ARCHES NÁRODNÍ PARK

Národní park Arches leží na jihovýchodě Utahu u města Moab poblíž řeky Colorado. V této oblasti najdete největší počet skalních oblouků a mostů nejen v USA, ale i na celém světě. Jako národní památka byla tato oblast vyhlášena v roce 1929 a ke změně na národní park došlo v roce 1971.

Arches národním parku mají možnost turisté obdivovat v němém úžasu více než 2000 přírodních útvarů, a proto i tým webu návštěvu Arches vřele doporučuje!

Informační centrum najdete vedle vstupu do parku Arches u silnice č. 191. Jsou zde interaktivní výstavy, můžete zde zhlédnout informační filmy, součástí je i knihkupectví, kde můžete zakoupit knižní průvodce, mapy, DVD, pohlednice a další suvenýry. Park Arches je otevřen 24 hodin denně, 365 dní v roce. Otevírací doba informačního centra se liší dle sezony.

Zde najdete mapu Arches národní park ve formátu PDF, která vám pomůže při prvotní orientaci. 
Nahlédněte i do informační brožury o Arches a blízkém okolí.

Arches národní park - mapa

HLAVNÍ TURISTICKÁ MÍSTA V PARKU ARCHES

1. DELICATE ARCH

Samotným parkem Arches vás provedou asfaltové silnice v celkové délce 36 km. Po projetí vstupní bránou vás čeká po 15 km křižovatka k Jižnímu a Severnímu okruhu. Pokud budete pokračovat dále, dojedete k Wolfe Ranch, kde najdete parkoviště odkud můžete vyrazit na 2,5 km dlouhou procházku k oblouku Delicate Arch. Stezka vám nabídne nádherné pohledy do krajiny, na jejímž konci je 150 metrů vysoký výstup k samotnému oblouku Delicate Arch. Jeho výška přesahuje 14 metrů, do šíře naměříte 11 metrů a svým ladným a perfektním tvarem byl ho předurčil k tomu, aby se stal symbolem parku i státu Utah. Pozdě odpoledne slunce zvýrazňuje zabarvení skal, a proto se doporučuje podniknout výlet k Delicate Arch v pozdním odpoledni.Národní park Arches USA
Delicate Arch v národním parku Arches v Utahu

2. WINDOW SECTION

Arches - Window Section

Zhruba 1,5 km dlouhá cesta vás zavede k Turret Arch a poté k North a South Windows Arches, které jsou umístěné vedle sebe. Hezkou fotku získáte, pokud v hledáčku umístíte South Arch do oblouku North Arch, což dělá spousty turistů. Trasa není náročná a zvládne ji každý.

Při zpáteční cestě nezapomeňte na Double Arch, který je hned na druhé straně parkoviště.

5. DEVIL´S GARDEN (ĎÁBLOVA ZAHRADA)

Zde najdete kemp, který slouží jako výchozí bod k 8 km dlouhé trase ke skalním obloukům Privat, Partition, Landscape, Wall a dalším. Mezi největší mosty na světě se řadí Landscape Arch s výškou 32 metrů a šířkou 93 metrů.

Park Arches v Utahu
Landscape Arch v národním parku Arches

6. FIERY FURNACE

V této oblasti narazíte na až 60 metrů vysoké skalní sloupy a úzké průchody, které při západu slunce doslova hoří rudou barvou. Od jara do podzimu se můžete zúčastnit výpravy s průvodcem, které správa parku pořádá.

7. BALANCED ROCK

Arches - Balanced Rock

Tento úkaz je jeden z mnoha míst, kde se turisté často zastavují a fotografují. Dobře jej uvidíte nejen z cesty, která k němu vede, ale i ze samotné silnice.

TIPY PRO FOTOGRAFY V PARKU ARCHES

Tipy pro fotografy v parku Arches

Národní park Arches je rájem pro fotografy jak amatéry, tak profesionály. Pro získání hlubokých a barvami zářících fotek je nejlepší si počkat nízké ranní nebo odpolední slunce, které dodá skalám brilatní červenou barvu. Protrhané mraky dodají vašim fotkám hloubku.

Časné ranní hodiny jsou skvělý čas pro fotografování The Three Gossips, Turret Arch, Landscape Arch a Double O Arch. Naopak pozdní odpoledne je vhodné zejména pro Courthouse Towers, Balanced Rock, The Garden of Eden, North and South Windows a Delicate Arch.

Národní park Arches v UtahuStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků. Více o jeho příběhu a týmu .
Back to top button