Connecticut

Connecticut

Stát Connecticut je jedním z třinácti původních států USA a oficiálním státem je od roku 1788, kdy Connecticut ratifikoval ústavu Spojených států. Connecticut se nachází v severovýchodní části USA, je součástí oblasti zvané New England a sousedí se třemi státy – MassachusettsNew York a Rhode Island. Hlavním městem státu je Hartford, jedno z nejstarších měst USA.

Jako první z evropských objevitelů dorazili do oblasti dnešního Connecticutu Holanďané na začátku 17. století. Britští osadníci přišli krátce poté, založili v oblasti několik kolonií a Holanďany vytlačili. Connecticut byl jednou ze třinácti původně britských kolonií, které v roce 1776 vyhlásily nezávislost na Británii. V roce 1788 pak Connecticut přijal ústavu Spojených států, čímž byl přijat do Unie a stal se pátým státem v pořadí, který tak učinil.

Connecticut je jedním z nejmenších států USA (po Rhode Island a Delaware) a také přímořským státem. Connecticutem protéká řeka Connecticut River, jež rozděluje stát na dvě poloviny a vlévá se do zálivu Long Island.

V Connecticutu panuje vlhké podnebí, na pobřeží spíše subtropického rázu, zatímco ve vnitrozemí kontinentálního. Léto bývá velmi teplé a vlhké s průměrnými nejvyššími teplotami okolo 30 stupňů. Zimy bývají zejména na severu státu chladné a hlavně ve vyšších polohách se slušným objemem sněhových srážek.

Connecticut je jedním z nejbohatších států USA, jakkoli rozdíly v příjmech obyvatel jsou zde relativně vysoké. Stát je známý jako sídlo mnoha finančních ústavů, zejména pojišťoven. Díky své poloze na pobřeží oceánu zde má velkou tradici i rybářství.

Hlavním městem Connecticutu je Hartford se zhruba 120 tisíci obyvateli. Největším městem Connecticutu je však Bridgeport se 145 tisici a i druhé město v pořadí – New Haven – má o něco více rezidentů než Hartford.

Hlavní město Connecticutu – Hartford

Hlavním městem státu Connecticut je Hartford. Město má zhruba 120 tisíc obyvatel, ale spolu s okolními municipalitami vytváří aglomeraci s celkovým počtem obyvatel okolo 1,2 milionu. Hartford se nachází v centrální části státu, zhruba 70 kilometrů od pobřeží.

Hartford je jedním z nejstarších měst celých Spojených států. Kromě původních obyvatel založili sídlo v oblasti dnešního Hartfordu jako první holandští přistěhovalci. Ve 30. letech 17. století je doplnili přistěhovalci britští, kteří v roce 1635 založili město, jež o dva roky později přejmenovali na Hartford.

Počasí v Hartfordu má vlhký kontinentální charakter. Léta zde bývají velmi teplá a vlhká, zatímco zimy relativně studené se značným objemem sněhových srážek. Letní nejvyšší denní teploty stoupají nad 30 stupňů Celsia, zatímco v zimě klesají mírně pod nulu s nejnižší zaznamenanou teplotou -32 stupňů v roce 1961.

Po americké občanské válce byl Hartford nejbohatším městem celých Spojených států. Dnes je naopak samotný Hartford jedním z nejchudších měst státu Connecticut, což je dáno zejména migrací bohatších lidí do klidnějších předměstí. Hartford je jedním z center finančního průmyslu a to zejména pojišťovnictví, když zde po dlouhou dobu mají sídlo velké pojišťovací ústavy.

Hartford je v relativně blízké vzdálenosti od centra New Yorku a jeho letišť, ale i místní Bradley International Airport je velmi vytížené, když jím každoročně projde na pět milionů pasažérů.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button