jedním z hlavních příjmů státu Florida je turistický ruch; Florida proto nabízí téměř nepřeberné možnosti ubytování všeho druhu. Turisté si mohou vybrat dle svých...

Přidejte se k nám

10,004FanoušciTo se mi líbí
274NásledovníciNásledovat