Illionis

Illinois

Stát Illinois se stal oficiálním státem USA v roce 1818 jako 21. stát v pořadí. Illinois se nachází v centrální části státu v oblasti velkých jezer a sousedí s pěti dalšími státy – Indianou, Iowou, Kentucky, Missouri a Wisconsinem. Hlavním obchodním centrem Illionois je Chicago, ovšem hlavním městem je Springfield.

Území dnešního Illinois osídlili z evropských kolonistů jako první Francouzi; po sedmileté válce však území připadlo v roce 1763 Británii. V roce 1809 bylo vytvořeno Illinois Territory a po určitých debatách nad severní hranicí státu bylo Illionis přijato do Unie jako oficiální stát v roce 1818. Hlavním městem bylo původně město Kaskaskia, následně bylo přesunuto do města Vandalia, aby v roce v 1837 došlo k dalšímu, zatím definitivnímu, přesunu do Springfieldu.

Illionois se nachází na severu USA v oblasti velkých jezer; část jeho hranice tvoří jihozápadní část jezera Michigan. Stát není výrazněji vertikálně členitý, průměrná nadmořská výška činí 180 metrů. Podnebí ve většině státu má vlhký, kontinentální charkater s teplými a vlhkými léty a velmi studenými zimami se značnými sněhovými srážkámi, zejména na severu státu.

Illinois má diverzifikovanou stukturu ekonomiky; hlavním obchodním centrem je metropolitní oblast okolo Chicaga, ve kterém sídlí řada velkých společností. Mezinárodní letiště v Chicagu je významnou transportní křižovatkou a jedním z nejvytíženějších letišť na světě.

I když je Chicago s 2,5 miliony obyvateli největším městem Illionois, hlavním městem je od roku 1837 Springfield. Dalšími většími městy jsou Aurora s 200 tisíci obyvateli a Rockford, kde žije 150 tisíc rezidentů.

Hlavní město Illinois – Springfield

Hlavním městem státu Illinois je město Springfield, které se jím stalo v roce 1839. Springfield leží v centrální části státu a žije v něm zhruba 120 tisíc obyvatel. Jedná se o šesté největší město Illinois, ale o druhé největší mimo metropolitní oblast Chicaga.

Oblast dnešního města Springfield byla poprvé osídlena na konci 20. let 19. století; původní osídlení dostalo jméno Calhoun po senátoru z Jižní Karolíny. V roce 1832 bylo město pojmenováno Springfield po vzoru stejnojmenného města ze státu Massachusetts. O sedm let později již byl Springfield jmenován hlavním městem Illinois, o což se velmi zasloužil zejména Abraham Lincoln, jenž ve městě dlouhou dobu žil.

Springfield se nachází v centralní části státu Illinois v nadmořské výšce zhruba 180 metrů. Podnebí ve Springfieldu je vlhké a má kontinentální charakter – teplá léta a studené zimy bohaté na sněhové srážky. Nejvyšší průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 30 stupňů Celsia v červenci, nejnižší průměrná teplota v prosinci klesá pod -8 stupňů Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa