Connecticut

Connecticut

Stát Connecticut je jedním z třinácti původních států USA a oficiálním státem je od roku 1788, kdy Connecticut ratifikoval ústavu Spojených států. Connecticut se nachází v severovýchodní části USA, je součástí oblasti zvané New England a sousedí se třemi státy – MassachusettsNew York a Rhode Island. Hlavním městem státu je Hartford, jedno z nejstarších měst USA.

Jako první z evropských objevitelů dorazili do oblasti dnešního Connecticutu Holanďané na začátku 17. století. Britští osadníci přišli krátce poté, založili v oblasti několik kolonií a Holanďany vytlačili. Connecticut byl jednou ze třinácti původně britských kolonií, které v roce 1776 vyhlásily nezávislost na Británii. V roce 1788 pak Connecticut přijal ústavu Spojených států, čímž byl přijat do Unie a stal se pátým státem v pořadí, který tak učinil.

Connecticut je jedním z nejmenších států USA (po Rhode Island a Delaware) a také přímořským státem. Connecticutem protéká řeka Connecticut River, jež rozděluje stát na dvě poloviny a vlévá se do zálivu Long Island.

V Connecticutu panuje vlhké podnebí, na pobřeží spíše subtropického rázu, zatímco ve vnitrozemí kontinentálního. Léto bývá velmi teplé a vlhké s průměrnými nejvyššími teplotami okolo 30 stupňů. Zimy bývají zejména na severu státu chladné a hlavně ve vyšších polohách se slušným objemem sněhových srážek.

Connecticut je jedním z nejbohatších států USA, jakkoli rozdíly v příjmech obyvatel jsou zde relativně vysoké. Stát je známý jako sídlo mnoha finančních ústavů, zejména pojišťoven. Díky své poloze na pobřeží oceánu zde má velkou tradici i rybářství.

Hlavním městem Connecticutu je Hartford se zhruba 120 tisíci obyvateli. Největším městem Connecticutu je však Bridgeport se 145 tisici a i druhé město v pořadí – New Haven – má o něco více rezidentů než Hartford.

Hlavní město Connecticutu – Hartford

Hlavním městem státu Connecticut je Hartford. Město má zhruba 120 tisíc obyvatel, ale spolu s okolními municipalitami vytváří aglomeraci s celkovým počtem obyvatel okolo 1,2 milionu. Hartford se nachází v centrální části státu, zhruba 70 kilometrů od pobřeží.

Hartford je jedním z nejstarších měst celých Spojených států. Kromě původních obyvatel založili sídlo v oblasti dnešního Hartfordu jako první holandští přistěhovalci. Ve 30. letech 17. století je doplnili přistěhovalci britští, kteří v roce 1635 založili město, jež o dva roky později přejmenovali na Hartford.

Počasí v Hartfordu má vlhký kontinentální charakter. Léta zde bývají velmi teplá a vlhká, zatímco zimy relativně studené se značným objemem sněhových srážek. Letní nejvyšší denní teploty stoupají nad 30 stupňů Celsia, zatímco v zimě klesají mírně pod nulu s nejnižší zaznamenanou teplotou -32 stupňů v roce 1961.

Po americké občanské válce byl Hartford nejbohatším městem celých Spojených států. Dnes je naopak samotný Hartford jedním z nejchudších měst státu Connecticut, což je dáno zejména migrací bohatších lidí do klidnějších předměstí. Hartford je jedním z center finančního průmyslu a to zejména pojišťovnictví, když zde po dlouhou dobu mají sídlo velké pojišťovací ústavy.

Hartford je v relativně blízké vzdálenosti od centra New Yorku a jeho letišť, ale i místní Bradley International Airport je velmi vytížené, když jím každoročně projde na pět milionů pasažérů.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa