Illionis

Illinois

Stát Illinois se stal oficiálním státem USA v roce 1818 jako 21. stát v pořadí. Illinois se nachází v centrální části státu v oblasti velkých jezer a sousedí s pěti dalšími státy – Indianou, Iowou, Kentucky, Missouri a Wisconsinem. Hlavním obchodním centrem Illionois je Chicago, ovšem hlavním městem je Springfield.

Území dnešního Illinois osídlili z evropských kolonistů jako první Francouzi; po sedmileté válce však území připadlo v roce 1763 Británii. V roce 1809 bylo vytvořeno Illinois Territory a po určitých debatách nad severní hranicí státu bylo Illionis přijato do Unie jako oficiální stát v roce 1818. Hlavním městem bylo původně město Kaskaskia, následně bylo přesunuto do města Vandalia, aby v roce v 1837 došlo k dalšímu, zatím definitivnímu, přesunu do Springfieldu.

Illionois se nachází na severu USA v oblasti velkých jezer; část jeho hranice tvoří jihozápadní část jezera Michigan. Stát není výrazněji vertikálně členitý, průměrná nadmořská výška činí 180 metrů. Podnebí ve většině státu má vlhký, kontinentální charkater s teplými a vlhkými léty a velmi studenými zimami se značnými sněhovými srážkámi, zejména na severu státu.

Illinois má diverzifikovanou stukturu ekonomiky; hlavním obchodním centrem je metropolitní oblast okolo Chicaga, ve kterém sídlí řada velkých společností. Mezinárodní letiště v Chicagu je významnou transportní křižovatkou a jedním z nejvytíženějších letišť na světě.

I když je Chicago s 2,5 miliony obyvateli největším městem Illionois, hlavním městem je od roku 1837 Springfield. Dalšími většími městy jsou Aurora s 200 tisíci obyvateli a Rockford, kde žije 150 tisíc rezidentů.

Hlavní město Illinois – Springfield

Hlavním městem státu Illinois je město Springfield, které se jím stalo v roce 1839. Springfield leží v centrální části státu a žije v něm zhruba 120 tisíc obyvatel. Jedná se o šesté největší město Illinois, ale o druhé největší mimo metropolitní oblast Chicaga.

Oblast dnešního města Springfield byla poprvé osídlena na konci 20. let 19. století; původní osídlení dostalo jméno Calhoun po senátoru z Jižní Karolíny. V roce 1832 bylo město pojmenováno Springfield po vzoru stejnojmenného města ze státu Massachusetts. O sedm let později již byl Springfield jmenován hlavním městem Illinois, o což se velmi zasloužil zejména Abraham Lincoln, jenž ve městě dlouhou dobu žil.

Springfield se nachází v centralní části státu Illinois v nadmořské výšce zhruba 180 metrů. Podnebí ve Springfieldu je vlhké a má kontinentální charakter – teplá léta a studené zimy bohaté na sněhové srážky. Nejvyšší průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 30 stupňů Celsia v červenci, nejnižší průměrná teplota v prosinci klesá pod -8 stupňů Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button